Polo Aracımın Yakıt Tüketimi Normal Mi?

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
İlgilerinizden dolayı herkese çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.
İyi forumlar.

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Öncelikle ilginizden dolayı hepinize teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.
Aracın deposu 45Lt. İş ile ev arasındaki mesafe 6 km ve güzergahım çoğunlukla düz yol. 6 km'lik yolu yaklaşık yarım saatte gidebiliyorum ve ortalama hızım 14-15. Geçen hafta 60.000 bakımını yetkili serviste yaptırdım ve ayrıca yakıt tüketim şikayetimi de kendilerini iletmiştim. Servis filtrelerin çok kötü durumda olduğunu, 60.000km bakımında bu filtrelerin değiştirildiğini, bundan dolayı tüketimin düşeceğini söyledi. Bunun dışında herhangi bir problem yok dediler. Ancak bakımdan sonra tüketimde herhangi bir değişiklik olmadı. Dün şehir içi sakin trafikte kullandım ortalama tüketim 5'e kadar düştü. Ben de tüketimin bu kadar yüksek olmasını yoğun trafikten kaynaklandığını düşünmeye başladım ama her şeye rağmen fabrika değerlerinden çok uzak. 45Lt yakıt ile 500km gitmek gerçekten çok can sıkıcı. Malumunuz yakıt fiyatları ortada.
45 litre ile hesaplamanız yanlış.. ışık yandığında mazot alsanız depoda ortalama 6-7 lt mazot oluyor en az. 38/500 =6.8LT ediyor.. Siz aldığınız mazotu Litre cinsinden yazaranız daha sağlıklı hesap yaparız.

6km lik yolu yarım saatte alıyorsanız aracın 6.8LT yakması çok ama çok normal.

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
45 litre ile hesaplamanız yanlış.. ışık yandığında mazot alsanız depoda ortalama 6-7 lt mazot oluyor en az. 38/500 =6.8LT ediyor.. Siz aldığınız mazotu Litre cinsinden yazaranız daha sağlıklı hesap yaparız.

6km lik yolu yarım saatte alıyorsanız aracın 6.8LT yakması çok ama çok normal.
Hocam yakıt aldığımda 44-45 litre alıyorum.

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Hocam yakıt aldığımda 44-45 litre alıyorum.
Nasıl oluyor bu? 44lt depoya 44 lt almanız için depoyu dibine kadar bitirmeniz gerekiyor.. Fabrikanın belirttiği depo hacminin içerisinde yakıt bitmesine yakın rezerv olarak kullanılacak 5lt hacim de var.

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
Nasıl oluyor bu? 44lt depoya 44 lt almanız için depoyu dibine kadar bitirmeniz gerekiyor.. Fabrikanın belirttiği depo hacminin içerisinde yakıt bitmesine yakın rezerv olarak kullanılacak 5lt hacim de var.
Hocam en son aldığım yakıt işlemine ait ödeme ve o tarihteki V-Power Diesel fiyatı ekran görüntüleri. Depoyu full'lemiştim 300TL tutmuştu. 300/6,68=44,910 Lt yapıyor.

Bu arada bir keresinde pompacıya full'le dedim, abi yedek depoyu da doldurayım mı demişti. Ne oluyor bu yedek depo?

Ekli dosyalar

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
artyom25 dostum ben kesinlikle tartışma yaratmak için yazmıyorum, sadece durumu anlamaya çalışıyorum sakın beni yanlış anlama.

Yedek depo işine gelince de evet doğru, bazı vw araçlarda depo dolum kapağının yanında tam bilmediğim bir yeri itip kakınca mı emin değilim , ekstra bir miktar daha yakıt alıyormuş. (İmzamda yazan 3 vw aracımda da bu özellik yok)

Bu 300tl lik yakıtı alırken yakıt ibresi neredeydi ? (ışık yeni yanmıştı?, ışık yanmış ve depo dibine kadar boştu? Işık yanmak üzereydi?)

Elinizde VCDS olsa depoda kalan yakıt miktarını litre olarak görebilirdiniz, ben yakıt hesaplamamı böyle yapıyorum. Kesin sonuç.

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
artyom25 dostum ben kesinlikle tartışma yaratmak için yazmıyorum, sadece durumu anlamaya çalışıyorum sakın beni yanlış anlama.

Yedek depo işine gelince de evet doğru, bazı vw araçlarda depo dolum kapağının yanında tam bilmediğim bir yeri itip kakınca mı emin değilim , ekstra bir miktar daha yakıt alıyormuş. (İmzamda yazan 3 vw aracımda da bu özellik yok)

Bu 300tl lik yakıtı alırken yakıt ibresi neredeydi ? (ışık yeni yanmıştı?, ışık yanmış ve depo dibine kadar boştu? Işık yanmak üzereydi?)

Elinizde VCDS olsa depoda kalan yakıt miktarını litre olarak görebilirdiniz, ben yakıt hesaplamamı böyle yapıyorum. Kesin sonuç.
Estağfurullah hocam. Ben zaten sizinle polemik olsun diye paylaşmadım fotoğrafları. Siz öyle deyince ben de şaşırdım doğrusu. Bu işlerde yeniyim bu arada. Amacım bu acemilik sürecimde sizin gibi değerli üstadlarımın bilgisinden istifade etmek.
Hocam çok iyi hatırlayamıyorum ama ışık yeni yanmıştı sanırım. Bu arada VCDS ne oluyor?

Factotum

vwTürk Üyesi
İsim
Çetin
Soyisim
Y.
Aracınızın Markası
VW
Mesleğiniz
.
Aslında o yedek depo değil. Hava sıcaklığından dolayı depo içerisinde buharlaşan yakıtın depo ve yakıt sistemi üzerindeki basıncı azaltması için mevcut genleşme tankıdır o.

O bölüme aslında yakıt doldurulmaması gerek. Ancak pompacılar "aracı fulle" dediğinizde, genleşme tankına da dolum yapıyorlar. Bu genleşme tankı aracına bağlı olarak, 4 ila 7 litre arasında benzin alıyor. Yani genleşme tankına dolum yapılırsa 44 litrelik depoya ilaveten 4-7 litre arasında benzin almak mümkün. Bu da hesabınızı doğru kılıyor.

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
Aslında o yedek depo değil. Hava sıcaklığından dolayı depo içerisinde buharlaşan yakıtın depo ve yakıt sistemi üzerindeki basıncı azaltması için mevcut genleşme tankıdır o.

O bölüme aslında yakıt doldurulmaması gerek. Ancak pompacılar "aracı fulle" dediğinizde, genleşme tankına da dolum yapıyorlar. Bu genleşme tankı aracına bağlı olarak, 4 ila 7 litre arasında benzin alıyor. Yani genleşme tankına dolum yapılırsa 44 litrelik depoya ilaveten 4-7 litre arasında benzin almak mümkün. Bu da hesabınızı doğru kılıyor.
Hocam peki bu şekilde dolum yapmamın araç açısından bir sakıncası var mı?

Factotum

vwTürk Üyesi
İsim
Çetin
Soyisim
Y.
Aracınızın Markası
VW
Mesleğiniz
.
Özellikle sıcak havalarda depo içerisindeki buharlaşmadan ötürü basınç artacağı için yakıt sistemi ve araç güvenliği için bir takım sakıncaları mevcut.

Ancak uzun yol yapacak ve doldurduğunuz yakıtı hızlı şekilde tüketecekseniz, doldurabilirsiniz. Uzun yolculuklar haricinde, ben kesinlikle genleşme tankına dolum yaptırmıyorum.

artyom25

vwTürk Üyesi
İsim
Mahmut Bilal
Soyisim
NAS
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4TDI DSG
Özellikle sıcak havalarda depo içerisindeki buharlaşmadan ötürü basınç artacağı için yakıt sistemi ve araç güvenliği için bir takım sakıncaları mevcut.

Ancak uzun yol yapacak ve doldurduğunuz yakıtı hızlı şekilde tüketecekseniz, doldurabilirsiniz. Uzun yolculuklar haricinde, ben kesinlikle genleşme tankına dolum yaptırmıyorum.
Ayda bir depoyu fulluyorum. Ben de bundan sonra genleşme tankını doldurtmayayım en iyisi.

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Estağfurullah hocam. Ben zaten sizinle polemik olsun diye paylaşmadım fotoğrafları. Siz öyle deyince ben de şaşırdım doğrusu. Bu işlerde yeniyim bu arada. Amacım bu acemilik sürecimde sizin gibi değerli üstadlarımın bilgisinden istifade etmek.
Hocam çok iyi hatırlayamıyorum ama ışık yeni yanmıştı sanırım. Bu arada VCDS ne oluyor?
VW gurubu için (VW AUDI SEAT SKODA vb) Arıza tespit cihazı

Üst Alt