Türkiye'de ilk ! belki de dünyada ;) Quattro logosu

WAWA

vwTürk Üyesi
Türkiye'de ilk ! belki de dünyada ;) Quattro logosu
Bu DIY'ın 1.8T Quattro S Line Ultrasport paketli aracımın "Quattro" logosunun kırılması ile başlamış oldu.
Logoyu satın almak için internette araştırırken Audi RS7'de kullanılan logoyu görünce bu fikir doğdu.
Her ne kadar araştırsam da bu logonun Audi B6 kasalarında kullanıldığına dair Kafamdaki bu tasarımın bir DIY örneğini bulamadım!
O zaman " ilk olalım " diyerek işe koyuldum. Lafı uzatmadan DIY'e geçelim:

Sipariş vererek yaklaşık 3 hafta sonra yurt dışından gelen logo elime geçti.
Logonun ebadı ise yaklaşık 42 x 3,1 cm:

Önce alt ön panjuru söküp temizledim.

Yapmış olduğum ölçümlerde logoyu ortalamak için sağdan ve soldan yaklaşık 92mm mesafe bırakarak, dikey olarak ta ön panjurun alttan 3. boşluğu kapatacak şekilde yaptım.
Logonun 4 adet montaj deliği mevcut. 1. ve 4. delik panjurun dikey düz ve vida atmaya musait yerlere denk geliyor:

Uygun 2 adet somunlu vida seçerek buna da uygun matkap ucu ile 2 adet deliği işaretledim.
Burada dikkat edilmesi gereken husus matkabı kullanmamak! Çünkü panjurun bu bölümü çok narin.
Kırılmaması için en ince matkap ucuyla başlayarak elim ile 3-4 tur yaparak açtım.
Daha kalın uçlarla geçerek genişlettim.

İleride vidaların paslanıp arada siyah panjurun üstüne pas lekeleri bırakıp görüntü kirliliği ihtimali var.
O yüzden uygun bir elektrik kablonun muhafazasından yararlanarak 18 mm boyunda iki parça kestim.
Vidaların içine geçip geçmediğini denedim:

Muhafazalar, logo ile panjurun arasında sıkışarak yerleşmesi için 18 mm uygun oldu.

Vidaları 1. ve 4. logo boşluğuna taktıktan sonra kablo muhafazasını taktım.
Logonun 2. ve 3. delikleri ise maalesef panjurun boş yerlerine denk geliyor.

Bir çözüm üretmek çok basitti ama o kadar da gereksizdi.
Logo nispeten kırılgan bir malzemeden yapıldığı için yapıştırmak daha sağlıklı olduğunu fark ettim.
Araçlarda kullanılan siyah silikon ile logonun arkasına dikkat ile ince bir şerit şeklinde uyguladım:

Bu tür silikonlar etrafa bulaştığında temizlemesi çok sıkıntılı oluyor o yüzden dikkatli ve sabırlı olmak gerekti.
daha sonra montajı yaparak vidaların somunları nazikçe sıktım:

Yine pas akıtmasın diye somunların üzerine silikon uyguladım:

Daha sonra boya bandı ile belli aralıklar ile panjurun boşluklarından geçirerek logoyu düzgünce ve sıkıca yapışmasını sağladım (maalesef resimleri kazara silindi).
Geriye Panjuru takmak kaldı :)

Malumunuz üst ön panjurun B6 kasalarda Quattro logosu, B7 kasalarda ise S Line logosu yerleştirilir.
Her ne kadar Gökhan kardeşim bunu beğenmeyecek olsa da logonun yeri boş kalmasın diye elimde mevcut olan S Line logosunu yerleştirdim :)

Gelelim DIY çalışmasının sonucuna:

:)

N

NECBEY

Guest
Hocam harikulade olmuş, Türkiye'de ilk ve tek galiba ben ilk defa görüyorum çok yakışmış ellerine sağlık... :tebrik:

Gökhan beğendikten sonra söyleyecek lafım yok :tebrik:

bymehmet24

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Güzel olmuş iyi günlerde kullanın

golfesk

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Golf MK4 GTİ
Mesleğiniz
Cad Cam Uzmanı
İsim Soyisim
Ercan yılmaz
Güzel çalışma gayet.

seran

vwTürk Üyesi
Çok başarılı olmuş.

muallim

WAWA

vwTürk Üyesi
Hocam harikulade olmuş, Türkiye'de ilk ve tek galiba ben ilk defa görüyorum çok yakışmış ellerine sağlık... :tebrik:

Gökhan beğendikten sonra söyleyecek lafım yok :tebrik:
Necdet abiciğim çok teşekkürler. Arkadaşalar da dünyada başka örneğini göremediler dolaysıyla biz ilk olmuş olduk hakketen :)

Güzel olmuş iyi günlerde kullanın
Çok sağolun :)
Güzel çalışma gayet.
Çok teşekkürler :)
Çok başarılı olmuş.

muallim
Sağolun var olun :)

Bu arada 2 foto daha:

Bugün gündüz gözü ile yeni fotolar çektim, ekleyeceğim bilginize...

Ö_Mer_T

vwTürk Üyesi
Hocam görmemiştim valla, şimdi gördüm çokta yerinde, ilginç ve maşallah çok yakışan bir uygulama olmuş. Bravo. Ellerinize sağlık, maşallah gri aslana da...

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vutii

vwTürk Üyesi
Ayrıcalıklı işleri her zaman sevmişimdir.emeğinize sağlık hocam başarılı olmuş.

aprilia

vwTürk Üyesi
Bu arada fotolara vwturk fligranı koymanız çok akıllıca, kalitenin adresi bilinsin..

t&q

vwTürk Üyesi
Zevk meselesi ama bence gereksiz olmus.

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro
Hocam ellerinize sağlık oldukça güzel olmuş. :)

a4udi

Forum Sorumlusu
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 TDI Quattro
Zevk meselesi ama bence gereksiz olmus.
Gerekli yada gereksizliği konusundaki nihai kararı malın sahibi verir. Mesela necdet abiye göre gerekli olan turbo boost göstergesi bana göre gereksiz olabilir. Ancak samimiyetim varsa ve bunun gerçekten gereksiz olduğunu düşünüyorsam necdet abiye bunu özelden yazarım. Burada verilmiş bir emek var. Ne kadar kötü bir uyguluma bile olsa (ki öyle değil) emeğe saygı duyarak bu tarz bir cevabı yazmamanız doğru olurdu. Sonuçta burası forum ortamı fikirlerinizi söylemekte serbestsiniz ancak bu serbesti takdir edersiniz ki saygı çerçevesi dahilinde olmalı. Beni anladığınızı düşünüyorum. İyi forumlar. :)

zekidinc55

1
vwTürk Üyesi
Güzel güle güle kullanın ama quattro logosunun krılgan olduğunu belirtmişsiniz. Önde ilerleyen bir kamyondan sıçrayacak taşa dayanmayacak kadar kırılgan değildir umarım.

t&q

vwTürk Üyesi
Gerekli yada gereksizliği konusundaki nihai kararı malın sahibi verir. Mesela necdet abiye göre gerekli olan turbo boost göstergesi bana göre gereksiz olabilir. Ancak samimiyetim varsa ve bunun gerçekten gereksiz olduğunu düşünüyorsam necdet abiye bunu özelden yazarım. Burada verilmiş bir emek var. Ne kadar kötü bir uyguluma bile olsa (ki öyle değil) emeğe saygı duyarak bu tarz bir cevabı yazmamanız doğru olurdu. Sonuçta burası forum ortamı fikirlerinizi söylemekte serbestsiniz ancak bu serbesti takdir edersiniz ki saygı çerçevesi dahilinde olmalı. Beni anladığınızı düşünüyorum. İyi forumlar. :)
Olumsuz elestiri yapmak ne zamandan beri saygisizlik oldu? Kaldiki gereksiz oldugunu dusundugum birseyi saygi cercevesinde yazdim. Neden boyle bir mesaj yazma geregi duydunuz anlayamadim. Konu acarken olumlu yada olumsuz elestirilere acik olmak gerek alsi takdirde samimiyeti kalmiyor.

WAWA

vwTürk Üyesi
Bu arada fotolara vwturk fligranı koymanız çok akıllıca, kalitenin adresi bilinsin..
Biri kopyalayıp yapıştırmasın, faydalansın ama bizim formumuzu kaynak göstersin istedim :)

Hocam ellerinize sağlık oldukça güzel olmuş. :)
Gökhan'ım çok sağol kardeşim. Gerçeği DIY'lar senden sorulur :) Şimdiye kadar yapmış olduğun bütün DIY ve modifikasyonları çok bilinçli ve bilgi üzerinde inşa ediyorsun. Senin onayından geçmesi bambaşka benim için. Bu arada kafamda bir kaç ilginç OEM DIY var (elektronik bazlı) mütalaa yapmalı bilgine :)

Güzel güle güle kullanın ama quattro logosunun krılgan olduğunu belirtmişsiniz. Önde ilerleyen bir kamyondan sıçrayacak taşa dayanmayacak kadar kırılgan değildir umarım.
O oo! kimleri görüyorum! Zeki beyler buralarda :) Nerelerdesin be kardeşim sen? Haberin olsun ilk Ankara gelişimde sana ceza olarak yiyeceğimiz yemekler senden :D Gerçeği cömert sağlam adamsın böyle şeyler gözünü korkutmaz ama sevdiğimiz bir dostumuzsun sana ağır ceza verip kıyamıyoruz :)
Zeki'ciğim öncelikle çok sağol. Kırılgan evet ama şöyle söyleyeyim 3mm'lik kalınlığında ve 3 cm genişliğinde olan bir kontrplak parçasının mukavemeti neyse hemen hemen bu logonun mukavemeti öyle düşün. Yani bir taş onu dağıtamaz. Teknik olarak düşünmen güzeldi :)

Dostum çok iyi ya...

quattro44
Çok teşekkürler. Sağolun var olun.

Üst Alt