Transporter T4 Audi DRL tipi Far Modifiyesi! by Adem Metin ÜÇÜNCÜ

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandan beri aklımda olan projemi sonunda gerçekleştirdim. Daha önce far camını sökmüştüm ama kafamda hayal ettiğim ledleri piyasa da bulamayınca ben de far camının dışına şerit led çekmiştim. Ama kabul edersiniz ki şerit ledler de çok amatör durduğundan içime pek sinmemişti En sonunda aradığım silikon ledlerden buldum ve hemen sipariş verdim.Şunu unutmayalım; Farları,panjuru sökmek 7 dakika sürüyor ama tek bir far camını sökmek en az 4 saat. Belki ısı tabancası ile sökmek 10 dakika tutabilir ama farın çatlama riskini düşünerek fazla zorlamadım ve biraz da sabrederek bu uygulamayı gerçekleştirdim.Ledlerin kaboları ince ve şeffaf renk olduğu içi cam içinde belli olmuyor. Muayene'de bir kabloyu iptal edeceğim ama umarım far içinde ki lede birşey demezler. Şimdi de Amerikan park düşünüyorum sinyallere Sinyal kablosunu kesmeden duy arasına ince teller sıkıştırarak parka bağlantı düşünüyorum.
İşte uygulama;

1. İki adet 24 cm'lik silikon kaplamalı power led.
2.Dayson marka gri mastik ( Kaporta eklerinin doldurulmasında kullanılıyor,far camı için)
3. Bir adet şeffaf silikon
4.Bir adet çift taraflı şeffaf silikonlu band.

Şimdi gel gelelim uygulamaya; Far camlarını sökmek için çeşitli aletler lazım. Jilet falçata vb..Far macununu kazıma işlemini yaptıktan sonra far camının altına bir tahta koyup fırına atıyoruz ,fırını 200 dereceye alıp 7-8 dakika bekletiyoruz,fırından çıktan sonra sıcak suyu silikon aralarına yavaşça döküp falçata ile yumuşamış macunu kazımaya devam ediyoruz.En sonunda tornavida ile kanıttıra kanıttıra camı çıkıyoruz. Dikkat!! Far camının kırılma riski vardır unutmayın içinde ki macun çok kuvvetli mukavemete sahiptir,yeni model araçlar gibi değil.Ayrıca 7-8 dakikadan fazla fırında bekletmekte risk. Hella harici far camlarında denemeyiniz çatlayacaktır!

Uygulama;
İlk uygulama olarak şeffaf bandı ledin bir kenarına yapıştırıp far camına yapıştırıyoruz daha sonra şeffaf silikonla bir kenarına da destek yapıyoruz! Not: Dışardan silikon kesinlikle belli olmadı!
İşte her tarafa kıvrılabilen silikon power ledimiz

Şerit lede verdiğim şekli beğenmedim

Ben beğenmedim bilmiyorum beğenen oldu mu?

Bu şekili beğenmeyince kafamda ki diğer şekli oluşturdum ve uyguladım. Alt kısmı düz olduğu için yapışmas da daha kolay ve sağlam oldu

Bu da gece

7812 entegre ile ışık şiddetini azaltma, çıkış 12 volt

Son düzenleme:

vectrali

vwTürk Üyesi
İsim
ali
Soyisim
keskin
ellerine saglik yakin takipcinim.... :) gule gule kullanmani diliyorum....

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Ali bey teşekkür ediyorum :)

hoppala26

VWTURK Gold Member
İsim
Kemal
Soyisim
Akbulut
Yolun hep aydınlık olur inş abicim :) Ellerine sağlık

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Teşekkürler Kemal'cim gündüz bile aydınlık yolum :D

vectrali

vwTürk Üyesi
İsim
ali
Soyisim
keskin
artvine gidecegim yarin yola cikiyorum trabzondan da gececeyim ama muhtemelen gece olacak imkanim olsa gorusup tanisirdik.... transporter in yeri ayri bende,..... ufakken devirmeye calisipta basamamistim :D

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
artvine gidecegim yarin yola cikiyorum trabzondan da gececeyim ama muhtemelen gece olacak imkanim olsa gorusup tanisirdik.... transporter in yeri ayri bende,..... ufakken devirmeye calisipta basamamistim :D
Sevgili kardeşim herzaman beklerim:) geçeceğin yolun sahil kenarındayım sahil kenarı zaten ev, imkanın varsa buyur çayımı içersin :) Bu arada Artvin'de Borçka'yı geçerken tünellerde dikkat et, gizli çukurlar oluyor ve vurdun mu jantı eğiyor, çelik jantsa da kırıyor. Daha önce Palio ile girdim, direksiyon ayarlıydı ve yukarı kalktı jantta ezilmişti. Gece araç kullanmak zordur Artvin yollarında daha önce bilmiyorum gittin mi sürekli viraj. Hopa'ya kadar rahat!

salih2238

vwTürk Üyesi
İsim
Salih
Soyisim
DOGAN
Güzel bir çalışma olmuş iyi günlerde kullanın...

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Teşekkürler SALİH Bey

Erhan

vwTürk Üyesi
İsim
Erhan
Soyisim
Balcı
Çok başarılı olmuş elinize sağlık güle güle binin.. bir arkadaşım temprasına yapmıştı muayeneden de hafif kusur olarak geçti demişti

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Teşekkürler Erhan bey bunu da söylediğiniz iyi oldu

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Adaş bu da güzel istersen aynı şekli ters köşegenine dene derim. Farın üst kısmına ve panjura gelecek şekilde. Bunun gibi --ı ı--. Anlatabildim mi şekil olarak.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Teşekkürler Metin'im . Söylediğin şekli anladım Audi A5'lerde ki gibi:) belki güzel olabilirdi ama far camını sökmek çok zor o yüzden far camını daha sökmeyi düşünmüyorum:

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
:) Evet A3 te olabilir :)

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ

HARPAGON

vwTürk Üyesi
İsim
ALPER
Soyisim
GULHAN
Masllah cok guzel bir uygulama olmus...

Samsung Galaxy Note II cihazindan Tapatalk 2 ile gonderildi.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Alper bey çok sağolun teşekkürler

24DR979

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Uğur
Soyisim
Şahin
Abi uygulama güzel ellerine sağlık. Fakat kullandığın ledler power led değil malesef içlerinde mantar led var ben çok önceleri almıştım bu üründen farın altına yapmak için aradaki boşluğa biri zamanla arızalanmıştı silikonları söktüğümde mantar led olduğunu gördüm.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Doğrudur uğur mantar led, hatta ben de bu kamp lambaları vardı onun içinde ki plaketi sökmüştüm ve onunla yapmayı planlamıştım ama olmamıştı ondakiler de mantar led'di. Ama mantar ledler kolayına arıza vermez sende ki nasıl bozuldu acaba. Bu arada satıcı power led yazdı o yüzden ağız alışkanlığı olarak ben de öyle yazdım.

Üst Alt