• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Mercekli - Merceksiz Xenon Farkı?

ceMM

vwTürk Üyesi
Bu konuyu özellikle merceksiz xenon yapacak arkadaşların görmesi lazım diyorum :)

holigannn

vwTürk Üyesi
boşverin arkadaşlar sonradan takılan xenon u falan 2004 golf 4 aracımda yanlış bilmiyorsam beyaz osramlar var aydınlatmasından son derece memmunum.
Özdemir Beyin söylediği gibi ben de beyaz ostam taktırmayı düşünüyorum.. Beyaz osramların görüntüsü nasıl merak ediyorum.. Merceksiz xenonlarda karşı tarafı riske atan durum beyaz osramlarda sözkonusu olmuyor diye biliyorum.. Maliyeti de xenonlara göre çok düşük sanırım.. Üstadlar beyaz osram ve benzerleri hakkında bilgilendirirlerse bizi çok mutlu oluruz :)

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
Özdemir Beyin söylediği gibi ben de beyaz ostam taktırmayı düşünüyorum.. Beyaz osramların görüntüsü nasıl merak ediyorum.. Merceksiz xenonlarda karşı tarafı riske atan durum beyaz osramlarda sözkonusu olmuyor diye biliyorum.. Maliyeti de xenonlara göre çok düşük sanırım.. Üstadlar beyaz osram ve benzerleri hakkında bilgilendirirlerse bizi çok mutlu oluruz :)
Bosch Plus90 :) Beyaz ampüller yağmurda siste size çok sorun çıkartır. İşte Bosch Plus 90 ın aydınlatması :)

holigannn

vwTürk Üyesi
ucuz etin yahnisi yavan olur diyosunuz yani metin hocam :)

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
ucuz etin yahnisi yavan olur diyosunuz yani metin hocam :)
:) Osram ampüller de sıkıntı var 6 ay bile dayanmadığını öğrendim. Uzun süreli kullananlarınki de şans (en fazla bir sene). Ama aracın üzerinde gelenlerde Osramdı. Memnun olmadığım için değiştirdim. Çeşitlli ampül seçenekleri var ama Bosch Plus90 kullanıyorum ve memnunum. Bunun yanında Mtec, Philips Diamond vs. gibi ampüllleride onaylıyorlar.

holigannn

vwTürk Üyesi
Sanırım bosch plus90 taktırıcam, memnun olmayan yok nerdeyse.. eyvallah metin hocam cok saolasın.. yavas yavas ögreniyoruz iste bizde :)

tsender

vwTürk Üyesi
Teşekkürler paylaşım için. Millet olarak bırakın Xenonu, standart farın içerden ayarının nasıl kullanacağını bilmiyoruz. Şehir içi şehirdışı hep en yukarı pozisyonda geziyor çoğu.
Aynı durum silecek suyu içinde geçerli. Trafikde cama su fışkırtıyorlar güya, tek damlası kendi camına gitmiyor. Gitmeyince de daha fazla asılıyor kola. Bunun bi ayarı bi göstereyim bi bakayım yok. Merak ediyorum bu durumlara muayane de bakıp uyarı yapıyorlarmı

Jetta1983

vwTürk Üyesi
Merceksiz xenon a ceza yazılmaya başlandığında umutluydum trafikte saygısızlar azalır diye ama pek birşey değişmedi sanki.

berkmert737

vwTürk Üyesi
arkadaşlar ebay da mercek satıyorlar... diyelim mercek aldık.. bunun yanında birde xenon kiti aldık (balastlarıyla beraber).. bunu bizim araçlara takabilirmiyiz. uygulama yapan varmıdır??

birde bazıları Bi-xenon olarak satılıyor (low-high beam) olarak .. bu konuda bilgisi olan yada uygula yaptıran arkadaş var mdır??

miralaycaa

vwTürk Üyesi
Selam arkadaşlar, Bora araca mercekli xenon ankara da nerde takılıyor bilgisi olan var mı? Saygılar

speedy_16

vwTürk Üyesi
arakadaşlar golf V için H7 xenon aldık ama olmadı bazı arkadaşlar aparat alıp takman lazım dediler fikri bilgisi olanlar yardımcı olursa sevirinirim ?

karagoza

vwTürk Üyesi
Merceksiz xenon belki aydınlatma olarak merceğe göre daha parlak olabilir fakat xenona şeklini veren de mercek zaten mantıken.. Şu anda jettam var o yüzden xenon olayına girmiyorum. Orjinal farlarımı söktürüp üste bir sürü para verip de hem mercekli far hemde ona göre beyin ampül falan uğraşamam.. Zaten orjinali çok kötü olmuş olsa idi vw bu şekilde bırkmazdı herhalde.. Sonuçta far olayı deve de kulak misali.. Ben bu mantıkla bakıp sadece ampül olayını değerlendiriyorum. Bizzat sonuçları mukayese etmiş biri olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim.. Osram, philips, narva birçok bilinen markayı deneyip farklı sonuçlar aldım..

Philips iyi bir marka fakat beyaz ampül olayında en azından jetta far yapısında aydınlatması yetersiz.. Renk olarak tatmin edici fakat ışık çok zayıf..
Narva; uzun farlarda kullanılabilir aydınlatma şiddeti de çok güzel fakat beyaz değil.. En azından tatmin edici bir beyazlık yok..
Osram; Gerçekten sınıfında şu ana kadar denedeğim ampüllerin arasında en iyisidir.. Hem beyazlık hemde ışık şiddeti bakımından tatmin edici.. Her hava koşulunda denedim fena bir ampül değil.. Yanlız ben bu ampülleri de yazın kullanıyorum. Malüm şı sıralar hava kış ve bulunduğum bölge çok sisli olduğu için Bosch Plus90'larım ile yola devam ediyorum. Ne xenon kafa karıştırıyor nede mercek :) Orjinalciyim yani anlayacağınız tavsiye de ederim.. Sırf o kapağı deldirtmemek için yine xenon takmam.. :) tabi ki seçim meselesidir. Herkes hürdür fakat başkasına rahatsızlık verdiği anda biter.. O yüzden xenon taktırmak gibi bir niyetiniz var ve farlarınız merceksiz ise bence sadece hayal olarak kalsın aklınızda.. Birgün olur da mercekli farı olan bir aracım olursa o zaman düşünmeden xenon takarım :) vakit ayırıp okuyanlara sevgiler saygılar..

holigannn

vwTürk Üyesi
Ali bey avatarda görünen jettanızda xenon yok mu şimdi?? o nasıl bi aydınlatma xenonsuz??

ihtiyar1

vwTürk Üyesi
En iyisi normal farlar. Eski aracımda xenon far ampülü bir tanesi 380 TL idi ve tam bir stres kaynağı yapıyordu ve yeni Jettam'da bunda xenon yok dediklerinde çok memnun olmuştum. :)

ATILGAN

vwTürk Üyesi
XENON FARLARDA MERCEK BENCE FAZLA ÖNEMLİ DEĞİL AYDINLATMA KONUSUNDA DA MONTAJ ÇOK ÖNEMLİ EĞER TAKILAN XENON AMPÜLÜ YUVASINA OTURMUYOR İSE KESİNLİKLE NET BİR IŞIK ALINAMAZ AMA DÜZGÜN BİR MONTAJ YAPILIRSA HER HANGİ BİR SORUN YAŞANMAZ. MERCEKLİ ARAÇLARIN DA BİR ÇOĞUNDA IŞITMA PROBLEMİ VAR MERCEK TABAKASININ YANMASI VE KARARMASI SONUCU BİR ÇOK ŞİKAYETLER YAŞANIYOR BENCE XENON TAKMAK İÇİN MERCEK ŞART DEĞİLDİR.

Üst Alt