Sigorta hakkında

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Aracım Fabia 2008 tdi 1.4 sürekli sigorta attıran kısmı multimetreyle bulmak mümkün müdür acaba?

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Devamlı atan sigorta hangi bölümleri yönetiyor sigorta tanım tablosuna bakarmısınız.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Devamlı atan sigorta hangi bölümleri yönetiyor sigorta tanım tablosuna bakarmısınız.
Gösterge ışığı, düğme ışıkları kalorifer vesaire ve park lambası taktığımda sorun yok farları açtığım gibi atıyor

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Araba 1 yıldır bende herhangi bir sorun yoktu, ampüllerle ilgili bir bilgim yok inanın
Aracınızdaki mevcut ampuller fazla amper çektiği kanaatindeyim bu sebepten dolayıda başka bir yere zarar vermemesi için sigorta atıyor, aracınıza uygun olup olmadığı konusunda ampüllerin değerlerine bakmanız gerekiyor.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Aracınızdaki mevcut ampuller fazla amper çektiği kanaatindeyim bu sebepten dolayıda başka bir yere zarar vermemesi için sigorta atıyor, aracınıza uygun olup olmadığı konusunda ampüllerin değerlerine bakmanız gerekiyor.
Abi bilmişlik değil de cehalitimden soruyorum
Fardan olsa acaba far sigortaları atmaz mı,
Plaka ampullerini soketlerini bile söktüm gene attı bilgilendirirsen beni çok sevinirim alanı daraltmak istiyorum saygılar.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Abi bilmişlik değil de cehalitimden soruyorum
Fardan olsa acaba far sigortaları atmaz mı,
Plaka ampullerini soketlerini bile söktüm gene attı bilgilendirirsen beni çok sevinirim alanı daraltmak istiyorum saygılar.
Yukarıda paylaştığınız mesajda son olarak farları açtığınızda söz konusu sigortanın attığını paylaşmıştınız bende mesaja göre yorumladım yani farlar bu sigortaya bağlı değilmi? yoksa benmi yanlış algıladım.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Yukarıda paylaştığınız mesajda son olarak farları açtığınızda söz konusu sigortanın attığını paylaşmıştınız bende mesaja göre yorumladım yani farlar bu sigortaya bağlı değilmi? yoksa benmi yanlış algıladım.
Hayır farlar çalışıyor sigorta atsada gösterge ışığı ve plaka lambaları düğmeyi bir tık çevirince aktif oluyor, sigorta atıncada gösterge ekranım karanlık, plaka lambalarım yanmıyor

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Hayır farlar çalışıyor sigorta atsada gösterge ışığı ve plaka lambaları düğmeyi bir tık çevirince aktif oluyor, sigorta atıncada gösterge ekranım karanlık, plaka lambalarım yanmıyor
O zaman far düğmesini kontrol edin içi dağılmış şase yapıyor olabilir.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
O zaman far düğmesini kontrol edin içi dağılmış şase yapıyor olabilir.
Bakarım abi yarın, peki bunu multimetreyle anlamanın bir yolu yok mu alanı en azından daraltmak için kısa devre yapan kısmı

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Bakarım abi yarın, peki bunu multimetreyle anlamanın bir yolu yok mu alanı en azından daraltmak için kısa devre yapan kısmı
Multimetre ile nasıl yaparsınız görmeden tarif etmem mümkün değil şöyle yapabilirsiniz far ampullerini sırayla sökün ve o şekilde deneyin yani ampulle ve ampulsüz.

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
Var aslında tek tek ölçmek gerekli her soketi.Sigorta neleri yönetiyor onu bilmek lazım öncelikle.Mesela Bora da sağ park ayrı sol park ayrıdır.Şöyle ölçüm yapabilirsiniz atan sigortayı sökün multimetreyi diyot ölçüm kademesine getirin , siyah probu arabanın karoserine bağlayın siyah probun şaseye bağlı olduğundan emin olduktan sonra kırmızı probla sigortanın geçtiği kısımlara dokunun ( ölçüm esnasında far düğmesi park konumunda olsun yani sigortayı attırdığı konumda ) eğer multimetre öter ise tesisatta bir hata vardır kısa devre nedeniyle sigorta atıyodur.
Diğer bir ihtimal yüksek akım bunu ölçmek için de multimetreyi akım ölçme konumuna getirin kırmızı probu da akım ölçer kısma getirin yanlız dikkat edin multimetre maksimum kaç ampere kadar ölçüm yapabiliyor eğer 10 amper vs ölçüyor ise bu seçeneği denemeyin multimetre zarar görür.Multimetrenin kapasitesi yüksek ise ; akım ölçer konumda kırmızı ve siyah probu sigortalığa ( iki parça halindedir sağ ve sol şeklinde) değdirin eğer 10 amperden daha yüksek bir akım çekiliyor ise bağlanan farklı bir ampül çok fazla akım çekiyor ve sigorta bu yüzden atıyodur.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Var aslında tek tek ölçmek gerekli her soketi.Sigorta neleri yönetiyor onu bilmek lazım öncelikle.Mesela Bora da sağ park ayrı sol park ayrıdır.Şöyle ölçüm yapabilirsiniz atan sigortayı sökün multimetreyi diyot ölçüm kademesine getirin , siyah probu arabanın karoserine bağlayın siyah probun şaseye bağlı olduğundan emin olduktan sonra kırmızı probla sigortanın geçtiği kısımlara dokunun ( ölçüm esnasında far düğmesi park konumunda olsun yani sigortayı attırdığı konumda ) eğer multimetre öter ise tesisatta bir hata vardır kısa devre nedeniyle sigorta atıyodur.
Diğer bir ihtimal yüksek akım bunu ölçmek için de multimetreyi akım ölçme konumuna getirin kırmızı probu da akım ölçer kısma getirin yanlız dikkat edin multimetre maksimum kaç ampere kadar ölçüm yapabiliyor eğer 10 amper vs ölçüyor ise bu seçeneği denemeyin multimetre zarar görür.Multimetrenin kapasitesi yüksek ise ; akım ölçer konumda kırmızı ve siyah probu sigortalığa ( iki parça halindedir sağ ve sol şeklinde) değdirin eğer 10 amperden daha yüksek bir akım çekiliyor ise bağlanan farklı bir ampül çok fazla akım çekiyor ve sigorta bu yüzden atıyodur.
Hocam öncellikle muazzam anlatmışsınız,çok ama çok teşekkür ederim yardımınız için için bugün bahsetiğiniz bir olayı denedim gibi sonuç alamadım ama birazda yanlış yapmaktan kprktum ikinci anlattığınız multimetremde A konumuyla gösterilen taraf en düşük 10 yarın tekrar deneyeceğim bunu bide size 2 sorum oluacak izninizle

1 - diyot diye tabir ettiğiniz buzzer konumu mu

2 - akım ölçme hangi kademe

3 - tek tek ölçme yöntemi zor olacak gibi malum gösteegeye bir çok şey iletiliyo, gösterge ışığını tek nasıl ölçebilirim

Kusura bakmayın ben genelde sensörlerin dişi kısmının voltunu ölçüyorum pek hakim değilim

Saygılar..

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VOLKSWAGEN
Aracınızın Modeli
BORA
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
Hocam öncellikle muazzam anlatmışsınız,çok ama çok teşekkür ederim yardımınız için için bugün bahsetiğiniz bir olayı denedim gibi sonuç alamadım ama birazda yanlış yapmaktan kprktum ikinci anlattığınız multimetremde A konumuyla gösterilen taraf en düşük 10 yarın tekrar deneyeceğim bunu bide size 2 sorum oluacak izninizle

1 - diyot diye tabir ettiğiniz buzzer konumu mu

2 - akım ölçme hangi kademe

3 - tek tek ölçme yöntemi zor olacak gibi malum gösteegeye bir çok şey iletiliyo, gösterge ışığını tek nasıl ölçebilirim

Kusura bakmayın ben genelde sensörlerin dişi kısmının voltunu ölçüyorum pek hakim değilim

Saygılar..
1- Evet buzzer mod , probları birbirine değdirince öten konum .
2-Resimle atlatmaya çalıştım ama telefondan çok düzgün olmadı.Minimum 10amper olma ihtimali düşük maximum mu minimum mu dikkatli kontrol edin multimetre bozulmasın .
3-Direk olarak şuradan ölçebilirsiniz demem imkânsız , göstergeyi söküp kontrol etmem gerekli.
Aslında vagcom ile arıza tespiti yapabiliriz sanırım kısa devre varsa muhakkak hata kodu da vardır.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
1- Evet buzzer mod , probları birbirine değdirince öten konum .
2-Resimle atlatmaya çalıştım ama telefondan çok düzgün olmadı.Minimum 10amper olma ihtimali düşük maximum mu minimum mu dikkatli kontrol edin multimetre bozulmasın .
3-Direk olarak şuradan ölçebilirsiniz demem imkânsız , göstergeyi söküp kontrol etmem gerekli.
Aslında vagcom ile arıza tespiti yapabiliriz sanırım kısa devre varsa muhakkak hata kodu da vardır.
Çok ama çok teşekkür ederim çok aradığım bilgiyi sayenizde çok kolay bir şekilde öğrendim nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum emeğimize sağlık :))

Atrığınız resimle bendekini karşılaştırdım resimse en küçük değer 200m gösteriyo sanırım bende onun bi alt kademesi " 10 " sadece 10 yanında harf hiçbirşey yok, şuan sanayiye gidemiyoeum vagcomda görüneceğini bilsem yarın çıkarım, biraz sanayi fobisi var bende, acı tecrübeler sağolsun, biraz da merak :)) tekrar teşekkür ederim

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Hocam dediğiniz şekilde kaçak akım konumuna getirdim 200m getirdim yalnız kabro çok fena ısındı multimetrenin çok şaşırdım :)) bir kaçak vardı multimetreyi 2000 çektim 75 değer veriyordu gösterge fişlerini çektim değişme yoktu yük düşmedi sonra bağaj içi plaka lamba kablosuna bakayım derken bantlı kısım vidaya temas ediyordu onu çektim değer normale döndü bir tesadüf olmadıysa benim sorun buradan bantlı kısımdan bu denli çekmesi ilginç sizin sayenizde nokta atışı yaptım çok teşekkür ederim :))

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Güncelleme : şimdi gene ölçtüm sorun devam ediyor değişim oluyor heralde bi yere sürtünüyor bazen değmiyor

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Bir yerlerde şase olduğu belli tesisatı tek, tek kontrol edin.

Blue929

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Skoda
Aracınızın Modeli
Fabia
Mesleğiniz
Muhasebe
Üst Alt