• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

T4 aldım

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Merhaba. Uzın süredir arayışta olduğum t4 2.4d orjinal yüksek tavan aracı dün itibari ile aldım. 3-5 ay bu hali ile kullanıp, mekanik sorunları olur mu diye bakacağım. Sonra biraz daha donanımlı bir camper a çevireceğim.

Araç ambulans olarak ithal edilmiş, 350 bin km de icradan alınmış, içi çekyatlı yatak ve 2 adet döner koltuklu hale getirilmiş. Ön taraf 2+1. Dönüşüm sonrası 30 bin km yapılmış şuan 380.000 km de.

Bilen var ise :

İstanbul avrupa yakası güvenilir usta öneriniz var mı?
Kronik olarak sorunları ve dönüşüm öncesi dikkat etmem gereken konular var mı?

Bu konularda yardımızını istiyorum.

Bu arada yakıt tüketimi konusunda da son ve kesin bilgileri vereyim.

Araç şuan filtre ve yağ konusunda bakımsız. Bende yakıt ölçümü konusunda oldukça başarılıyım. Ankara dan istanbul a gelirken tüm koşullarda deneme yaptım.

100 -130 km/h aralığında ortalama 8.7 lt yakıyor.
80-90 ı geçmeden 6.6 lt yakıyor. 6.6 inanılmaz gelebilir ama ölçümü gayet iyi yaptım. Taşana kadar doldurup 133 km sonra tekrar taşana kadar doldurdum ve ölçüm kesin. Ancak dediğim gibi ekonomik kullanmayı biraz abartmış olabilirim, yinede değer bu yaş ve yağ filtre bakımı olmayan bir araç için başarılı.

Sayg.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
hayırlı olsun keske 2,5 t alsaymıssınız maddiyat sanırım.

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Hayırlı olsun. Fotoğrafları yok mu ?

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
hayırlı olsun keske 2,5 t alsaymıssınız maddiyat sanırım.
Orjinal yüksek tavan sadece 1 tanr vardı malum sitede. 2.5 daha iyi olurdu tabi ama masrafsızlık bakımından bu motoru daha çok öven birçok yorum buldum.

system32

vwTürk Üyesi
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. İstanbul Maslak Atatürk Oto Sanayi sitesi 1.nci Kısımda Kıran Oto var, 2.nci kısımda Akçay Oto var, her ikisinede gidiyorum, her ikiside sadece vw grubuna bakıyor...
Teşekkürler yarın uğrayayım o halde. Sizin araç nedir, öneriniz veya yorumunuz var mı?

tonym4011

vwTürk Üyesi
Hayırlı olsun keyifle binin :) T4 serinin sorunsuz aracıdır ister 2.4D olsun Ister 2.5 TDİ olsun . Yeter ki temiz olsun . 2.5 ler turbolu olduğu için daha iyi çeker ama aracın campervan olduğu için pekte mühim değil 2.4D kullanan metin abimiz var konuyu gorurse yazar zaten :) ayrıca 6.6 rakam yakması cidden çok iyi .

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Hayırlı olsun keyifle binin :) T4 serinin sorunsuz aracıdır ister 2.4D olsun Ister 2.5 TDİ olsun . Yeter ki temiz olsun . 2.5 ler turbolu olduğu için daha iyi çeker ama aracın campervan olduğu için pekte mühim değil 2.4D kullanan metin abimiz var konuyu gorurse yazar zaten :) ayrıca 6.6 rakam yakması cidden çok iyi .
Evet 6.6çok iddialı. Ama dediğim gibi ölçüm yapmasını iyi bilirim ve kesin rakamdir. Fakat 90 ı geçmedim araç boş ve ankara istanbul yolu arası. Normalde o şekilde yolculuk yapmak biraz sıkıcı tabi. Vaktim bol olduğu ve minimum tüketimi merak ettiğim için uğraştım biraz.

Bu arada yorumlar doğruymuş. 110 üzeri yakıy tüketimi ciddi artıyor. Yazın naz karavandan alkovenli iveco kiralamıştım. Onu da gayet ekonomik kullanmaya çalıştım ama sonuçları 11 lt altına pek düşüremedim. Alkoven biraz sıkıntı yaratıyor ..

vw061

VWTURK Gold Member
6.6 litreyi ne yazık ki rüyasında bile göremez o araç :) Hele hele 90 km hızı geçtiğinizde 2.5'a göre çok fazla yakar. Çünkü 5.vites kısa. 5.vites dişlisini değiştirerek yakıtı iyice azaltabilirsiniz. Eğer sık sık yükte kullanacaksanız daha atak olmasını isterseniz onun için de farklı uygulamalar var. Fabrika verileri 2.5 TDI 6.6 litre 2.4 D 7.2 litredir. Dişliyi değiştirerek bu ortanı 6.9'lara çekebilirsiniz. Belirttiğiniz oranı ancak 77-80 kilometre hızda yakalayabilirsiniz.
Ve size tavsiyem ilk işiniz enjektör memelerini değişmek olsun, eğer kütükler sağlıklı değil ise kütükleri de değişin, bu şekilde motoru uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.
Güzel günlerde kullanın, Camper Van tarzı için masrafsız ve güzel bir araç.

vw061

VWTURK Gold Member
Orjinal yüksek tavan sadece 1 tanr vardı malum sitede. 2.5 daha iyi olurdu tabi ama masrafsızlık bakımından bu motoru daha çok öven birçok yorum buldum.

Doğrudur 2.5 olsa güzel olurdu ama 2.5'un yüksek tavanı da yok diye biliyorum, en azından Türkiye'de zor bulunur. Fakat güç isteniyorsa bazı uygulamalarla 2.5 kadar güç alınabiliyor

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
6.6 litreyi ne yazık ki rüyasında bile göremez o araç :) Hele hele 90 km hızı geçtiğinizde 2.5'a göre çok fazla yakar. Çünkü 5.vites kısa. 5.vites dişlisini değiştirerek yakıtı iyice azaltabilirsiniz. Eğer sık sık yükte kullanacaksanız daha atak olmasını isterseniz onun için de farklı uygulamalar var. Fabrika verileri 2.5 TDI 6.6 litre 2.4 D 7.2 litredir. Dişliyi değiştirerek bu ortanı 6.9'lara çekebilirsiniz. Belirttiğiniz oranı ancak 77-80 kilometre hızda yakalayabilirsiniz.
Ve size tavsiyem ilk işiniz enjektör memelerini değişmek olsun, eğer kütükler sağlıklı değil ise kütükleri de değişin, bu şekilde motoru uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz.
Güzel günlerde kullanın, Camper Van tarzı için masrafsız ve güzel bir araç.
Yorumlar için teşekkürler. 6.6 konusu ciddi. Bizzat ölçtüm. önce depo taşana kadar fulledim, 133 km sonrasında yine aynı şekilde yakıt aldım ve ortalamam 6.6 olmuştu. Ankara istanbul yolu; bolu sonrasında. Ama hız dediğiniz gibi 80 i 3-5 saniye belki geçmiştir. Neyse bu zaten ölçüm amaçlı yaptığım birşeydi. O şekilde kullanılmaz sürekli.

Diğer taraftan mekanik onarım için bugün servisteydim. Herhangi bir problemden vahsetmedi. Ön takım ve motoru kontrol ettiler. Salı günü yağ vr filtre değişimi için alacaklar. 7 litre yağ alıyor dediler. Toplam 405 tl işçilik dahil ücret alacaklar. Tüm filtreler ve yağ için. Ayrıca 2.vites geçişi ve debriyaj biraz sert geldi. Onlara da gres süreriz bi bakarsınız vs. dediler. Triger setini bakımda kontrol edecekler gerekli ise değiştirecekler.

5. Vites ve hatta tüm viteslerin oranı çok kısa. Yani araç 50 km/h a gelince 5. Vitesi istiyor. Zaten 90 dan sonra da 5 bile yetmiyor. Dişli değiştirmeyi şimdilik düşünmüyorum. Zaten çalışan birşeyi bozup geri verir bunlar..

Ön torpido kapağım yok. Onu da bulamadım. Satan biryer varsa yazarsanız sevinirim.

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Ayrıca bilgi olsun siye paylaşayım. Trafik sigortası 1.181 tl ödedim.

vw061

VWTURK Gold Member
Yorumlar için teşekkürler. 6.6 konusu ciddi. Bizzat ölçtüm. önce depo taşana kadar fulledim, 133 km sonrasında yine aynı şekilde yakıt aldım ve ortalamam 6.6 olmuştu. Ankara istanbul yolu; bolu sonrasında. Ama hız dediğiniz gibi 80 i 3-5 saniye belki geçmiştir. Neyse bu zaten ölçüm amaçlı yaptığım birşeydi. O şekilde kullanılmaz sürekli.

Diğer taraftan mekanik onarım için bugün servisteydim. Herhangi bir problemden vahsetmedi. Ön takım ve motoru kontrol ettiler. Salı günü yağ vr filtre değişimi için alacaklar. 7 litre yağ alıyor dediler. Toplam 405 tl işçilik dahil ücret alacaklar. Tüm filtreler ve yağ için. Ayrıca 2.vites geçişi ve debriyaj biraz sert geldi. Onlara da gres süreriz bi bakarsınız vs. dediler. Triger setini bakımda kontrol edecekler gerekli ise değiştirecekler.

5. Vites ve hatta tüm viteslerin oranı çok kısa. Yani araç 50 km/h a gelince 5. Vitesi istiyor. Zaten 90 dan sonra da 5 bile yetmiyor. Dişli değiştirmeyi şimdilik düşünmüyorum. Zaten çalışan birşeyi bozup geri verir bunlar..

Ön torpido kapağım yok. Onu da bulamadım. Satan biryer varsa yazarsanız sevinirim.

Trafik sigortası minibüslerde 700 kamyonetlerde 500 TL. Düzenleme geldi diye biliyorum. Bence iyice araştırın, belki ilk defa minibüs aldığınız için tek seferlik o şekilde olabilir.

Ben katalog verilerini söyledim, ama gaza hi dokunmadan 6.6 litre yakalanabilir. Ölçümler 90 km sabit hızda faydalı yükle yapılır.
5.viteste bozulacak bir şey yok, zaten 5.vites dişlisi şanzımanın dışında bir kutu içindedir, vw servisi her usta rahatlıkla değişebilir, yeter ki çektirmesi olsun.
Kapak işine gelince çıkmacılardan bakacaksınız.
7 litre yağ fazla gelir 6 litre koyun. Motor yağ yakmıyor ise 5-30 öneririm.
Debriyaj telli olduğu için yağlama fayda etmez, orijinal tel ile değişeceksiniz ya da hidrolik sisteme çevireceksiniz. !! orijinal parça için yardımcı olabilirim.
5.vites 100 km hızda 2700 deviri görürsünüz. 80 km hızda 2200 devir.
Triger seti bakmakla anlaşılmaz, aracın geçmişini bilmiyorsanız komple değişmenizi tavsiye ederim, kayışlar Conti, devirdaim GK olsun
vitese gellince, vites kolunun görüğünü yukarı doğru çekip üstten motor yağı ya da sıvı gress basın. İlk defa yağlanacak ise sıvı gresi tavsiye ederim, alttan da yağlayabilirler.

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Trafik sigortası minibüslerde 700 kamyonetlerde 500 TL. Düzenleme geldi diye biliyorum. Bence iyice araştırın, belki ilk defa minibüs aldığınız için tek seferlik o şekilde olabilir.

Ben katalog verilerini söyledim, ama gaza hi dokunmadan 6.6 litre yakalanabilir. Ölçümler 90 km sabit hızda faydalı yükle yapılır.
5.viteste bozulacak bir şey yok, zaten 5.vites dişlisi şanzımanın dışında bir kutu içindedir, vw servisi her usta rahatlıkla değişebilir, yeter ki çektirmesi olsun.
Kapak işine gelince çıkmacılardan bakacaksınız.
7 litre yağ fazla gelir 6 litre koyun. Motor yağ yakmıyor ise 5-30 öneririm.
Debriyaj telli olduğu için yağlama fayda etmez, orijinal tel ile değişeceksiniz ya da hidrolik sisteme çevireceksiniz. !! orijinal parça için yardımcı olabilirim.
5.vites 100 km hızda 2700 deviri görürsünüz. 80 km hızda 2200 devir.
Triger seti bakmakla anlaşılmaz, aracın geçmişini bilmiyorsanız komple değişmenizi tavsiye ederim, kayışlar Conti, devirdaim GK olsun
vitese gellince, vites kolunun görüğünü yukarı doğru çekip üstten motor yağı ya da sıvı gress basın. İlk defa yağlanacak ise sıvı gresi tavsiye ederim, alttan da yağlayabilirler.
Çok faydalı bilgiler. Teşekkür ederim. Benim elimden hiç iş gelmiyor maalesef, hiç anladığım işler değil zaten. Sanayide opel servisi olan bir arkadaşımın karşı dükkânında yaptıracağım bakımları.

Sonrasında da camper dönüşümü için nasıl bir sıralama izleyeceğim bir yandan onu araştırıyorum. 300 kg dan fazla ağırlık yapacak malzeme istemiyorum. Karavan imalatçıları 25 binden kapıyı açıyor, üzeri zaten sınırsız...

Araç şu an 7+1. Önde çift yolcu koltuğu var Düşüncem 4+1 e çevirmek. Şoför ve yolcu koltuğu döner mekanizmalı olacak. Arkada çekyatlı oturma grubu var. Oraya u şeklinde koltuk istiyordum ama vazgeçtim maliyetlerden dolayı. Tavana dolaplar-çatıya güneş paneli. Tüm sistem 12 volt. Şoför koltuğu arkasına da sökülebilen ocak-evye dolabı ve bunların altında temiz-pis su tankı ve buzdolabı. Bu evye tezgahınıda muayene giderken sökersem o şekliyle tüv den geçermi bi yandan da bunu araştırıyorum.

İç döşeme -göğüs - ön kapı içleri falan boya işine de girecektim ama maşallah 2-3 bin tl sadece göğüs ve kapılara fiyat çıkardılar. Döşeme yi hiç sölemiyorum bile. Bende bu şekliyle temizleyip kullanmaya karar verdim.

Sigorta konusunda da 10 yıldır kasko sağlık vs her sigortamızı halleden bir acemtam dan yaptırdım. Sigortam net. e de baktım ve farklı bir yerden daha fiyat aldım. Maalesef söylediğiniz rakama yaklaşamadım bile. Ortalama 14 ayrı firmanın en uygunu buydu.

İstanbul içinde işçiliği ve fiyatı kabul edilebilir, karavan konusunda deneyimli elektrik ve marangoz işleri konusunda dükkan veya usta öneriniz varsa görüşmek isterim..

shnkzlsln

vwTürk Üyesi
Üst Alt