Vitesler Karıştı..?

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Selam arkadaşlar..Yarım saat evvel arabada anlayamadığım bi sorunla karşılaştım..Park edecektim geri vitese taktım araba ileriye gidiyor..Debriyajı pompalayıp tekrar boş-geri vites yaptım yine ileri hareket etmeye başladı..Ardından 1'e taktım araba 3'e geçti sanırım kalkarken zorlandı vs. yani vitesin hangi konumda olduğu belli değil tüm vitesleri sırayla denedim sanki hepsi 3'e geçer gibi kalkıyor araba ama zorlanarak yani 1. viteste olmadığı belli =)

Neden böyle birşey olmuş olabilir ki ?:4_12_12[1]:

Anıl Karakaya

1
vwTürk Üyesi
İsim
Anıl
Soyisim
KARAKAYA
Vites kolu ile alakalı bir sorundur diye düşünüyorum umarım şanzumanla alakalı bir problem değildir...

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Ben de öyle umuyorum yoksa durup dururken masraf çıkacak yine =(

29 Ekim günü yine burada paylaşmıştım Debriyaj Merkezi değişmişti problemsiz biniyordum.. Eve gelip arabayı stop ettim 15 dk sonra çalıştırdığımda böyle anlamadığım bir sorunla karşılaştım :(

Vites geçişlerinde herhangi bir gıcırdama zorlanma vs. gibi bi durumda yok..Normal olarak hepsi yuvasına oturuyor ama alakasız vitese geçiyor..Sanki Geri vites hariç hepsi 3'e geçiyor gibi..

Anlamadım:4_12_12[1]:

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Hayır Ersin abi araç 116.800 küsur kilometrede ve orjinal baskı balatasında..Dediğim gibi 29 Ekim 2008'de Debriyaj Merkezi değişmişti..

yufka yürek

vwTürk Üyesi
İsim
(eyturbo)
Soyisim
ERSİN YILMAZ
Tahminime göre debriyajınız bitik olabilir ve 1. vitese taktığınızda da aracınızın yürümemesinin sebebi olabilir ama araç geri viteste neden ileri gidiyor, ona anlam veremedim.Umarım şanjımanda bir sorun yoktur.

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Vites kolu 1. vites konumunda araç yürüyor daha doğrusu daha yüksek vitese geçiyor gibi kalkarken ama kalktıktan sonra sorun oluşmuyor..Debriyajın kavraması vs. de normal ama araç hangi vitese takarsam ileri gidiyor :)

63owen63

vwTürk Üyesi
İsim
MEHMET AYTAR
Soyisim
MEHMET AYTAR
daha sonra düzeldi mi yoksa hala öyle mi

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Yok yok araba zaten iki araç arasına yanaştırmak için geri vitese taktığımda oldu bu..Araba ileri gitmeye başladı neyse ben de gittim diğer sokak başı müsait diye ileri olarak yanaştırdım çıktım eve..

Arkadaş şöyle birşey dedi ama ; viteslerin geçişlerini kontrol eden teller mi ne varmış sanırım ya da demir gibi bi parça.Onlardan kaynaklanır kolay bir iş dedi..Arkadaşının Focus'unun da başına gelmiş böyle birşey o da oradan bildiğini söyledi ama ?

muharrem c.80

vwTürk Üyesi
İsim
MuhaRReM
Soyisim
KILIÇ
aynen vitesin yerleri karısıyor önemli bir problem yok 10dkkada yapılıyor aracı lifte kaldırıp usta.ancak debriyajı cok zorluyor hatta balatayı bitirebilir bile sürekli 3te kalkmaktan aracın etrafı leş kokuyor..

ek983

vwTürk Üyesi
İsim
Serdar
Soyisim
ÖZEL
benim arkadaşın golfdede geri vites takılı kalmışdı 500lıraya güç bela yaptırmmışdık..

enderd

vwTürk Üyesi
İsim
Ender
Soyisim
Dündar
Senkromeç arızası....

thekan

vwTürk Üyesi
İsim
Okan
Soyisim
Gürdil
Senkromeç. Aynı sorun benim de başıma geldi; araç 1. ve 2. vitesteki senkromeçler değişti... ama bazen senkromeçlerin değişmesi sorunu tam anlamıyla gidermiyor çünkü ayarı tutturmak zor ve ustalar ne yaptıklarını pek iyi bilmiyor.
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?t=29995

Hatta bu sorundan bahsettiğimde usta bana, "abi sen geriye takacam diye ileri takmış olmayasın" demişti :)

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Hmm o zaman sorun Senkromeç'te.. Birazdan servise götüreyim ama garanti olsun diye çekici ile götürmeyi düşünüyorum.Allah korusun daha fazla zarar gelmesin de. :)

@muharrem c.80 :İnşallah dediğiniz gibi 10 dakikada liftin üzerinde çözülür :)

@ek983 : Hocam ben de takılı kalma geçmeme gibi bir durum yok maşallah her vitese güzelce geçiyor fakat iş hangi vitese geçtiğini bilmiyor araba :D

@thekan : Hocam size de geçmiş olsun , sıfır bir aracın üstelik o kadar titizlilikle kullanılan bir aracın böyle bir sorun çıkarması da üzücü bir durum :) Umarım tüm VW kullanıcıları olarak böyle kafa yorucu sorunlarla bir daha karşılaşmayız :)

thekan

vwTürk Üyesi
İsim
Okan
Soyisim
Gürdil
Şimdiden geçmiş olsun. Gelişmeleri bekliyoruz.

trakonya

vwTürk Üyesi
İsim
turgut K.
Soyisim
k.
bir ara polo classic aracımda benzer bir sorun olmuştu.vites ve şanzuman arasında 18-20 cm uzunluğunda iki ucu plastikkaplı bir demir çubuk ve bu plastikler bir topuza takılıp tırnağı bastırılarak yerine oturtuluyor. bende bu çubuğun bir ucu çıkmıştı taktırdım ama daha sonraları o plastik tırnak kırıldı ve yenisi ile değiştirmiştim. aynı parçayı bir arkadaşımın 2000 model seat cordoba aracının motorunda da gördüm. bu olay yaklaşık iki yıl önce olmuştu o zaman bu parçanın fiyatı 23 lira idi(şu anki para birimine göre o zaman milyondu :) ) o zamandan beri bir daha o sorun olmadı ama birde vites fiberi denilen top gibi bir parça var o da vites boşluğunu alıyor o da zamanla eriyip dökülebiliyor.o parça eriyince de viteste büyük boşluklar oluyor.

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Servise bıraktım..Sonuç usta mekanizma kırılmış dedi..Yarına parça istedik yeni parça gelicek ve değişecek..Bu gece araba seviste yatacak yani :)

Daha da detaya giremedim acelem vardı ama mekanizmanın ikiye bölündüğünü söyledi usta.

Hepinize teker teker teşekkürler yardımlarınız ve fikirleriniz için. :)

muharrem c.80

vwTürk Üyesi
İsim
MuhaRReM
Soyisim
KILIÇ
bana pek inandırıcı gelmedi acıkcası yani kırıldıysa araba nasıl ilerliyordu 3.viteste olsa ilerliyordu?sadece 1.vitesin dişlisiimi yani daha detaylı bilgi alabilirseniz yarın detayları bekliyoruz..

Gokhan43

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
.
Dediğim gibi acelem olduğu için arabanın başında da duramadım artık ne diyecekse tamam diyecektim ustaya..Usta tanıdık olunca hayır veya olumsuz bişey de diyemiyorum malesef :)

Yarın detayını kendim gidersem sorarım benim yerime giden olursa da sordururum :)

Tekrar tşk :)

Üst Alt