• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

T5 Işıklı ve aynalı Güneşlik Projesi..

downahar

vwTürk Üyesi
Evet bu yeni projemizin ihtiyac duyduğu malzemeler..

2 adet ayna switchli güneşlik, iki adet güneşlik lambası, ve lambaların soketleri,
3 mt 0,75 kablo
elektrik bandı
1 mt inşaat teli,
yıldız tornavida,
yan keski..
ilk olarak eski güneşlikleri söküyorsunuz...

güneşlikleri sökerken üst kapaklara çok dikkat edin.. çok kolay kırılıyor.. ben sağ tarafı kırdım.. ama japon süper tutuyor.. farkedilmiyor.. kolay çıkartmanın yöntemi üzerine işaret parmağı ile baskı uygulayarak köşelerdeki tırnakları kurtarın..

kapağı çıkarttıktan sonra güneşliği tutan iki vidayı sökün..

bu arada orta tavan lambasını da sökmeniz gerekmekte, acele ile fotoğraf çekmeyi unutmuşum.. camını ön cama doğru iteleyerek çıkartın, sonra iki tane yıldız vidayı çıkarttıktan sonra sağ ve solda bulunan tırnakları düz bir tornavida yada bıçak ile içe baskı uygulayarak kurtarın ve lambayı aşşağı alın.. güneşlikleri söktükten sonra işin can alıcı tarafına geliyoruz..
burda döşemeyi kesmeniz gerekiyor.. ama bu işte çıok iyi ölçü alıp dikkatli kesmeniz lazım.. çünkü büyük keserseniz tavan döşemenizi mundar edebilirsiniz...

bence küçük küçük kesip deneyin..

Deliği Yeterli boyutta kestikten sonra bağlantı işlemine geçiyoruz.. buda çok hassas bir konu.. 1 kabloyu direk tavan lambasının orta kablosundan direk lambanın bir ucuna kablo çekip bağlıyorsunuz.. tavan arasındaki voswogen mühendisliği maalesef rahat kablo çekmenize izin vermediği için, kablomuzun bir ucunu inşaat teline bağlayıp sürüyoruz..

daha sonra tavan lambasının sol tarafındaki kablosuna bağladığımız ikinci bir kabloyu da güneşlikten gelen herhangi bir kabloya bağlıyoruz... yinede deneme yapın, yanlışlıkla kapı ceyranına bağlamayın, aslında direk bir ceyrana da bağlayabilirsiniz.. ama tavan lambasının hattı en uygun hat, neden diyecek olursanız, diyelimki unuttunuz, aracımız akü bitmesin diye, kapılar kitli iken bir kaç dakika sonra ışıkları söndürür. tavan lambasının hattına bağlarsanız da belli bir süre sonra kendiliğinden söner..
Daha sonra güneşlikte boşta kalan kabloyu da, lambanın boşta kalan diğer ucuna bağlıyoruz.. yani güneşlik devreye seri olarak bağlanacak..

Elimde karşı soketi bulunmadığı için ben güneşliğin soketini kesip bant ile bağladım..

ve sonra denememizi yapıyoruz..

Sonuç mutlu son.. Lambamızın önce kablolu tarafını içrei sokup sonrada yavaşça öbür tarafını takarak, lambamızı sabitliyoruz..

Sonuç Mutlu son..
Elimde bukadar led varken, ve hastası iken tutupta sarı lamba kullanıcak halimiz yok ya, ledlerimizi de takıyoruz :)

T4Driver

vwTürk Üyesi
İşin ehli güzel kaportacın varmı ankarada abi ? Bu arada eline sağlık çalışıyosun yine :D

downahar

vwTürk Üyesi
Maalesef kardeşim istanbul desen var ama süper.. Ama senin için araştıracam :)

downahar

vwTürk Üyesi
Bu arada eski güneşlikler tüm kapakları ve tutacakları ile satılık. tertemiz, lekesiz yırtıksız.. ikisi 100 TL

Sefa RG

vwTürk Üyesi
Valla imrenerek sizi izliyorum abi ve yeni projelerinizi dört gözle bekliyorum yalnız merak ettiğim bir şey ön camda aynanın üstündeki güneş paneli gibi şey ne işe yarıyor? Bu arada elinize emeğinize sağlık bu kadar emek verip zaman harcayıp uğraşıyorsunuz Allah kaza bela vermesin keyifle binin...

quattro44

vwTürk Üyesi
Voovvv..masallah. .cok güzel olmuş ellerinize sağlık

quattro44

downahar

vwTürk Üyesi
Teşekkür ederim sevgili dostum.. Allah daha güzellerini sana nasip etsin, O TV anteni, bu Aslında MFA lı gösterge paneli de uyguladım ama pek resim çekme şansım olmadı.. onuda paylaşıcam inşallah.. kablo bağlantıları ile ilgili resim çekmedim ama internette var paylaşıcam inşallah

Üst Alt