Sahte motor yağı ''dolandırıcılarına'' dikkat!

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Kıbrıs'tan gelen iki dolandırıcı öyle bir sistem geliştirdi ki sizin yeni diye satın aldığınız yağların içini yanmış yağlarla ve kimyasallarla doldurup, açılmış yağ bidonu kapağını da hazırladıkları sistemle orijinali gibi yapıp piyasaya sürüyorlarmış.

Bu iki dolandırıcıyı konuşurken duyan bir arkadaşım var. Bu arkadaş da foruma üye. Bu kişileri İzmir'de görmüş. Bir dahaki sefere karşılaşırsa ihbar edeceğini söyledi. İnternetten yağ alırken dikkat edin. Bir motor tamiri 6000 TL'den başlıyor, uyarmak istedim.

bacadir68

vwTürk Üyesi
İsim
BAHADIR
Soyisim
SİNGİN
2012 yılında sahte mobil1 üründen motor yaptırmış biri olarak artık yetkili servis tercih ediyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
internetten yağ almak hakikaten sıkıntılı bir durum oldu, sadece bu konuda bahsedilen durum değil bir çok yöntemle sahte yağ piyasaya sürenler çokça var. Pazarlamanın en kolay yolu da internet ama sadece internet değil ufak tefek marketlerde de satılabiliyor. Bu nedenle markası belli sitelerden yada markanın distribütöründen, sitesinde açıkladığı bayilerden almak biraz daha riski azaltır. 20 gün kadar önce bende yağ aldım n11 gibi sitelerde çok daha ucuza olmasına rağmen güvenip alamadım vw uzun yıllardır parçasını satan güvendiğim büyük bir firmadan tedarik ettim. Zira sanayide oldukça pahalıydı.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
2012 yılında sahte mobil1 üründen motor yaptırmış biri olarak artık yetkili servis tercih ediyorum.

Peki yağın sahte olduğunu nasıl anladınız?

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Üretim tarihi yeni olup da , piyasa fiyatının altında satılan her ürün , potansiyel sahte ürün şüphelisidir. Sahte ürün üretip/pazarlayanlar, bir an önce bu ürünü elinden çıkarmanın telaşında olurlar ve haliyle piyasa fiyatının altında satmalıdır.

Raf ömrü olan her ürünün, yeni tarihli olanının fiyatı (ürün orijinal ise ) piyasının altında olmaz veya indirime girmez. Satıcılar arasındaki fiyat farkı 5 - 10 tl civarında olur.

30 tl den fazla düşük fiyatlı olanların ya üretim tarihi eskidir yada sahte ürün şüphelisidir.

.

bacadir68

vwTürk Üyesi
İsim
BAHADIR
Soyisim
SİNGİN
Peki yağın sahte olduğunu nasıl anladınız?
Aslında ben anlamadım, ustaların tehşisi bu. Yoksa analiz falan yaptırmadık yağ için. Ancak yağ seviyesinde eksilme olmaması ve yağ lambası yakmaması bizi bu sonuca yöneltti. Araç yağ değişiminden sonra 1000km içinde krank sıyırdı ve bir piston kolu kırıldı.

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Bu tip olaylar da bir ara çoktu sonra azalmıştı, şimdi yine mi başlamış. Abi bu tip hilekar, sahtekar insanlardan da kurtuluş yok gibi malesef. İki senedir ben de internetten alıyorum ama öyle araştırmadan etmeden alınmaz. Satıcı bile araştırıyoruz artık.

Peki sahte yağı hangi marka olarak satıyorlarmış, piyasada çok gezinen yağlar gibi markalar mı yoksa fazla adı sanı duyulmamış yağlar mı acaba? @vw061

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Bu tip olaylar da bir ara çoktu sonra azalmıştı, şimdi yine mi başlamış. Abi bu tip hilekar, sahtekar insanlardan da kurtuluş yok gibi malesef. İki senedir ben de internetten alıyorum ama öyle araştırmadan etmeden alınmaz. Satıcı bile araştırıyoruz artık.

Peki sahte yağı hangi marka olarak satıyorlarmış, piyasada çok gezinen yağlar gibi markalar mı yoksa fazla adı sanı duyulmamış yağlar mı acaba? @vw061
aklımda kaldığı kadarıyla tanınmış markalarda hile yapıyorlar. Ben de internetten alıyordum ama bu yıl yağ alırken mobil'i arayıp soracağım. turbooilmarket gibi firmalar var onların da n11 hesabı vardı, 3-5 fazla verip onlardan almayı düşünüyorum. Daha önce bir kez alışverişim olmuştu.

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
aklımda kaldığı kadarıyla tanınmış markalarda hile yapıyorlar. Ben de internetten alıyordum ama bu yıl yağ alırken mobil'i arayıp soracağım. turbooilmarket gibi firmalar var onların da n11 hesabı vardı, 3-5 fazla verip onlardan almayı düşünüyorum. Daha önce bir kez alışverişim olmuştu.
Bence de tanınmış birkaç firma bulup oralardan almak mantıklı. Ha tabi bu bahsettiğiniz adamlar bu firmalara da yağ tedariği yapıyorsa işimiz gerçekten zor.
Benim de güvendiğim birkaç alışveriş yaptığım site, turkoilmarket, fzrulman ve yağ çarşısı var. İstanbul'da iken maslak sanayide bir iki yağcım vardı onlardan alıyordum. Burada internetten sipariş veriyorum.

SM-J320H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Bence de tanınmış birkaç firma bulup oralardan almak mantıklı. Ha tabi bu bahsettiğiniz adamlar bu firmalara da yağ tedariği yapıyorsa işimiz gerçekten zor.
Benim de güvendiğim birkaç alışveriş yaptığım site, turkoilmarket, fzrulman ve yağ çarşısı var. İstanbul'da iken maslak sanayide bir iki yağcım vardı onlardan alıyordum. Burada internetten sipariş veriyorum.

SM-J320H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Büyük firmalar malı doğrudan fabrikadan çeker. Dolandırıcılar genellikle aksesuarcı gibi yerleri seçer diye düşünüyorum. En iyisi teyit ettirmektir.

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Büyük firmalar malı doğrudan fabrikadan çeker. Dolandırıcılar genellikle aksesuarcı gibi yerleri seçer diye düşünüyorum. En iyisi teyit ettirmektir.
(y)
Bende turkyilmazlaroto.com dan alıyorum uzun zamandır bu firmanın ankara daki mağazasına gidip parça tedariği ederdim. Yelpazeleri geniş bütçene göre mal mevcut. Büyük bir firma olduğundan marka değerini dandik bir yağ için heba etmezler diye düşünüyorum. Zira bulunduğun ilin sanayisinde aynı yağ %40 daha pahalı o nedenle benimde tercihim marka değeri olan büyük firmaların bu işe girmeyeceğini düşünüp oradan almak, ama tam anlamıyla güvenmek zor iş. Onun haricinde mobilin sitesinde yer alan karadeniz bayisini aradım, bana madeniyag.net den al bizim sitemizdir sıkıntı yaşamazsın dediler.

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Not: Satıcı ağzı açık yağ yollluyormuş, 4 litre yerine de 3.75 litre. Bu da fiyaskoya benziyor. ''Alıcı yorumu''

şikayetvar yorumu:
Lubco Motor Yağları (N11.com) 5W30 Sentetik Yağ Zeytinyağı Gibi! İnternet sitesinden satın almış olduğum Lubco marka Türk malı sentetik yağı araştırdım ve aracıma takviye ettim fakat yağ sanki su gibiydi. Yyinede 1 kaç gün denedim fakat çok kısa bir süre içinde motoru elimize aldık yağ tüm mekanik kısımlardan ve contalardan adeta dökülmüştür ve egzoz dahi tüm yerleri kaplamıştır duman dumana kalmıştır ve motor pert olmuştur. motor yağı
https://www.sikayetvar.com/lubco-motor-yaglari-n11com/lubco-motor-yaglari-n11com-5w30-sentetik-yag-zeytinyagi-gibi

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
Ben de LUBCO'yu denemek istiyorum, en azından orijinal ürün, fiyatı da ucuz, deneyen var mı acaba?
https://urun.n11.com/motor-yagi/lubco-5w30-tam-sentetik-4ltfordopel-onayli-P25678143

Not: Satıcı ağzı açık yağ yollluyormuş, 4 litre yerine de 3.75 litre. Bu da fiyaskoya benziyor.
Hiçbir markanın gerekliliklerini karşılayamayan ve adam akıllı bir websitesi dahi olmayan bir yağ. Aman uzak durun. Bilindik markaların dışına çıkmamak lazım.

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Bilindik markalardan şaşmayın aynen; lubco nedir dedim bir an :)

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
LUBCO, şampiyon adı gibi geldiği için söyledim :) ama o da fıs çıktı

Doldur boşalt LUBCO kimya :)

Üst Alt