Sabahları ilk Çalıştırmada Tekleme Gaz yememe Kerkinme.

18THIGHLINE

vwTürk Üyesi
İsim
hercai
Soyisim
kutan
Benimle aynı hadiseyi yaşayanlar için yazıyorum..

Aracım Passat 1.8T 1998 model Atiker sıralı sistem (1 Yıllık) mevcut

Lpg taktırdığım 1 yıl içinde sorun yaşamamıştım ancak son aylarda sabah ilk çalıştırmada anormal tekleme gaz yememe kerkinme ve sanki motor yerinden fırlayacakmış gibi titreme oluyordu.

Tabi tuttuk sanayinin yolunu önce Lpg taktırdığım servise gittim . Sorunu anlattım
Hiç tereddütsüz Araç sabahları ilk benzinde çalışır Gaz ile ilgili sıkıntı yok dediler. Postayı koydular . Çıktım VW özel servise gittim . Usta baktı ölçtü biçti O2 sensır (usta tabiri ile) arızalı dedi değiştik . teste çıktık sorun yok gibi idi. Eve döndüm

2.Gün . sabah işe gitmek için marş ve aynı sorun Eski sensörümü alarak ustaya gittim O2 Sensırını sök bunu geri tak dedim bu arızalı değil . Hayıflana hayıflana değiştirdi . Baktı inceledi . Krank sensır dedi Tamam dedim değiştir . Ama para vermem yarın sabah denerim öyle gelirim dedi Tamam Dedi .
3.Gün Sabah aynı hadise ve direk sanayi taktım artık araba yapılana kadar izin almayı bile düşündüm . Usta beni görünce direk çırağa Krank Sensırını sök oğlum dedi ben daha çıt demeden . Yine incelemeye başladı Vag mag hata yok hımmm dedi tabi yahu bunun benzin pompası bozuk yeterli basınç vermiyo onu değiştir dedi Değiştirdik ve yol aldım ordan 4. gün bu beladan kurtulmuş olmak için dua ediyodum
4.gün :(( Çıkıp tekmelicektim arabayı ama kıyamadım Sanayiye gittim ustaya ne söktüysen geri tak beş kuruşta vermem sana dedim adam utandı sıkıldı müşterisi de vardı abi sen arabanı servise götür yaptır masrafının yarısını ben ödicem dedi mahcuplaştı .
Dedim sen bırak onu da 4 günümü yedin yıllık izinden gitti 4 gün dedim benzin pompasını geri taktılar ve servisin yolunu tuttum . Serviste bi check uptan sonra Lpg Beyni Araç beynini etkiliyor motora giden yakıt karışımı yeterli olmadığı için araç tekliyor bişe yok benzinde kullan biraz geçer dediler ok dedim

Fulledim depoyu Arada bayram var nasılsa bayram gezmelerinde bitiririm dedim .Çeyrek depo benzin kalana kadar benzinde kullandım .Dönüş yolunda 40 km kala gaza geçtim Bismillah hadi hayırlısı dedim . Aracımı park ederken acaba sabah ne olacak die düşünüyordum.

Veeee

Muhteşem sonuç Araç daha bi tekliyo hatta 4-5 marşta anca çalışıyodu.
Dedim bu ne yaaaa çıktım Lpg Servisine Sökün abi dedim sökün ne taktıysanız Al şu garanti belgesini de arabamın içine etti bu sistem diye bastım zılgıtı. Adam kardeş araban benzinde tekliyo benzindeee diye çıkıştı . Kardeş ama Lpg Devre dışı kalınca bişe yok dedim . Hep benzinde kullanınca araç şahlanıyo sabah soğukken bile dedim . Kafasını kaşıdı .
Dur bi dakka dedi getir oğlum bi enjektör seti söktü LPG enjektörlerini yenisi ile değişti

Sen bi kaç gün sonra gel de garanti belgesine işleyelim dedi. O kadar emin konuştu ki sorunun çözüldüğüne zor da olsa inandım .

Ertesi sabah . Tık ilk marş ne tekleme ne hoplama BMW X5 Çıksa çekilişten bu kadar sevinmezdim . Lpg enjektörleri Atikerin bir serisinde bu arızayı yapıyormuş Kalibrasyon ayarında 30C derecede benzin enjektörleri devre dışı bırakıldığı için araç ilk çalıştırmada kaçıran Lpg enjektörleri yüzünden hem Gaz hem benzin karışımını yakmaya çalışıyor dolayısı ilede kafayı yiyormuş . Dedimki LPG servisine e usta madem bu hatayı bilion neden süründürüyon insanı dedim . Valla kusura bakma o kadar değişik sorunları oluyoki Lpg Sisteminin Araç tan araca akla gelmedik mantığa aykırı bi sürü şeyle uğraşıyoruz . İlk çalıştırma diyince sen benzin ve yakıt sisteminden kaynaklı problem sandık dedi .

Her neyse Sabahları hoplayan tekleyen gaz yemeyen araç sahiplerine umarım yardımı donunur

Saygılarımla.

ibr.ozr

vwTürk Üyesi
İsim
ibrahim
Soyisim
özer
hocam aynı durum benim araçta da var.
sabahları araba aynen tekleme yapıyor. bende de atiker var.
bora primeline 2003 yazın yapmıyordu.
havalar soğuyunca yapmaya başlamıştı.
enjektörün değişiminin maliyeti ne oldu.

sanalcan43

vwTürk Üyesi
İsim
murat can
Soyisim
ekerer
ENJEKTÖR değiştirerek aynı sorunuma çözüm bulmuştum geçen sene fakat bu sene yine aynı sorunlar baş göstermeye başladı aracımda bende havaların soğumasıyla silindir içinde kalan gazın yoğunlaşması ve ısınma olana kadar motor ateşlemesinde düzensizlik yaratmasına bağladığımdan ara gaz yarım debriyaj olayıyla kısmi çözümle idare ediyorum garanti kapsamından çıktığından kit enjektör değiştirmek tuzlu olur oyüzden idare ediyorum.geçmiş olsun.

18THIGHLINE

vwTürk Üyesi
İsim
hercai
Soyisim
kutan
Atiker enjektör takımı 80-100 lira değişiyor yerli yapımlar 80 tl civarı birde fason olarak yaptırdığı ithal enjektörler var bunlar daha sağlıklı . İthal olanlarda plastik siyah bir kutuya monte edilmiş gibi duruyor enjektörler benimki yerli idi şimdi ithal olanı taktılar.

18THIGHLINE

vwTürk Üyesi
İsim
hercai
Soyisim
kutan

Şekilleri böyle Lpg servisi Gaz filtre değişiminin zamanını geçirmez sen yeni enjektörler 5 yıl sorun çıkarmaz dedi.

kolesterol

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet şeker
Soyisim
ahmet şeker
merhaba arkadaşlar, aynı sorundan ben de bir kaç aydır muzdariptim, gitmediğim usta kalmadı. tabi hep baştan savma kalibrasyonlarla gönderdiler beni de... fakat daha sonra bir elektrikçide antifriz sızdırdığı için "termostat yatağı" (ustanın tabiriyle) ve onun motora bağlandığı yerdeki conta değişti, o günden beri hiç bir sorun yok. aralarındaki bağlantıyı tam olarak bilmediğim için şaşırdım aslında, 1 haftadır bekliyorum sorun tekrarlar diye ama tekrarlamadı.

sarikirmizi2

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
Göksoy
Hercai bey benim borada da aynı sorun var. Atiker taktırdım 1,5 yıl önce. Sabahları geç çalışıyo. Motor soğukken kelkinme oluyor ısınınca birşey yok. Sizin sorunu biraz daha açarmısınız. Mesela ben aracı zor çalıştırıyorum marşa basınca epey uğraşıyor motor çalışması için. Çalışınca gaza geçince motor acayip titriyo ve araç stop edecek gibi oluyor. Devir saati aşağı yukarı oynuyor. Motor ısınmadan yol almaya çalışırsam acayip bi kelkinme oluyor gaz yemiyor araç. Ama benzine alınca herşey normal. Motor ısınıncada herşey düzeliyor. Lpg taktırdığım yere gittim termostat bozuktur dedi. Geçen tamirciye gittim trigeri değiştirmek için tamircim termostatın sağlam olduğunu söyledi ama nasıl anladı sağlam olduğunu anlamadım.

youngpolice

vwTürk Üyesi
İsim
vedat
Soyisim
ince
bende de aynı sorun var sabahları çalıştırdığımda motor ısınana kadar kerkinme yapıyor. fakat benim ki araca biraz yüklendiğimde devirli kullandığım zaman yapıyor. gaz filtresini değiştirdim yapmaya devam ediyor. ısınınca sorun yokk.. şimdilik bole idare ediyom. atikerin enjektorlerinin sıkıntılı olduğunu duymuştum.. başka marka enjektör taktırsam olurmu? her hangi bir sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum.. bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim...

sanalcan43

vwTürk Üyesi
İsim
murat can
Soyisim
ekerer
bende de aynı sorun var sabahları çalıştırdığımda motor ısınana kadar kerkinme yapıyor. fakat benim ki araca biraz yüklendiğimde devirli kullandığım zaman yapıyor. gaz filtresini değiştirdim yapmaya devam ediyor. ısınınca sorun yokk.. şimdilik bole idare ediyom. atikerin enjektorlerinin sıkıntılı olduğunu duymuştum.. başka marka enjektör taktırsam olurmu? her hangi bir sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum.. bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim...
benim aracımda brc enjektör var aynı sorunları bende yaşıyorum.sıkıntı akşamdan silindir içinde kalan gazın sabaha kadar yoğuşması nedeniyle benzin gaz karışımının zengin olması ve motor ısınana kadar aracı boğmasından kaynaklanıyor yani bu sıkıntıyıda vw bora kronik sorunları içine alabilirsiniz.havalar ısınana kadar durum bundan ibarettir.çözümmü çözümü tamamen ustanın şansına bağlı şanslı usta çözüyor sorunu diğerleri ise işi bilmeyen usta sıfatıyla gözden düşüyor.ama suç tamamen boraya lpg uygulatan daha doğrusu uygulatmak zorunda bırakan yakıt fiyat politikası herkese geçmiş olsun yaz gelene kadar sıknıtısı az sabahlar herkese.

chas.fe

vwTürk Üyesi
İsim
can
Soyisim
hasdemir
en iyisi daha kaliteli lpg taktırmak bu tarz markalar araca çok zarar veriyor benim araçtada çok oldu bende kullanmamayı tercih ettim artık.O gunu tüpe geçeyim dedim durduğu yerde arızalanmış al işte ne yapalım şimdi hiç kullanmadığım yerde

Üst Alt