RCD 300 soyulan tuşların düzeltilmesi ve gençlik aşısı.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
Hepimizin derdi, RCD 300'lerde tuşların soyulma problemi. Ender Elektronik tuş başına 24 TL fiyat çekince ve bunların değişimi için de 30 TL isteyince ben de tuşları boyayarak bir düzene sokmaya karar verdim. Tuşları boyamışken lensi falan da temizleyeyim olsun bitsin dedim ve işe koyuldum.

Boya için berner siyah mat sprey kullandım. Bir tanede nigrin siyah mat sprey almıştım. Nigrin spreyi çerçeve için kullandım (çünkü berner ince bazı yerlerde kaparma yapıyordu) Tuşlar içinse berner kullandım (bundan da nigrin bernere göre biraz parlak kalıyordu). Belki de ben bir hata yapmışımdır. Sonuçta yazdığım her iki boya da işinizi görüyor. Berner biraz daha mat görünümlü.

İşe başlamadan önceki hali.

Boya öncesi hazırlık. Zımpara çekilip tuş yuvaları boyadan zarar görmesin diye kaplandı.

Çerçevenin boyanmış hali

Çerçeve ile işimiz bittikten sonra soyulan tuşları yeniden boyama işlemine geçiyoruz. Bunun için öncelikle reklamcılarda tuşların yazısını yazdırın sonra tuş boyama işlemine geçin. Yazıları yazdırırken (yani kalıpları hazırlatırken) fontları biraz kalın seçmelerini söyleyin. Bu boyama işleminde size kolaylık sağlayacak hem de hatalar en aza inmiş olacak. Tuşların üzerindeki tüm boyalar kazındıktan sonra kalıp yazıları tuşa yapıştırılır ve boyama işlemine geçilir.

Boyamadan önce

Boyadıktan sonra

Tüm tuşları bu şekilde boyuyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Kullandığım boyaların kuruma süresi 5- 15 DK arasındaydı. Bende kuruma süresince lens temizliği yaptım.

Zaten ön panel çıkartılınca cd mekaniğide erişebilecek konuma gelmiş oluyor. Sadece üstten iki vidayı açıp devre ile bağlantı soketini cd mekaniği kısmından çıkararak (devre kısmından çıkmıyor zorlamayın) mekaniği kasadan ayırıyoruz. Bu işlemden sonra lensin üstünü kapatan demir kapağı vidalarını açıp yayını çıkardıktan sonra üniteden ayırıyoruz. Bu işlemler bitince aşağıda görüldüğü gibi lens açığa çıkmış olacak. Heryerde bulabileceğiniz lens temizleme sıvıları ile lensi nazikçe temizliyoruz. Söktüğümüz parçaları geri takarak cd mekaniği ile olan işlemlerimizi bitirmiş oluyoruz.

Tuşlarımız kuruduğu için artık toparlama aşamasına geçebiliriz. Dikkatli bir şekilde tuşlara yapğıştırdığımız kalıp harfleri toplu iğne yardımı ile söküyoruz. Ufak tefek rötuş işlerinide hallettikten sonra tuşları yerlerine takıyoruz.

Ekran kısmını takmadan önce yuvarlak düğmelerin ışık kısımlarını kıontrol edin. Düğmelerin etrafında bulunan plastik yansıtıcılar kaymışsa düzeltin. Yoksa yuvarlak düğmelerin etafındaki kırmızı halka ışığı soluklaşacaktır. Resimde görülünen düğmeye bakarsanız yanısıtıcılar yandaki ledlerin tam üzerine konumlanmış şekilde duruyor. Sizinkide bu pozisyonda olacak.

Vidaların hepsi takıldıktan sonra RCD 300 toparlanması bitti.

onrkrkyn

vwTürk Üyesi
İsim
onur
Soyisim
karakoyun
helal sana.iyi fikir ve iyi beceri.güle güle kullan.eline sağlık.gerçekten harika olmuş..

opelcaz

vwTürk Üyesi
İsim
HAKAN
Soyisim
YÜKSEL
Öncelikle büyük bir beceri sonra büyük bir sabır. Tebrik ediyorum :alkis:

akın84

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
tahsin
Soyisim
akın
Elinize sağlık güzel olmuş

Red Golf V

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa Çağrı
Soyisim
Kozan
rcd 300'ün ön tarafının nasıl söküldüğünü anlatabilir misiniz?

quattro44

vwTürk Üyesi
İsim
mehmet
Soyisim
inan
valla çok güzel olmuş.(ben de bi rcd300 arıyoru uygun fiyata yada navitech dtv8600 ile takaslık..)

Murat Yılmaz

vwTürk Üyesi
İsim
Murat
Soyisim
Yılmaz
Tebrikler
Güzel olmuş,eline sağlık :)

Wukill

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
ibrahim
Soyisim
eraslan
Ovguyu hakediyorsunuz tebrik ederim :)

beetle65

VWTURK Gold Member
İsim
ZAFER
Soyisim
AYDOĞAN
Harika bir çalışma
ellerinize sağlık

her zaman emeğe saygı gerekir !!

ibozum

VWTURK Gold Member
İsim
İbrahim
Soyisim
Akkaya
Gerçekten harika bir iş çıkarmışsınız.. :alkis:
Boşuna demiyorlar kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yaparmış diye.. 25-30TL bir tuşa para isteyenler, adamın söküp kendi yapması için yeter sebep.. :)
Yeni teybiniz hayırlı olsun güle güle eskitin.. :sev2:

mustysahin

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa Mahir
Soyisim
Sahin
Elinize saglık güzel olmus,
Cok kullanılan yerlerde parlama oldumu acaba?

CanEyüboğlu

vwTürk Üyesi
İsim
Can
Soyisim
Eyüp
Türk aklı valla tebrık edıyorum =) 40 yıl düşünsem aklıma gelmez gider doubledin alırdım =)

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
rcd 300'ün ön tarafının nasıl söküldüğünü anlatabilir misiniz?
Kusura bakmayın bu konuya uzun zamandır bakmadığım için sorunuzu görmemişim. Eğer yanıtımda geç kalmadıysam anlatayım. Cd çaları dışarıya çıkarttığınızda çerçevenin arkasına bakarsanız vidalarını göreceksiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 4 vida olması lazım. Onları sökünce ön çerçeve ayrılıyor. Sonra çerçevenin orta kısımlarını tutan küçük vidaları sökmeniz gerek. Bu işlemden sonra çerçeve ve tuşlarda birbirinden ayrılıyor. Geç cevap için özür dilerim.

intercyber

vwTürk Üyesi
İsim
İlter
Soyisim
Doğan
Gerçekten harika bir iş çıkarmışsınız.. :alkis:
Boşuna demiyorlar kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yaparmış diye.. 25-30TL bir tuşa para isteyenler, adamın söküp kendi yapması için yeter sebep.. :)
Yeni teybiniz hayırlı olsun güle güle eskitin.. :sev2:
Teşekkür ederim. Bu konuya uzun zamandır bakmadığım için geç cevap verdim. Daha doğrusu konuyu Caddy alt başlığında açmıştım (hata yapmıştım). Buraya taşınınca gözümden kaçmış.

CİHANKOSAR

vwTürk Üyesi
İsim
Cihan
Soyisim
KOŞAR
güzel çalışma.yazı yükseklikleri kaç mm ?

METKET VW

vwTürk Üyesi
İsim
Metin
Soyisim
POLAT
Merhaba,
gerçeği eski konu ama,sorun hep ayni..Elimde rcd300 teyp var,çalışiyor,ama tuş takımı kötü oldu,yılamacılar parlatıcı süre süre,kabarmış boyaları,boyamadan 2el benzeri teyp,çalışmayani varmıdır elinizde arkadaşlar..sadece Tuşlari icin araştıriyorum..?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Ankarada orijinali gibi yapıyorlar 120-130 tl civarında.

METKET VW

vwTürk Üyesi
İsim
Metin
Soyisim
POLAT
teşekkürler..200 e 2 el temiz olanları var da..fazla maliyet yapmadan nasıl olsa baya eski diye düşünüp ucuz yollari araştıriyorum..yoksa Double din çoktan almıştım ..rcd 300mp3 olunca fazlasını da aramiyorum çunkü..)

Üst Alt