Yağ çubuğundan yağ eksiltme olur mu ?

kipermufit

vwTürk Üyesi
İsim
müfit
Soyisim
kiper
Selam arkadaşlar

Bir süre önce motor yağım aşırı zamansızca bitmişti ve sebep olarak bilindik marka kullanmamam olarak söylenmişti. Her ne kadar ikna olmasamda belirgin bir yağ kaçağı görünmediği için marka yağ aldım. Ve bir- iki ay hiç yağ eksiltmedi. Geçtiğimiz gün uzun yoldan geldikten sonra (4-5 saatlik bir yol) yağı kontrol ettim ve yağ miktarı yağ çubuğu çizelgesinin en altındaydı.(Yağ ekleyeli 1.000 km/2 ay olmuştu) Elimde bir önceki yağ eklenmesinden kalan yaklaşık yarım litre olan yağı ekledim ve çizelge normal seviyesine geldi.

Ancak aşağı linkteki resimde de görceğiniz üzere yağ çubuğunun etrafında yağlanma olduğunu fark ettim. Turuncu kısmın alt tarafından kaçak var sanırım. Oradaki yarık çubuğun orjinalinde var gibi ve yağıda orda atıyor diye tahmin ediyorum. Resimde gördüğünüz üzere yağı başka yerden kaçıtıyor olabilir mi ? Ya da buradan yağ atması (belki de tahliye) başka bir sorunun göstergesi olabilir mi ?

İlgili resim : http://img607.imageshack.us/img607/1392/img1339ji.jpg

Teşekkrüler

MAKİNİST1

vwTürk Üyesi
İsim
Taçlan
Soyisim
TATBUL
Arkadaşım yağ çubuğundan değilde karter ve çevresinden kaçırabilir aracı lifte kaldırtıp alttan kontrol edin derim birde yağ doldurma kapağını kontrol edin bu kapak sebebiyle forumda yağ eksiltme sorunu yaşayan bir arkadaş vardı.

foreverfree

vwTürk Üyesi
İsim
özgür
Soyisim
şeflek
araç yağ çubuğundan yağ eksiltmez zaten resimden belli bol bol çamur var çubuğun girdiği yerde yağ akıntısı yok belli oluyor ilk önce aracın altındaki tahliye yerini kontrol ettirin aracınızın motoru ısındıktan sonra gaz pedalına devir kesici devreye girene kadar bir arkadaşınıza bastırın sizde egzostunuzu kontrol edin siyah duman atıyorsanız yağ yakıyorsunuz demektir veya uzun yoldan sonra egzostta damla şeklinde yağ akıtma da görülebilir buda aynı anlama gelir ki bir an önce motor yapılası gerekir yoksa çok daha masraflı olur.şöyle birşey de yapabilirsiniz nalburdan 5 tl ye naylon alıp aracı üzerine park edin ve 2-3 gün yağınız tamken bekleyin sonrada kontrol edin zaten akıtma varsa gözlemlersiniz eğer olmazya olduysada yağ çubuğundan ön muhafazanızda yağlanmıştır iç taraftan orayada bakabilirsiniz

kipermufit

vwTürk Üyesi
İsim
müfit
Soyisim
kiper
Yağ kapağı ve karter sağlam.

Arkadaşım yağ çubuğundan değilde karter ve çevresinden kaçırabilir aracı lifte kaldırtıp alttan kontrol edin derim birde yağ doldurma kapağını kontrol edin bu kapak sebebiyle forumda yağ eksiltme sorunu yaşayan bir arkadaş vardı.

kipermufit

vwTürk Üyesi
İsim
müfit
Soyisim
kiper
Yağ çubuğunun oradaki muhtemel yağlanmadan dolayı oradaki toz çamurlaşmıştır diye düşünmüştüm. Bugün bir de tahliyesine baktırayım.

araç yağ çubuğundan yağ eksiltmez zaten resimden belli bol bol çamur var çubuğun girdiği yerde yağ akıntısı yok belli oluyor ilk önce aracın altındaki tahliye yerini kontrol ettirin aracınızın motoru ısındıktan sonra gaz pedalına devir kesici devreye girene kadar bir arkadaşınıza bastırın sizde egzostunuzu kontrol edin siyah duman atıyorsanız yağ yakıyorsunuz demektir veya uzun yoldan sonra egzostta damla şeklinde yağ akıtma da görülebilir buda aynı anlama gelir ki bir an önce motor yapılası gerekir yoksa çok daha masraflı olur.şöyle birşey de yapabilirsiniz nalburdan 5 tl ye naylon alıp aracı üzerine park edin ve 2-3 gün yağınız tamken bekleyin sonrada kontrol edin zaten akıtma varsa gözlemlersiniz eğer olmazya olduysada yağ çubuğundan ön muhafazanızda yağlanmıştır iç taraftan orayada bakabilirsiniz

foreverfree

vwTürk Üyesi
İsim
özgür
Soyisim
şeflek
Yağ çubuğunun oradaki muhtemel yağlanmadan dolayı oradaki toz çamurlaşmıştır diye düşünmüştüm. Bugün bir de tahliyesine baktırayım.
yalnız bu kadar yazdık çizdik ama eğer yoldan geldiğin gibi aracı stop eder etmez baktıysan net bir bilgi alamzsın ve eksik diye varsayıp üzerine koyduysan vay haline araç düz bir zeminde 2-3 saat dinlendikten sonra kontrol etmen lazım ki yağ süzülsün çünkü motor uzun yolda fazla ısındığından yağ kalınlaşır ve süzülmesi zaman alır

armedangel

vwTürk Üyesi
İsim
huseyin
Soyisim
erbakan
bu çamur genelde karter havalandırma plastikleri kırıldığında motorda bol miktarda oluyor ancak yağ cubuğunun çevresinden de buharlaşma olacağı için olabilir..ama 1000 km de 1 lt fln yağ çubuğundan buharlaştırmaz..
aslında emin olmak için bence öncelikle motoru bir yıkatın.. ilaçlı yıkayan yerlerde yıkatın.. yok motor yıkanmaz elektronik vs diyenler çıkacaktır. kulak asmayın.. getirin hortumla suyu basıym motora hiç bişey olmaz. hergün her dk yıkamamıyoruz neticede..
2. aşamada temizlenen motorda kaçak vs leri daha net görürsünüz.. karter havalandırma borularını bir gözle kontrol edin.. bir müddet kullandıktan sonra buharlaşmadan kaynaklı bir sorun varsa anlaşılacaktır..

öte yandan eksiltilen miktar cok fazla.. ama net anlamak için soğuk motorda belli seviyeye kadar atıyorum yağ çubuğunun üst çizgisine kadar yağı doldurup.. 2-3 bin km sonra tekrar soğuk motorda aynı seviyeye gelene kadar yağ ilave edersiniz. kaç lt tükettiği net ortaya çıkarsa daha spesifik sonuçlar verilebilir..

ayrıca uzun yolda yağ yakma daha fazla olur.. özellikle yüksek devirle kullanılırda iyice artacaktır..

Üst Alt