NGK Marka ateşleme bobinleri nasıldır? Aracıma uyumlu mu?

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Arıza ışığı bir kere bile yanmışsa arıza kaydı oluşturmuştur. Ona bakarak daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Bu arada bende de Salcek'in yorumunda da basettiği gibi, triger değişimi sonrası sizinkine benzer problemler oluşmuştu. Günlerce uğraşıp çözüm bulamamıştım. Sonra tüm lpg hortumlarını söküp kelepçeleyip tekrar takınca düzelmişti. Bunu yapınca sökülen motorun geri takarken LPG aksamının özenli takılmaması sonucunda az biraz kontrolsüz hava girişi olduğu sonucuna varmıştım. Hava girişini engelleyince motor birden düzelmişti.

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
1.jpg
Bu işaretlediğim yerler benim araçtaki gevşemiş vidaların yeri

s-l1600.jpg Bu işaretlediğim yerde emme manifoldu

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
Arıza ışığı bir kere bile yanmışsa arıza kaydı oluşturmuştur. Ona bakarak daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Bu arada bende de Salcek'in yorumunda da basettiği gibi, triger değişimi sonrası sizinkine benzer problemler oluşmuştu. Günlerce uğraşıp çözüm bulamamıştım. Sonra tüm lpg hortumlarını söküp kelepçeleyip tekrar takınca düzelmişti. Bunu yapınca sökülen motorun geri takarken LPG aksamının özenli takılmaması sonucunda az biraz kontrolsüz hava girişi olduğu sonucuna varmıştım. Hava girişini engelleyince motor birden düzelmişti.
Bu hava meselesine dikkat etmek lazım o zaman basit bir sorun gibi dursa da aracın duruşunu gidişini etkiliyor anladığım kadarıyla. Ateşleme bobini arızası vermişti sonra değiştirdik birkaç ay sonra yine aynı arızayı verdi hocam. Yakın zamanda cihaza bağlanmadı araç. Bobinleri tekrar taktırırsam o sırada bağlatayım cihaza. Teşekkür ederim. :)

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
Ekli dosyayı görüntüle 2603
Bu işaretlediğim yerler benim araçtaki gevşemiş vidaların yeri

Ekli dosyayı görüntüle 2604 Bu işaretlediğim yerde emme manifoldu
Zahmet verdim hocam çok teşekkür ederim. Motorun üstünde bulunan kapağını ( tsi yazısı ve logo bulunan) çıkartınca erişebilir miyim bu vidalı kısma? Kendimin halledebileceği bir işlemdir umarım. :) Daha önce hiç görmedim açıkçası, birkaç kez işlem yapıldı yapılırken de izledim ama bu kısımları hatırlamıyorum. :) Emme manifoldunu göstediğiniz yer uç kısım sanırsam onu da deneyeceğim. Boğaz kelebeği demiştiniz tam olarak o nerede emme manifoldu kısmına sprey sıktığımızda anlaşılır mı bahsettiğiniz durum? Çok soru sordum kusura bakmayın bu konularda çok cahilim. Teşekkür ederim. :)

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
hocam tsi yazan kısmı çıkarmanıza gerek yok. ikinci resimde büyük yuvarlak içine aldığım siyah plastik kutu komple emme manifoldu ve tek parçadır . bi üstteki resimdede emme manifoldunun içine giren intercooler radyatörünün vidalarını işaretledim. Manifoldun motora bağlandığı yerlerine ve ona giren çıkan hortumların olduğu yere spreyi sık.boğaz kelebeğide o ikinci resimde dairenin sağında dairenin bittiği noktadadır. 30 numaralı torks alyan kullanman lazım bir bilenle sökme işini yapmanda fayda var

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
hocam tsi yazan kısmı çıkarmanıza gerek yok. ikinci resimde büyük yuvarlak içine aldığım siyah plastik kutu komple emme manifoldu ve tek parçadır . bi üstteki resimdede emme manifoldunun içine giren intercooler radyatörünün vidalarını işaretledim. Manifoldun motora bağlandığı yerlerine ve ona giren çıkan hortumların olduğu yere spreyi sık.boğaz kelebeğide o ikinci resimde dairenin sağında dairenin bittiği noktadadır. 30 numaralı torks alyan kullanman lazım bir bilenle sökme işini yapmanda fayda var
Hocam 6'lı vida vardı ya gevşemiş dediğiniz yer ben o kısımlara erişmek için demiştim o kısmı çıkartalım mı diye. Olmazsa babamla bir deneyelim elimizde tork alyan anahtar seti var diye hatırlıyorum. Baktık yapamıyoruz götüreceğiz mecburen. Özel servise gittiğimizde de bir bilene denk gelmek zor hiç kimse bir şeyden anlamıyor sanki, sesi dinliyor şurası sıkıntı değiştirelim, bilgisayara bağlıyor abii bu parçanın yenilenmesi lazım vs vs. İyice parça satıp işçilik kazanmak olmuş çoğu esnafın derdi(genel konuşmayayım.) :)

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
hocam hiç birşey sökmeden rahatca erişebilirsiniz o vidalara en azından bendeki TSI de öyle. Hocam birde motora şöyle bir detaylı bak hiç bir yerde yağ buharı varmı

Son düzenleme:

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
hocam hiç birşey sökmeden rahatca erişebilirsiniz o vidalara en azından bendeki TSI de öyle. Hocam birde motora şöyle bir detaylı bak hiç bir yerde yağ buharı varmı
Biraz önce aracın yanına indim inceledim. Motorlar farklı galiba hocam sizin araç kaç model ve hangi motora sahip? :) Çalıştırdım ve çalıştırırken egzozdan gelen sesi de videoya çekmeye çalıştım. Bir de şunu fark ettim ilk çalıştırmada egzozdan gelen tükürme veya öksürme gibi olan durum rölanti normal seviyeye indikten sonra da devam etti. Çalışırken herhangi bir yağ buharı ile karşılaşmadım bu arada.

Motorun fotoğrafını çektim, elimde pas sökücü wd40 tarzı sprey var onu yanıma aldım ama denemedim bu işe yarar mı yoksa sıkıntı çıkartır mı acaba? Kendimiz becerebilecek miyiz bilmiyorum bobinleri de alıp sanayiye gidip bunları söylesek
yardımcı olurlar mı acaba?

Ekli dosyalar

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
Bir de yanılmıyorsam turbo hortumunda ufak bir delik var anlamadım bunu affedersiniz tükürükle üzerinde deneme yaptım herhangi bir şey olmadı ama tedirgin oldum. ( forum hata verdiği için başka siteye yükledim bütün fotoğrafları)

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
Hocam ya üst kapağı sökeceksin görmem için ben bakıcam yada turbonun yerini biliyorsanız turbodan sonraki motora kadar olan yere bakacaksınız . Wd40 değil balata soreyi olacak wd40 nasıl bir tepki verir bilmem. Birde şu turboyu kapatan öndeki levhayı söküp bir resim daha paylaşırmısınız. Yarın masa bilgisayarından bakar detaylı yazarım. Cepten zor görülüyor

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
Hocam ya üst kapağı sökeceksin görmem için ben bakıcam yada turbonun yerini biliyorsanız turbodan sonraki motora kadar olan yere bakacaksınız . Wd40 değil balata soreyi olacak wd40 nasıl bir tepki verir bilmem
Bazı fotoğrafları yükleyemedim hata verdi sonradan yükledim hocam

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
Fakat senin yoğunllaşman gereken yer turbodan sonra

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
İlk çalıştırmada (devir yüksekken) egzozdan gelen ses.

Devir düşmesine rağmen devam eden ses.

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen
O gördüğüm bir delikse o da önemli. Birde bir yerde yağ bugarı var
Hocam parlak kısımları söylüyorsanız ben sildim biraz tozunu aldım. Delik konusunda da böyle bir şey girecek bir yer değil gibi denedim başaramadım. Bunun da etkisi olabilirse üzerine ne yapmak mantıklı olur yapıştırıcılılar etkili olur mu acaba?

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
bende takip ediyorum da konuyu
fakat su kısmı anlamadım
'Emme manifoldundaki intercoolerin vidaları'
tam olarak neresi oluyor bu kısım tsi lerde

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek

Hocam işaretlediğim yerdeki yağ lekelerine ve yağ buharlarına dikkat edin buralarda kaçağınız var
Şu aşağıdaki işarwtlediğim yerdeki nuhafazayıda sökermisiniz

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen

Hocam işaretlediğim yerdeki yağ lekelerine ve yağ buharlarına dikkat edin buralarda kaçağınız var
Hocam buradan düşünmemiştim kaçak meselesini. Yarın gün içerisinde açmaya çalışalım. Acaba dediğiniz gibi gevşemeden dolayı mı kaçak yapıyor ? Hiç de düşünmedim oranın kaçaktan dolayı olacağını. İyice sıkıntıya girmeye başladım. Sizi de uğraştırıyorum çok sağ olun, Allah razı olsun.

nikneyime

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Topçu
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Eğitmen

Hocam bazı acil hastane durumlarımız oluştu araçla ilgilenemedim. En kısa zamanda tekrardan bilgilendireceğim.

Üst Alt