SAMSUN - Dünya En Uzun Süre Drift Rekoru (KIRILDI)

1.burak

vwTürk Üyesi
Katılım
4 Mar 2008
Mesajlar
152
Tepkime puanı
0
Rekortmen Pilot Harald Müller Toyota GT86 ile Guinness Drift Rekoru İçin Piste Çıkıyor

Rekortmen pilot Harald Müller spor otomobile bakışı değiştiren Toyota GT86 ile Guinness World Records Dünya Drift Rekoru denemesini gerçekleştirecek. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da izleyeceği 15 Temmuz tarihinde Samsun’da gerçekleştirilecek rekor denemesinde 2 saat 21 dakika 58 saniye ile en uzun süre drift yapma rekorunu elinde bulunduran Harald Müller, kendi rekorunu kırmaya çalışacak. Rekortmen pilot Harald Müller ayrıca, ABD’de Johan Schwartz tarafından 84 kilometre mesafede kırılan rekoru da geliştirmek için piste çıkacak. Rekortmen pilot rekor denemelerini Guinness World Records Türkiye Hakemi gözetiminde yapacak.

Dünya Drift Rekortmeni Harald Müller, yeni rekor denemesi için Türkiye’yi tercih etti. AVOK (Avrasya Otomobil Sporları Kulübü) ile görüşmeler yapan Harald Müller Toyota GT86 ile rekor denemelerini Türkiye’de yapma kararı aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ve Spor Toto Teşkilatı’nın katkılarıyla yapılacak olan rekor denemeleri, Samsun Batıpark Helikopter Pisti’nde gerçekleştirilecek. Rekor denemelerinin tüm dünyada büyük yankı uyandırması bekleniyor.

Harald Müller, daha önce kırdığı ve yeni kıracağı rekor için dünyanın birçok ülkesinde drift için tercih edilen Toyota GT86’ya çok güvendiğini belirtiyor. Toyota GT86, arkadan itişli 2.0 Boxer motora ve 200 HP güce sahip.

Dün akşam 19:00'da başlayacak olan deneme 20:00 gibi başladı.. İlk deneme 241 tur civarındayken, söylendiğine göre araçtaki yakıt pompası arızası nedeniyle 22:00 civarı kesintiye uğradı.. Yaklaşık yarım saatlik gecikmeden sonra 2'inci denemeye başlandı.. 23:00 civarı alandan ayrıldım.. Gece saat 2:30'da rekor kırıldı.. Zaten kendine ait olan rekoru geliştirdi Müller.. Kuralları bilmiyor oluşum sebebiyle beklentim daha yüksekti.. Yön değiştirme serbestti doğal olarak fakat bunu yapması için belli bir alan yok.. Araca spin attırıp arka tekerleri durdurmadığı sürece her an her noktada yön değiştirebiliyor ve ayrıca tur içerisinde bazen su birikintisi sebebiyle bazen yaptığı kontra hareketler sebebiyle bazende araç devirden düştüğünde drift kesintiye uğrayabiliyor.. Bu da rekor için bir sorun anlamına gelmiyor.. Sadece turu hiç drift yapmadan tamamlaması yaptığı dereceyi geçersiz kılıyor..

Sonuç olarak 358 tur attığı ve kendisine ait olan 84 kilometrelik rekoru 144.12 kilometreye taşıyan Müller aşağıdaki belgeyi almaya hak kazandı..


Bir kaç araç sahibide piste yakın bir alanda araçlarını park ederek gösteriye gelenlerin ilgisini çekti..Alanın etrafındaki yolları kesip yoğunluğu azaltmaya, yönlendirmeye çalışan polisler, bu tek yönde açtıkları yollara kurdukları çevirmelerle alandan ayrılan araçların yolunu kesip kontrolden geçirdi.. Cezalar, trafikten menler havada uçuştu.. Bu aralar sadece Samsun'da mıdır bilmiyorum fakat aşırı artmış olan polis denetimlerinde de son noktayı pusucu polisler koymuş oldu..

 

Lupo

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Katılım
3 Haz 2014
Mesajlar
596
Tepkime puanı
0
o denetimler her yerde var burak bey.. Üstlerinden ciddi emirler alan polislerimiz modifiyeli araçlara ceza yağdırmakta.. En son harun taştan ın spin atması bardağı taşıran son damlalardan birisi oldu.. bundan sonrada polisler artık her yerde çevirme yapar oldular..
 
Üst Alt