• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, bildiğiniz üzere 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Bu geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

MAP SENSÖR TEMİZLİĞİ

N

NECBEY

Guest
Merhaba arkadaşlar, MAP sensörü temizliği yaptım sonuç mükemmel. Benzinli yada dizel fark etmez mutlaka bu temizliği yapmanızı tavsiye ederim. Dizel araç kullanıcıları, dizellerde kurumlaşma daha fazla olduğu için bu temizliği daha sık yapmalılar. Benim arabanın map sensoru intercooler in uzerinde, sanıyorum dizel araclardada aynı olsa gerek. Map, ın soketini dikkatli bir şekilde zarar vermeden çıkartıyoruz sonra sensörün iki vidasını uygun bir tornavida yada alyan anahtarı ile fazla zorlamadan söküyoruz. Yağsız kontak spreyi sensörün iç bölümüne gelecek sekilde bolca püskürtüyoruz temizlendiğinden emin oldukktan sonra yerine aynı şekilde takıyoruz. Bir saat kadar bekledikten sonra arabamız kullanıma hazır. Yalnız farkı anlamak için 15-20 km yol yapmanız gerekiyor. Ben temizledim hissedilir derecede performans artışı oldu.

Not: Sorumluluk kişiye aittir.

hoppala26

VWTURK Gold Member
İsim
Kemal
Soyisim
Akbulut
Marka:
Meslek:
Ellerinize sağlık...

firestarter84

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
ÖZBAŞ
Marka:
Meslek:
sensör temizliğinden sonra araç bilgisayara bağlanıp MAP ile ilgili hata kodları da temizlenirse performans daha da artar...

24DR979

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Uğur
Soyisim
Şahin
Marka:
Meslek:
Bu MAP sensörle MAF sensör aynı şey midir ?

24DR979

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Uğur
Soyisim
Şahin
Marka:
Meslek:
Maf, Hava filtresi ve turbo arasında Map ise Turbo ve emme manifoldu arasında bulunur. Düzenek bu şekildedir.
Teşekkür ederim necdet bey şimdi indim aşşağıya baktım detaylı incelememişim demekkki intercoolun üstünde sensör söküp izoprobil alkole yatıracağım 1 hafta öncede MAF sensörü temizlemiştim alkolle. Hiç başka bişeyle uğraşmayın izoprobil alkol bu işlerin erbabı...

Buradan bakabilirsiniz..

http://writen4u.hubpages.com/hub/clean-replace-vw-audi-maf-diy

N

NECBEY

Guest
Teşekkür ederim necdet bey şimdi indim aşşağıya baktım detaylı incelememişim demekkki intercoolun üstünde sensör söküp izoprobil alkole yatıracağım 1 hafta öncede MAF sensörü temizlemiştim alkolle. Hiç başka bişeyle uğraşmayın izoprobil alkol bu işlerin erbabı...

Buradan bakabilirsiniz..

http://writen4u.hubpages.com/hub/clean-replace-vw-audi-maf-diy
Rica ederim, izoprobil alkolü bir arkadaş tavsiye etmişti fakat ismi bir türlü aklıma gelmedi. Bu ve buna benzer temizliklerde izoprobil alkolü kullanmak daha mantıklı çünkü zararsız. Sağolasın, bin yaşa. :tebrik:

24DR979

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Uğur
Soyisim
Şahin
Marka:
Meslek:

24DR979

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Uğur
Soyisim
Şahin
Marka:
Meslek:
Düm Map sensörünü izoprobil alkol ile temizledim. Bariz farketti...

Tabi Vag-com arıza kodlarını silmeyi ihmal etmeyin...

@s@b!

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Akdağ
Marka:
Meslek:
benzinli 1.6 16 v bora larda map sensörünün kirlenmesi vag-com da arıza kodu verir mi acaba

@s@b!

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Akdağ
Marka:
Meslek:
Maalesef arıza kodu vermez!!!
necdat bey daha önce sizinle bu lonu ile irtibata geçmiştik
aracımla ilgili performans düşüklüğü ile ilgili map sensörünü temizlemem bana bu noktada yardımcı olabilir mi acaba

N

NECBEY

Guest
necdat bey daha önce sizinle bu lonu ile irtibata geçmiştik
aracımla ilgili performans düşüklüğü ile ilgili map sensörünü temizlemem bana bu noktada yardımcı olabilir mi acaba
Sn Akdağ öncelikle yanlış anlamayı düzeltelim sizin araç 1.6 cc benzinli ise ''Map sensör yoktur'' (hava akış metre) Maf sensör var yani hava filtresinin olduğu bölümdeki sensördür. Map sensör ise turbo basıncını ölçmeye yarayan turbolu araçlarda bulunan sensördür aynı zamanda lpg kitindede bulunan bir sensördür.
Maf sensör; vag comda arıza vermez basit bir test yapabilirsiniz sensörün fişini çıkarıp aracı o şekilde çalıştırmayı deneyin sarsıntılı ve aptal çalışma varsa sonrasında fişi tekrar taktığınızda düzeliyorsa kesin olmamakla beraber Maf sensör sağlamdır. Temizlemek içinde özel yağsız spreylerle uzaktan müdahale ederek temizlemeyi deneyebilirsiniz...

@s@b!

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Akdağ
Marka:
Meslek:
Sn Akdağ öncelikle yanlış anlamayı düzeltelim sizin araç 1.6 cc benzinli ise ''Map sensör yoktur'' (hava akış metre) Maf sensör var yani hava filtresinin olduğu bölümdeki sensördür. Map sensör ise turbo basıncını ölçmeye yarayan turbolu araçlarda bulunan sensördür aynı zamanda lpg kitindede bulunan bir sensördür.
Maf sensör; vag comda arıza vermez basit bir test yapabilirsiniz sensörün fişini çıkarıp aracı o şekilde çalıştırmayı deneyin sarsıntılı ve aptal çalışma varsa sonrasında fişi tekrar taktığınızda düzeliyorsa kesin olmamakla beraber Maf sensör sağlamdır. Temizlemek içinde özel yağsız spreylerle uzaktan müdahale ederek temizlemeyi deneyebilirsiniz...
teşekkür ederim necdet bey

SEDAT38

vwTürk Üyesi
İsim
SEDAT
Soyisim
KALIN
Marka:
Meslek:
Bende MAP sensörünü temizlemek istiyorum fakat hata kodlarını silmek için kablom yok. Akü kutup başını söküp taksam olurmu.

N

NECBEY

Guest
Aracınızda Radyo_teyip kod sorunu yoksa eksi kutup başını söküp on dakika bekletin tekrar takın...

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt