Motor Takozu Sorunsalı

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Merhaba;
Sevmediğim bir problem :)
Motor takozum ömrünü tamamlamış. Bu da bana titreşim olarak geri dönüyor malum 1.9 TDI motordan :)
Ustalar ve nette gördüğüm kimse yan sanayi takozu tavsiye etmiyor. Kaliteli olarak Lemförder markanın adı geçiyor ancak parçacılara sorduğumda Febi, Swag, Lemförder gibi markaların hepsi aynı diyor. Hatta elimizde hangisi varsa onu veriyoruz diyen var.
Orjinali yağlı hidrolik takoz, yan sanayiler heralde yağlı değil heralde. Performans olarak orjinalin yanına yaklaşamıyor.
Diğer alternatif çıkma bulmak ama ne kadar sağlam olur ne kadar dayanır belirsiz.
Bir de sağ sol olayı var. Sağ ve solun parça kodu farklı ama takozların birebir aynı olduğu söyleniyor. Ayrım var mı?
Parça kodlarında da benzer kod olan bir çok takoz var. Özellikle son harf değişiyor.

Yani ortalık biraz toz duman :) çözenler nasıl çözdü ne kullandı merak ediyorum. Özellikle dizel olanlar.

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
İsim
Gence
Soyisim
Yakut
Merhabalar hocam. Acikcasi motor takozu ile ilgili bilgim yok. Fakat parca numaralari ile ilgili sunu söyleyebilirim: Sayet sag ve sol parcanin tasarimi ayni olsaydi parca numaralari ayni olurdu. Sadece sonundaki harf degisiyorsa parca ayni islevde ama versiyon farklidir. Ornegin hiz sabitleyicili sinyal kolu ile hiz sabitleyicisiz sinyal kolunun 9 karakterli parca numarasi aynidir fakat sonrasindaki harf ya da harfler farklidir. Bazi revizyonlarda da parca ayni olsa bile harf degisimi oluyor. Mesela ilk 2 yil fabrikada takilan parcanin referansi A ile bitiyor. 2 yil sonra parcada ufak bir iyilestirme vs. yaparak B'ye geciyorlar. Genelde de böyle iyilestirme durumlarinda birbiri yerine kullanilabilir oluyor.

Keyifli forumlar.

ilGhiNC

vwTürk Üyesi
İsim
Gence
Soyisim
Yakut
Merhabalar hocam. Acikcasi motor takozu ile ilgili bilgim yok. Fakat parca numaralari ile ilgili sunu söyleyebilirim: Sayet sag ve sol parcanin tasarimi ayni olsaydi parca numaralari ayni olurdu. Sadece sonundaki harf degisiyorsa parca ayni islevde ama versiyon farklidir. Ornegin hiz sabitleyicili sinyal kolu ile hiz sabitleyicisiz sinyal kolunun 9 karakterli parca numarasi aynidir fakat sonrasindaki harf ya da harfler farklidir. Bazi revizyonlarda da parca ayni olsa bile harf degisimi oluyor. Mesela ilk 2 yil fabrikada takilan parcanin referansi A ile bitiyor. 2 yil sonra parcada ufak bir iyilestirme vs. yaparak B'ye geciyorlar. Genelde de böyle iyilestirme durumlarinda birbiri yerine kullanilabilir oluyor.

Keyifli forumlar.

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Sağ sol farklıymış, fiyat verirken aralarında da baya fark var. Onu öğrendik :)

Arves

vwTürk Üyesi
İsim
Sevra
Soyisim
Keskin
Parça kodu?

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

brkdmr38

vwTürk Üyesi
İsim
M-Burak
Soyisim
DEMİR
Kolay Gelsin Mustafa Abi.Servisten Sordurttun mu Peki Abi?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Mustafa BSG marka motor kulağını tavsiye ederim Sanayide ustaların en çok tercih ettiği ve müşterilerin memnun kaldığı bir marka uygun fiyat ve kaliteli bir ürün Febi ve benzeri markalardan uzak dur...

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Mustafa BSG marka motor kulağını tavsiye ederim Sanayide ustaların en çok tercih ettiği ve müşterilerin memnun kaldığı bir marka uygun fiyat ve kaliteli bir ürün Febi ve benzeri markalardan uzak dur...
Abi Lemförder aldım. Hangi parçacıya sorduysam ilk Corteco, sonra Lemförder ve Swag tavsiye etti. BSG bunlara göre baya ucuz. Sanırım o yağlı değil, sadece kauçuk.
Corteco 500 civarı ama benim araca uygun bulamadık. Lemförder aldım bende son çare.
Servis tüm ümitlerimi yıktı. :)

brkdmr38

vwTürk Üyesi
İsim
M-Burak
Soyisim
DEMİR
Nerden Temin Ettin Abi Parçaları

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Abi Lemförder aldım. Hangi parçacıya sorduysam ilk Corteco, sonra Lemförder ve Swag tavsiye etti. BSG bunlara göre baya ucuz. Sanırım o yağlı değil, sadece kauçuk.
Corteco 500 civarı ama benim araca uygun bulamadık. Lemförder aldım bende son çare.
Servis tüm ümitlerimi yıktı. :)
Böylesi daha iyi olmuş herzaman orijinal orijinaldir kazasız günlerde inşallah...

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Sağ sol farkı için birinin üzerinde körük şeklinde koruyucu olduğu yazıyor bir rus sitesinde. Diğer tüm özellikleri aynı denmiş. O körükte sökülüp yeni olana takılabiliyor. O yüzden sağ sol ikisini aynı aldım.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
İnternetten merttuğ otodan aldım. En uygun fiyatı o verdi, 5 taksit.

Saol abi. İşçiliği kolay mı abi değişimin? Bilgin var mı?
Önce üstten sağdaki ve soldaki takozların üst somunları sökülüyor sonra araç kaldırılıp alttaki somunlar sökülür motor, şanzuman krikosuyla kaldırılıp takozlar yerinden sökülüp yenisi takılır hepsi bu kadar kutu içinden lastik şapkalar çıkar onları üstüne taktırmayı unutma :)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Eyvallah abi parçalar gelsin de haftaya değiştireyim. Sabırsızlanıyorum.

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
İsim
furkan
Soyisim
bakırel
Altta muhafaza var mı?

Üst Alt