• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, bildiğiniz üzere 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Bu geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

TSİ motora LPG taktıranlarr!!

vahoo

vwTürk Üyesi
İsim
vahit
Soyisim
babadağı
Marka:
Meslek:
Slm dostlar tsi motorları lpg ile kullanan arkadaşlarımız bize hangi markayı kullandıklarını ve ne kadar tasarruf sağladığını paylaşabilirler mi acaba varsa tavsiyeleri ve birde cng dönüşümüde mümkünmü acaba bu araçlarda.Şimdiden herkese teşekkürler.

akilemel

vwTürk Üyesi
İsim
akif
Soyisim
öztürk
Marka:
Meslek:
bildiğim kadarıyla tsi için %100 lpg ile çalışan bir sistem henüz yok.ciddiyetine inandığım
bazı yerler şubat mart aylarında yaygın bir şekşlde takılacağını söylemişti.fakat ortada
somut birşey yok.ne fiyatı belli nede başka birşey.tek söylenen 2011 model tsi bir passata
taktık 15000km.dir sorunsuz.tasarrufta benzine göre %50 diyorlar.
kaynak : çetinsay otogaz

gforce

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
KÖROĞLU
Marka:
Meslek:
melesef bizde dört gözle bekliyoruz ama bir gelişme yok. Konuyla ilgili BRC nin forumuna defalarca sert dille birkaç şey yazmama rağmen sildiler.

vahoo

vwTürk Üyesi
İsim
vahit
Soyisim
babadağı
Marka:
Meslek:
Bugün yaptığım araştırmalar sonucu TSİ motorlara CNG dönüşümü uygulanabildiğini gördüm ki volkswagen passat 1.4 TSİ EcoFuel adında bir araç piyasaya sürdü http://www.volkswagen.de/de/models/der_neue_passat/ausstattungsvarianten.html siteden bakabilirsiniz ki bu CNG ile çalışabildiğini kanıtlamıştır.Peki CNG nedir tabiki doğalgaz dır evet bilidğiniz doğal gaz ki bu çok daha güzel bişey güncel olarak şu yakıt fiatlarıyla (Mart 2012) benzinde 40 kuruş yakan bir benzinli araç LPG de 25 kuruş CNG de ise 15 kuruş yakıt yakmaktadır.CNG tipi yakıt tankları hafif ve güvenli olmasının yanında ömrü de LPG tanklarının ki gibi 10 değil 20 yıl ve çevreciliği benzine ve lpg ye göre çok daha iyi daha düşük emisyon.CNG kitli araçlarda dolum litre hesabı değil metreküp hesabı yapılmaktadır ve 20 metreküp doğalgaz ile yaklaşık 400 km yol yapabilmektedir.Şimdiden CNG nin daha hızlı hayatımıza girmesi ve bu passat modelininde bir an önce TÜRKİYE'ye gelmesi dileğiyle.

gforce

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
KÖROĞLU
Marka:
Meslek:
Bugün yaptığım araştırmalar sonucu TSİ motorlara CNG dönüşümü uygulanabildiğini gördüm ki volkswagen passat 1.4 TSİ EcoFuel adında bir araç piyasaya sürdü http://www.volkswagen.de/de/models/der_neue_passat/ausstattungsvarianten.html siteden bakabilirsiniz ki bu CNG ile çalışabildiğini kanıtlamıştır.Peki CNG nedir tabiki doğalgaz dır evet bilidğiniz doğal gaz ki bu çok daha güzel bişey güncel olarak şu yakıt fiatlarıyla (Mart 2012) benzinde 40 kuruş yakan bir benzinli araç LPG de 25 kuruş CNG de ise 15 kuruş yakıt yakmaktadır.CNG tipi yakıt tankları hafif ve güvenli olmasının yanında ömrü de LPG tanklarının ki gibi 10 değil 20 yıl ve çevreciliği benzine ve lpg ye göre çok daha iyi daha düşük emisyon.CNG kitli araçlarda dolum litre hesabı değil metreküp hesabı yapılmaktadır ve 20 metreküp doğalgaz ile yaklaşık 400 km yol yapabilmektedir.Şimdiden CNG nin daha hızlı hayatımıza girmesi ve bu passat modelininde bir an önce TÜRKİYE'ye gelmesi dileğiyle.
+1000

by_scream

vwTürk Üyesi
İsim
emre
Soyisim
altuğ
Marka:
Meslek:
acaba fsı içinde bu cng çalışması yapıyorlamıdır :dusun:

FENOMEN

vwTürk Üyesi
İsim
MUHAMMET
Soyisim
ÜNAL
Marka:
Meslek:
Bende bekliyorum.1.6 fsi octi icin dusunuyoruz ama dogalgaz istasyonlarini nerden bulacagiz yaygin degil ki. Birde fiiyat ne allemde takma montaj yani.

vahoo

vwTürk Üyesi
İsim
vahit
Soyisim
babadağı
Marka:
Meslek:
Zaten şu aşamada en büyük sıkıntı CNG istasyonlarının yaygın olmayışı fiat olarak tam bilmiyorum ama yaklaşık 2500-3000 tl arası olabilir.Kayseride şu an kullanılan özel halk otobüslerinin neredeyse tamamına yakını CNG li ve onların ağzından söylüyorum mazota göre %40 daha az yakıyo diyorlar.Kayseride olması lazım ama tam yerini ben de bilmiyorum büyük şehirlerin çoğunda vardır zaten.Hatta küçük bi cihazla evlerdeki doğalgazın CNG li araçların dolumunda dahi kullanılabileceğini duydum ne kadar doğru bilmiyorum tabi.

hommer

vwTürk Üyesi
İsim
ömer
Soyisim
tuncay
Marka:
Meslek:
Zaten şu aşamada en büyük sıkıntı CNG istasyonlarının yaygın olmayışı fiat olarak tam bilmiyorum ama yaklaşık 2500-3000 tl arası olabilir.Kayseride şu an kullanılan özel halk otobüslerinin neredeyse tamamına yakını CNG li ve onların ağzından söylüyorum mazota göre %40 daha az yakıyo diyorlar.Kayseride olması lazım ama tam yerini ben de bilmiyorum büyük şehirlerin çoğunda vardır zaten.Hatta küçük bi cihazla evlerdeki doğalgazın CNG li araçların dolumunda dahi kullanılabileceğini duydum ne kadar doğru bilmiyorum tabi.
doğrudur Vahit Bey. Eskişehir'de de CNG'li halk otobüsleri var. bir kaç ticari taksici arkadaşımda da CNG var ve LPG'nin yarısını yaktığını söylüyorlar. benim aracım benzinli ve yaklaşık onların 4 katını yakıyorum.

by_scream

vwTürk Üyesi
İsim
emre
Soyisim
altuğ
Marka:
Meslek:
Eskişehir'de de CNG'li halk otobüsleri var. bir kaç ticari taksici arkadaşımda da CNG var ve LPG'nin yarısını yaktığını söylüyorlar. benim aracım benzinli ve yaklaşık onların 4 katını yakıyorum.
dedikleriniz doğrudur fakat halen bizim araçlara takılacak sistemler arge aşamasında olduğundan bir ümitle bekliyoruz.

cececeyhun

vwTürk Üyesi
İsim
ceyhun
Soyisim
kostak
Marka:
Meslek:
candan mühendislik diye bir firma var burası TSI ve FSI modellere lpg montajı yapmaya başlamış. 2500 tl civarında fiyatı... %30 gibi bir tasarruf sağlandığı söyleniyor.

metinmb407

1
İl Temsilcilisi
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Meslek:
Yalnız bu olay fabrika çıkışında var sonradan yapılma değil.

vahoo

vwTürk Üyesi
İsim
vahit
Soyisim
babadağı
Marka:
Meslek:
Yalnız bu olay fabrika çıkışında var sonradan yapılma değil.
Metin bey CNG de aynen LPG gibi montajı yapılan bişey bunu şurdan söyleyeyim günümüzde kullanılan BRC,LAVATO,LANDİRENZO gibi birçok LPG dönüşüm markalarının CNG dönüşüm kitide bulunmakta.Tabiki sonradan yapılma orjinali gibi randıman verir mi bilemeyecem ama bu yakıt fiatlarıyla aracın hareket etmesi için insan birçok şeye de razı olmuyor da değil.

akilemel

vwTürk Üyesi
İsim
akif
Soyisim
öztürk
Marka:
Meslek:
candan mühendislik diye bir firma var burası TSI ve FSI modellere lpg montajı yapmaya başlamış. 2500 tl civarında fiyatı... %30 gibi bir tasarruf sağlandığı söyleniyor.
bu tip sistemler vs1 ve vs2 diye adlandırılıyor.ilk çalıştırmada ve belli devirlerde benzine geçiyor.
bizim beklediğimiz arabanın herdaim benzine ihtiyaç duymadan lpg ile çalışması.işte bunuda
lpdi kitler sağlıyor.fakat ülkemizde somut bir gelişme yok.

hommer

vwTürk Üyesi
İsim
ömer
Soyisim
tuncay
Marka:
Meslek:
bu tip sistemler vs1 ve vs2 diye adlandırılıyor.ilk çalıştırmada ve belli devirlerde benzine geçiyor.
bizim beklediğimiz arabanın herdaim benzine ihtiyaç duymadan lpg ile çalışması.işte bunuda
lpdi kitler sağlıyor.fakat ülkemizde somut bir gelişme yok.
bu gidişlede olmayacak Akif Bey :(

mgecili

vwTürk Üyesi
İsim
murat
Soyisim
geçili
Marka:
Meslek:
biz 2008 jetta 1.4 140 beygir olan modeline BRC taktırdık. 3000 liraya maloldu. direk sistem değil ama. şu ana kadar herhangi bir sıkıntımız yok (yaklaşık 2 000km) gidişinde herhangi bir sıkıntı yok, %30 avantajı oldu, yani uzun yolda 30 krş yakıyorsa 20-22 krşa düştü. uzun vadede denemek gerekiyor tabii

emre3843

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
emre
Soyisim
yucel
Marka:
Meslek:
vialle sıvı lpg sistemi var....fiyatı daha dün sordum 5500tl...ama tamamen lpg ile çalışıyor....muhteşem bir sistem...2013 passatına taktıran bir arkadaş var....şehirler arası 15 krş kadar düştüğünü belirtmiş...

Üst Alt