• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, bildiğiniz üzere 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Bu geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

Ney le uğraşan var mı?

Gülizar

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Gulizar
Soyisim
Gulceken
5'i bir yerde desek daha doğru olacaktır :icon_thumright:
Bu sözü geçen gün duydum... Tanınmış bir yazar her uğraş bir kimlik diyordu... İşiniz, ailedeki rolünüz...vs dışındaki her uğraş bir kimlik... Ne kadar çok kimlik toplarsanız bu dünyadan o kadar dolu ayrılırsınız diyordu...

sermerhat

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet
Soyisim
serkan
Bu sözü geçen gün duydum... Tanınmış bir yazar her uğraş bir kimlik diyordu... İşiniz, ailedeki rolünüz...vs dışındaki her uğraş bir kimlik... Ne kadar çok kimlik toplarsanız bu dünyadan o kadar dolu ayrılırsınız diyordu...
aslında yazar çok doğru söylemiş, ancak bütün uğraşları tek kimlikte toplamak daha güzel olur , zira tüm uğraşlar, hobiler tek kimlik ile yönetilir ve her birinde diğerinden izlere rastlanır...

Gülizar

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Gulizar
Soyisim
Gulceken
aslında yazar çok doğru söylemiş, ancak bütün uğraşları tek kimlikte toplamak daha güzel olur , zira tüm uğraşlar, hobiler tek kimlik ile yönetilir ve her birinde diğerinden izlere rastlanır...
Kimlik elbette ki tek... Orada mecaz var... Yazarın bahsettiği kimlik; dünyaya bakış açısı... Her kimlik bir açı katıyor, dolayısı ile öz dolup taşıyor...

sermerhat

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet
Soyisim
serkan
işte anlatmaya çalıştığım tam olarak buydu : bir kimliğin, birden fazla ve/fakat kaynaşık bakış açısı...

Gülizar

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Gulizar
Soyisim
Gulceken
Ney’in Feryadı

Duy şikayet etmede her an bu ney,
Anlatır hep ayrılıklardan bu ney.

Der ki feryadım kamışlıktan gelir,
Duysa her kim, gözlerinden kan gelir.

Ayrılıktan parçalanmış bir yürek
İsterim ben, derdimi dökmem gerek.

Kim ki aslından ayırmış canını,
Öyle bekler, öyle vuslat anını.

Ağladım her yerde hep ah eyledim,
Gördüğüm her kul için dostum dedim.

Herkesin zannında dost oldum ama,
Kimse talip olmadı esrarıma.

Hiç değil feryadıma sırrım uzak,
Nerde bir göz, nerde bir candan kulak?

Aynadır ten can için, can ten için,
Lakin olmaz can gözü her kimsenin.

Ney sesi tekmil hava oldu ateş,
Hem yok olsun, kimde yoksa bu ateş!

Aşk ateş olmuş dökülmüştür ney'e,
Cezbesi aşkın karışmıştır mey'e.

Yardan ayrı dostu ney dost kıldı hem,
Perdesinden perdemiz yırtıldı hem.

Kanlı yoldan ney sunar hep arz-ı hal,
Hem verir Mecnunun aşkından misal.

Ney zehir, hem panzehir, ah nerde var,
Böyle bir dost, böyle bir özlemli yar?

Sırrı bu aklın bilinmez akl-ile,
Tek kulaktır müşteri, ancak dile.

Gam dolu günler zaman hep aynı hal,
Gün tamam oldu, yalan, yanlış, hayal.

Gün geçer yok korkumuz, her şey masal,
Ey temizlik örneği sen gitme, kal!

Kandı her şey, tek balık kanmaz sudan,
Gün uzar, rızkın eğer bulmazsa can.

Olgunun halinden ah, anlar mı ham?
Söz uzar, kesmek gerektir vesselam.

Mevlana Celaleddin Rumi
(Farsça, çev: F. Halıcı)

meety

vwTürk Üyesi
İsim
Yılmaz
Soyisim
Yurdakul
İşte meşhur mesnevi'nin ilk 18 beyti.Tüm mesnevi serisi (6 cilt) bu ilk 18 beytin açıklamasıdır.Bu gece de konumuz galiba şiir...

sermerhat

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet
Soyisim
serkan
Ney üflemeyi inşallah öğreneceğim, tam bir ustasından ders almadığım sürece sadece dinlemedeyim, ve ney üflemeyi dert ettim kendime ancak ;
bir derdim var ki, bin dermana değişmem...

Gülizar

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Gulizar
Soyisim
Gulceken
Ney üflemeyi inşallah öğreneceğim, tam bir ustasından ders almadığım sürece sadece dinlemedeyim, ve ney üflemeyi dert ettim kendime ancak ;
Bir derdim var ki bin dermana değişmem... Süper...

meety

vwTürk Üyesi
İsim
Yılmaz
Soyisim
Yurdakul
Zaten o dert olmasa ney işin olur ki ? Ney sesi insan sesine en yakın çalgı sesidir ve ancak o dertle çalınırsa etkileyici olur.Hadi başarılar iyice öğrenince videonu eklersin kulaklarımızın pası silinir.

sermerhat

vwTürk Üyesi
İsim
ahmet
Soyisim
serkan
Zaten o dert olmasa ney işin olur ki ? Ney sesi insan sesine en yakın çalgı sesidir ve ancak o dertle çalınırsa etkileyici olur.Hadi başarılar iyice öğrenince videonu eklersin kulaklarımızın pası silinir.

İnşallah Yılmaz Bey, inanın bende çok isterim, ancak kat edilecek çok yol var...

Üst Alt