Yeni Dünya hız rekoru Veyron Super Sport'un...

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
İsim
Metin
Bugatti Veyron Super Sport’un, Alman Teknik İnceleme Birliği (TÜV) ve Guinness temsilcileri tarafından belirlenen 431,072 km/s’lik ortalama azami hıza ulaşarak, dünya hız rekorunu elde ettiği bildirildi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Super Sport’un üretimine bu sonbaharda, Veyron ve Grand Sport ile birlikte Molsheim’da başlanacağı ve dünya rekoru serisi olarak bilinen ilk beş otomobilin tamamının şimdiden satıldığı kaydedildi.

Veyron 16.4 Super Sport ile seri üretim otomobilleri için yeni bir dünya hız rekoru gerçekleştirildiği dile getirilen açıklamada, Volkswagen Grubu’nun Wolfsburg’daki genel merkezinin yakınında yer alan Ehra-Lessien Deneme Sahası’nda TÜV ve Guinness Rekorlar Kitabı temsilcilerinin bulunduğu denemede Bugatti Veyron 16.4 Super Sport’un, tahminlerin de üzerine çıkarak ortalama 431 km/s’lik azami hız sergilediği kaydedildi.

Bugatti’nin Resmî Pilotu Pierre Henri Raphanel’in kullandığı turuncu-siyah renkte Super Sport, bir saat içinde tamamlaması gereken parkuru, güneyden kuzeye 427,933 km/s’te ve ardından tam ters yöndeki güney-kuzey parkurunu 434,211 km/s’te tamamladığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, ortalama azami hız olarak “TÜV” ve Guinness temsilcileri tarafından belirlenen 431,072 km/s değerindeki “olağanüstü başarının”, Bugatti’nin mühendislerinde dahi şaşkınlık yarattığı kaydedildi.

Bugatti’nin başmühendisi Dr. Wolfgang Schreiber, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, “425 km/s’lik bir ortalama hız kaydederiz diye düşünüyorduk, ancak bugün koşullar mükemmeldi ve tahminimizin üstüne çıkmamızı sağladı” dedi.

Kaynak:
http://www.milliyet.com.tr/yeni-dunya-hiz-rekoru-/ekonomi/sondakika/06.07.2010/1259965/default.htm

speedy

vwTürk Üyesi
İsim
Ö.
Soyisim
B.
434.2 km/h!

Bir hesap yaptım, bu hız havanın artık sıkıştırılabilirlik etkilerinin ihmal edilemeyeceği bölgeye giriyor (Mach sayısı 0.35). Bu şu demek, iş artık otomobil aerodinamiğinden çıkıp uçak aerodinamiğine giriyor. Fakat otomobil aerodinamiği uçak aerodinamiğinden daha karışıktır bazı konularda, bir de üzerine havanın sıkıştırılabilirlik etkileri girince aerodinamikçilerin vay haline! İyi ki güçlü yazılımlar var!

Edit: Ek olarak, bildiğim kadarıyla Veyron geliştirilirken yine bu yüzden uygun aerodinamik test laboratuarı bulmakta bayağı bir zorluk yaşanmış.

ROUSH

vwTürk Üyesi
İsim
Onur
Soyisim
Güngör
harika değer ortaya koymuş ... mükemmel bir derece .. SSC , Koenigsegg , 9FF uğraşsın dursun şimdi 431 km/h yapalım diye ! ... bakalım daha ne kadar hız yapacak şu yer roketleri :) ben 10 sene içerisinde 500 duvarına yaklaşırlar diye umuyorum :)

emrhnu

vwTürk Üyesi
İsim
Emirhan
Soyisim
ARMUTLU
Helal olsun çok harika bir değer.Bu limitlerde bu arabayı yere bastırmak cidden çok güç.Helal olsun adamlara.Diğer araçlardan bence koenigsegg zorlayabilir diye düşünüyorum.Ama oda uçak yakıtı kullanıyor araba dıyemeyız:D:D

Saygılar

gigaworks

vwTürk Üyesi
İsim
Orkun
Soyisim
ERGÜN
zaten bugattinin normalde 406 km fazla yapabileceğini ilk çıktığında tahmin edebiliyordum çünkü motor ve turbo özellikleri diğer rakiplerinden çok fazla

Üst Alt