Telefonunuzun ekranı kırılırsa yan sanayi kullanmayın.

vw061

VWTURK Gold Member
Merhaba. Telefonunuzun ekran camı çatlar ise tavsiyem değişmemeniz. Görüntü tamamen kaybolur, dokunmatik de bozulur ise tavsiyem orijinal ekran veya bildiğiniz, deneyebileceğiniz kasalı orijinal çıkma ekran almanız. Yan sanayi ekranların camları gorilla glas değil bu birinci dezavantaj. İkincisi ise orijinale göre çok daha zayıf. Sonradan yapıştırma ekran ve cam da eskisi kadar randımanlı olmuyor. Kim ne derse desin. Profesyonel cihazlar eşliğinde yapılan ekran değişimlerine lafım yok.

Casper marka telefona aldığım yan sanayi ekranı kasaya takayım dedim. Ebadı bile orijinali ile uyuşmadı. Üstten biraz aralık kaldı. Bu sebeple yapıştırdığım ekranı 10 dakika sonra sökeyim dedim. Sökmesine rahatça söktüm, hiç ısıtmadan. B7000 yapıştırıcı hemen sertleşmiyor.
Ekranı söktükten sonra alt tuşlar çalışmamaya başladı. Orijinal ekranın arkasında yumuşak bir süngerimsi kaplama var. Yan sanayide yok. Orijinal ekranın ön zemin beyaz arka zemin siyah idi. Yan sanayinin ise arka zemin beyaz olduğu için şarj ikaz ışığını kasanın etrafına yayıyordu.
Diyeceğim o ki ikinci el telefon alacaksanız ekranın değişip değişmediğine ya da orijinal ekran takılıp takılmadığına dikkat edin.
Bir diğer husus da daha önce düşüp dokunmatiği çatlayan telefonun ikinci bir darbede ekranının bozulma riski %80 Piyasada ekran koruyucu diye satılan camların da sahte olanlarına dikkat edin. Sahte ürünler plastik oluyor, cam olmuyor. Gerçi birkaç yıl önce bakanlık bu konuda cezai işlem uygulamıştı, şimdi durum nedir bilmiyorum.

IPS ekranlı telefonların ekranları daha ucuzken AMOLED ekranlı telefonların ekranları çok daha pahalı.
Örneğin Samsung Note 9 ekranı 1000 TL üzerindeyken rakibi Iphone orijinal ekranı 400-500 civarı

En sağlam telefon hangisi diye sorarsanız Samsung'un 2011 yılında piyasaya sürdüğü Galaxy S2 modeli. Yaklaşık 6 yıl boyunca kullandım. 6 yıl içinde en az 50 kez takla attı, üzerine oturdum ama bir kez ekran arızası vermedi, dokunmatik de çatlamadı. Ah nerede o eski telefonlar. Keşke 4.1.2 sürümü güncel uygulamaları desteklese ve yetmeyen işlemci ve ram donma kasma yapmasa hala kullanılabilecek telefonlardan olurdu.

Son düzenleme:
Üst Alt