RCD 300 tuş boyama ve gençlik aşısı.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
Hepimizin derdi, RCD 300'lerde tuşların soyulma problemi. Ender Elektronik tuş başına 24 TL fiyat çekince ve bunların değişimi için de 30 TL isteyince ben de tuşları boyayarak bir düzene sokmaya karar verdim. Tuşları boyamışken lensi falan da temizleyeyim olsun bitsin dedim ve işe koyuldum.

Boya için berner siyah mat sprey kullandım. Bir tanede nigrin siyah mat sprey almıştım. Nigrin spreyi çerçeve için kullandım (çünkü berner ince yerlerde kabarma yapıyordu) Tuşlar içinse berner kullandım (bunda da nigrin bernere göre biraz parlak kalıyordu). Belki de ben bir hata yapmışımdır. Sonuçta yazdığım her iki boya da işinizi görüyor. Berner biraz daha mat görünümlü.

İşe başlamadan önceki hali.

Boya öncesi hazırlık. Zımpara çekilip tuş yuvaları boyadan zarar görmesin diye kaplandı.

Çerçevenin boyanmış hali

Çerçeve ile işimiz bittikten sonra soyulan tuşları yeniden boyama işlemine geçiyoruz. Bunun için öncelikle reklamcılarda tuşların yazısını yazdırın sonra tuş boyama işlemine geçin. Yazıları yazdırırken (yani kalıpları hazırlatırken) fontları biraz kalın seçmelerini söyleyin. Bu boyama işleminde size kolaylık sağlayacak hem de hatalar en aza inmiş olacak. Tuşların üzerindeki tüm boyalar kazındıktan sonra kalıp yazıları tuşa yapıştırılır ve boyama işlemine geçilir.

Boyamadan önce

Boyadıktan sonra

Tüm tuşları bu şekilde boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Kullandığım boyaların kuruma süresi 5- 15 DK arasındaydı. Bende kuruma süresince lens temizliği yaptım.

Zaten ön panel çıkartılınca cd mekaniğide erişebilecek konuma gelmiş oluyor. Sadece üstten iki vidayı açıp devre ile bağlantı soketini cd mekaniği kısmından çıkararak (devre kısmından çıkmıyor zorlamayın) mekaniği kasadan ayırıyoruz. Bu işlemden sonra lensin üstünü kapatan demir kapağı vidalarını açıp yayını çıkardıktan sonra üniteden ayırıyoruz. Bu işlemler bitince aşağıda görüldüğü gibi lens açığa çıkmış olacak. Heryerde bulabileceğiniz lens temizleme sıvıları ile lensi nazikçe temizliyoruz. Söktüğümüz parçaları geri takarak cd mekaniği ile olan işlemlerimizi bitirmiş oluyoruz.

Tuşlarımız kuruduğu için artık toparlama aşamasına geçebiliriz. Dikkatli bir şekilde tuşlara yapğıştırdığımız kalıp harfleri toplu iğne yardımı ile söküyoruz. Ufak tefek rötuş işlerinide hallettikten sonra tuşları yerlerine takıyoruz.

Ekran kısmını takmadan önce yuvarlak düğmelerin ışık kısımlarını kıontrol edin. Düğmelerin etrafında bulunan plastik yansıtıcılar kaymışsa düzeltin. Yoksa yuvarlak düğmelerin etafındaki kırmızı halka ışığı soluklaşacaktır. Resimde görülünen düğmeye bakarsanız yanısıtıcılar yandaki ledlerin tam üzerine konumlanmış şekilde duruyor. Sizinkide bu pozisyonda olacak.

Vidaların hepsi takıldıktan sonra RCD 300 toparlanması bitti.

çırpıcı

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet çırpıcı
Soyisim
ahmet çırpıcı
harika olmuş emeğinize sağlık çok profesyonelce.:)

huseyintekin1

vwTürk Üyesi
İsim
hüseyin
Soyisim
tekin
harika bir işçilik emeğinize sağlık.

H-a-d-i

vwTürk Üyesi
İsim
Hadi
Soyisim
DERELLİ
öncelikle ellerinize sağlık...

işçiliği gösterecek tek şey, reklamcının yazdığı yazıların güzelliği...o kadar küçük yazıları yazmak için çok kaliteli bir kesiciye (plotter) sahip olan bir reklamcı lazım...

a4udi

Forum Sorumlusu
İsim
Gökhan
Soyisim
KİP
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A6 2012
İlter bey gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş. Türkiye'dekilerin yanı sıra yurt dışında da takip ettiğim forumlarda görebileceğiniz en kaliteli çalışmalardan :tebrik:

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
İlter bey gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş. Türkiye'dekilerin yanı sıra yurt dışında da takip ettiğim forumlarda görebileceğiniz en kaliteli çalışmalardan :tebrik:
Teşekkür ederim. Beğenileriniz yorgunluğumu silip attı.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
öncelikle ellerinize sağlık...

işçiliği gösterecek tek şey, reklamcının yazdığı yazıların güzelliği...o kadar küçük yazıları yazmak için çok kaliteli bir kesiciye (plotter) sahip olan bir reklamcı lazım...
Aynen kardeş. Yazı küçülünce plotter kalitesi çok önemli bir hal alıyor. Benim yazılar çok kaliteli olmadı ama yine de içime sindi diyebilirim. Bu yüzden yapmayı düşünen arkadaşlara kalın foıntları tercih etmelerini tavsiye ettim. İş bittikten sonra kalın fontlarla yazdırmadığıma pişman oldum.

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
elinize sağlık.. bu yazıları temin etme işi iyi fikir.. ben olsam direk boyardım heralde :)

REC

vwTürk Üyesi
İsim
R
Soyisim
Y
elinize sağlık, harika bir çalışma olmuş, ufkumuz genişledi :alkis:

METKET VW

vwTürk Üyesi
İsim
Metin
Soyisim
POLAT
Arkadaşlar..elinde eski çalışmayan rcd300 varmı,benim tuşlar da aynen soyuldu..ama uğraşmak istemiyorum,sadece ön kapak için ariyorum..

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Görselleri göremiyorum.

Üst Alt