Motor ve Lpg Tesisatı Yeniden Dizayn.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Sevdiğimiz bir arkadaşımızın 1.8t aracının Motor ve Lpg tesisasını yedinen dizayn ettik. Aracın sahibi arkadaşımız, Ateşleme bobinleri, enjektör ve lpg tesisatını yakın zamanda oto elektrikcisine toplatmış ancak bu durumdan pek hoşnut olmadığını belirterek benden yardım istedi aramızda gün belirleyip dün sabah itibarı ile başlayıp akşam geç saatler de işi bitirdik yüzümüzün akıyla aracı teslim ettik(y) yorucu bir günün ardından Mehmet ustanın kahve ikramı çok iyi geldi sağolsun :giggle:

Bugün sizlere sözde oto elektrikcisinin yaptıklarından ziyade kendi yaptıklarımı resimli olarak anlatmaya çalışacam, yorumu sizlere bırakıyorum. :unsure:

Aracın ilk hali, gördüğünüz üzere bobin , lpg ve enjektör tesisatı vahim durumda:unsure:

1971

Bobin tesisatının üstündeki gırtlak hortumlar söküldükten sonraki durumu, 🤔 bir damla lehim ve bol, bol bant sarılmış ;)

1972

Öncelikle kabloları tek tek açtım, boylarını ayarlayıp tam iletken kablo bağı ile tutturduktan sonra güzelce lehimleyip makaron la kapattım.:)

1973

Soldaki resimde lpg gaz ve elektrik tesisatı ön tarafa montajı yapılmış çok çirkin bir görüntü oluşturduğu için, tesisatı komple yerinden söküp emme manifoldu nun arkasından dolaştırarak tesisat ve enjektörleri en uygun olan yere yerleştirdim.:geek:

Benzin ve lpg enjektörlerinin elektrik tesisatını açtığımda tüm kablolar kırılmış bir çok yerden ek yapılmış karman çorman bir görüntü olmuş. Kabloları yanlış bağlalamamak için tek, tek numaralandırıp derli, toplu bir şekilde lehimleyip, kaliteli bir bantla montajını yaptım en sağdaki resimdeki gibi.:)

Bobin tesisatının montajından sonra Doğuş Otodan aldığımız kablo kılıfını taktık.:cool:

1976

.........................................................Ve Mutlu Son........................................................................
Son olarak her hangi bir tekleme vs. varmı diye aracın yol testini yapıp arkadaşımıza teslim ettik Güle, güle kazasız günlerde kullansın....

Bu konuda bana her türlü yardımını esirgemeyen TUNA OTOMOTİV Mehmet kardeşime ayrıca teşekkür ediyorum...

Son düzenleme:

vw061

VWTURK Gold Member
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Emeğinize sağlık. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Ustalar fazla vakit harcamayacak yolu seçiyor. Aralarında iyi olanları da var. Ama eliniz yatkın ise kendinizin yapması en güzeli.

husertas

vwTürk Üyesi
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Elinize saglik, guzel olmus.
Biraz para harcayıp Enjektorleri 2li grup yapabilseydiniz ve hortum uzunluklarini kisaltip esitleyebilseydiniz harika olurdu Necdet Bey. Enjektor hortum uzunluğu arttıkça verim azalıyor.

golfesk

vwTürk Üyesi
İsim
ercan
Soyisim
yılmaz
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Golf MK4 GTİ
Mesleğiniz
Cad Cam Uzmanı
İsim Soyisim
Ercan yılmaz
güzel çalışma olmuş abi eline sağlık....

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Elinize saglik, guzel olmus.
Biraz para harcayıp Enjektorleri 2li grup yapabilseydiniz ve hortum uzunluklarini kisaltip esitleyebilseydiniz harika olurdu Necdet Bey. Enjektor hortum uzunluğu arttıkça verim azalıyor.
Şöyle ki enjektörleri manifoldun altına yada arkasına almayı düşündüm fakat bu defa hortum uzunluğu 30 cm yi geçiyordu bende manifoldun üstüne almak zorunda kaldım.
Benden istenen yenileme değil mevcut tesisatı çalışır hale getirmekti yoksa sizinde dediğiniz gibi alası yapılırdı. 🤓

Aykutkolcu

vwTürk Üyesi
İsim
Aykut
Soyisim
Kolcu
çok iyi bir iş çıkmış ortaya tebrikler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
Abi yine titizliğin ile güzel bir iş olmuş ellerinize sağlık

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Emeğinize sağlık. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Ustalar fazla vakit harcamayacak yolu seçiyor. Aralarında iyi olanları da var. Ama eliniz yatkın ise kendinizin yapması en güzeli.
Bunu yapan usta ise biz neyiz diye sormak lazım herhalde. Bunca yıldır araç kullanırım çok şükür oto elektriciye henüz yolum düşmedi inşallah da düşmez😀

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
cok iyi olmus ellerinize saglık düzen tertip herzaman iyidir ustalar vur gec yapıyor nasıl olsa benim degil diye özveri ile calısan nadir usta kaldı.

ugur38

vwTürk Üyesi
İsim
uğur
Soyisim
gözegir
ellerinize emeklerinize sağlık

vutii

vwTürk Üyesi
İsim
vural
Soyisim
çoksöyler
eline emeğine sağlık abi 10 numara olmuş.

Matchmaker

Forum Sorumlusu
İsim
murat
Soyisim
sagdas
Necdet abi ellerin dert görmesin. İşçiliğine güvendiğim nadir insanlardan birisin. Aracımı gözüm kapalı emanet ederim sana :)

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
97 model Passat 1.8t eski tip bobinden yeni tip bobine geçiş tadilatı ve enjektör tesisatının ve ekonomik ömrünü doldurmuş kabloların onarımı yapıldı.
2066

Matchmaker

Forum Sorumlusu
İsim
murat
Soyisim
sagdas
Abi çok güzel iş çıkartmışsın. Ellerine sağlık.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Konu eskimiş güncel çekelim😉 bugün 2004 model Audi A6 1.8t tesisatı onarımı yaptım durumu içler acısıydı bu araç nasıl yürüyordu bende anlamadım🤔🤔🤔

259625972598

2599

Matchmaker

Forum Sorumlusu
İsim
murat
Soyisim
sagdas
1.8T lere üfleyen adam :D

Üst Alt