Triger Kayışı Kopunca ve Sonrası!

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Herkese iyi bayramlar, dün bir arkadaşımın başına gelenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Dün arkadaşım akaryakıt istasyonundan yola çıkmış, hızı 60 km/h'deyken motordan küt diye bir ses çıkmış ve araç stop etmiş, daha sonra aracı yol kenarına çekmiş, bir kez marşa basmış, araç çalışmayınca hiç zorlamadan aracı öylece bırakmış. HDI sigortaya trafik sigortası yaptırmış ve HDI sigortanın 1 yıl ücretsiz yol yardımı varmış ve hemen HDI sigortayı aramış yol yardım hemen gelip aracı çekmiş. Üstelik aracı 100 km'lik bir mesafeye kadar çekmil.. HDI'nin böyle bir hizmeti olduğunu bilmiyordum, gerçekten çok iyi.

Bu arada usta araca bakmış ve triger koptu demiş. Araç 270.000 km de T4 2.4 D. 5.000 km'de şu sıralar 3 litre yağ yakıyor. Yani bazı ustaların demesine göre araç motor istiyormuş.

Şimdi işin iyi tarafı; araç subap dağıtıp gömleği çizdiyse motor istiyecek, fakat aracın motor durumu iyi olmadığı için her halikuarda motor tamirine girecek. Yani arkadaşın cebinden 3.000 TL çıkacak ama motoru yenilenmiş olacak.

Kötü tarafı ise; bu yaz arkadaşı arayıp triger kayışının önemini en ince ayrıntısına kadar anlatmıştım o da pek dikkate almamıştı ve böyle bir sorun başına geldi. Ama yine de arkadaşı taktir etmek gerekir, son derece soğuk kanlı bu olay karşısında, artık zaten motor tamirine girecekti diye mi bilinmez.

Trajikomik tarafı ise, ben triger bakımından sonra 30.000 km yaptım ve tam 5 yıl oldu, ben de diken üstünde gidiyorum, ama bayramdan sonra ilk işim trigeri değişmek olacak.

Küçücük ve ucuz bir kayışın ne kadar çok masrafa yol açtığını anlatmak istedim.

Not: Arkadaşın araçta da triger kilometresi dolmayıp 6. yıl'da kayış kopardı. Herkesin dikkatine, umarım kimsenin başına böyle birşey gelmez, hele motoru yeni ve sağlam olanların.

armedangel

vwTürk Üyesi
İsim
huseyin
Soyisim
erbakan
son triger yapımından itbaren 6 yıl geçmiş ancak kaç km gitmiş?
birde triger bölgesine sızan bir yağ fln varmıymış?

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
son triger yapımından itbaren 6 yıl geçmiş ancak kaç km gitmiş?
birde triger bölgesine sızan bir yağ fln varmıymış?
Son trigerden sonra yaptığı km'yi bana söylemişti ama aklımda kalmadı, yalnız aklımda net kalan birşey var o da km'si daha dolmadı demişti, yani 6. yıl da kayış kopu verdi. Yağ var mı bilmiyorum, araç serviste ve bayram dolayısıyla usta şu an yapacak birşey yok demiş, üst kapağı söküp bakacaklar. Ama yağ yok sanırım, olsa söylerdi

DiAbLo

Forum Sorumlusu
İsim
Reha
Soyisim
Torun
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Jetta
Trigerin önemi büyük ama çok da fazla umursanmıyor..Megane 1.5DCi lere paket lastiğinden triger yapmışlar sanırım, 1 hafta önce 60.000km deki aracın trigerini değiştirip yeni trigerle sattım..

Hadi biz kullanıcıyız da, kayınvalideme "aracın km si dolmamış ama yaşından dolayı zamanı gelmiş, değiştirin" dedim, yetkili servis "gerek yok, niye masraf açılsın" diye geri göndermiş (araç 1999 Corolla, 67.000km'de)..Ne diyebilirim ki!

ataman_74

VWTURK Gold Member
İsim
Hakan
Soyisim
ATAMAN
Defalarca konuları açılınca yazdım. Fabrika 4 yıl diyorsa değiştirin. Sonuçta onlar yapıyorlar o parçayı. Yani senelerce gidecek olsa adamlar ona göre üretip ona göre uyarı koyarlardı.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Trigerin önemi büyük ama çok da fazla umursanmıyor..Megane 1.5DCi lere paket lastiğinden triger yapmışlar sanırım, 1 hafta önce 60.000km deki aracın trigerini değiştirip yeni trigerle sattım..

Hadi biz kullanıcıyız da, kayınvalideme "aracın km si dolmamış ama yaşından dolayı zamanı gelmiş, değiştirin" dedim, yetkili servis "gerek yok, niye masraf açılsın" diye geri göndermiş (araç 1999 Corolla, 67.000km'de)..Ne diyebilirim ki!
Ustalarımız bu konu da ne yazık ki ikiye bölünmüş, hiçbirşey olmaz km'si gelince değiştir diyen ustalar bile hala var. Aslına bakarsanız şu triger kayışı işini komple kaldırsalarda zincirle sorunsuzca gezsek ne güzel olur.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
Zincirde kopuyormuş.

armedangel

vwTürk Üyesi
İsim
huseyin
Soyisim
erbakan
zincir ses yapar+ maliyeti yüksek araç fiyatı artar 2-3 triger parasını peşin peşin verirsin+ esneniği zaman değişim maliyeti astarı yüzünü geçer.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Arkadaşlar aracın motoru indi ve;

Araç silindir kapağı çatlattı, yeni kapak takılacak taiwan malı sıfır kapak 750 TL. Motor 270.000'de idi ve yağ yakma sorunu vardı, segmanlar, piston, gömlek vs...

Baskı balata bitti ve bitince volanı bozdu, hepsi 800 TL.

Serviste ki ustanın işciliği, yağ,su hariç rektefiye'ye para vermeyecek 3.000 TL masraf çıktı, sizce nasıl? Bence fiyat gayet uygun. Yalnız egzantrik kayışı kesmesiyle araç kapak çatlatır mı? Usta araç hararet yaptı mı diye sormuş, arkadaş da hayır hiç bir zaman yapmadı demiş.

Daha sonra usta; enjektörler işeme yaparsa içerde daha fazla yanma olur o yüzden çatlamış olabilir demiş. Bu arada TAIWAN malı silindir kapağı sorun çıkarır mı sizce? Usta şu ana kadar sorun yaşayan olmamış demiş.

Üst Alt