led tv tavsiye

mebalagoz

vwTürk Üyesi
marka olarak samsung veya lg kesinlikle. sony de dahil olmak üzere led ve lcd lerin çoğunun içini samsung kasasını lg yapıyor.

tugi1

vwTürk Üyesi
philipsle ben hariciden film izleyebiliyorum turgut bey
hariciden film izleyebilirsiniz bir sıkıntı omaz sadece DTS ses codecli filmleri desteklemediği için sessiz oynar filmler. ikinci bir sıkıntıda türkçe dil desteği yok altyazıda. onun haricinde güzel televizyonlar.

mandufla

vwTürk Üyesi
evet tv yi çoğunlukla harici diskten film izleyerek kullanacağım..hanımda dizi izleyerek..:)

o yüzden format sıkıntısı falan olsun istemiyorum...bildiğim kadarıyla en fazla format destekleyen samsung..ancak dediğim gibi samsung beni ürkütüyor..kafa bir milyon..bakınıyorum avara..:D

gozbilginli

vwTürk Üyesi
Lg yeni Lm serisinde dts desteği var problemsiz 3d film izleyebilirsiniz

mandufla

vwTürk Üyesi
peki plazma mı led mi desem ne dersiniz???

intercyber

vwTürk Üyesi
peki plazma mı led mi desem ne dersiniz???

Plasma artık biten bir teknoloji. Çünkü LCd ile plasma kapışmasında LCD plasmayı bitirmişti (zamanında teknoloji haberlerinden okuduğuma göre yazıyorum). Şimdi buna göre LED de LCD'yi tarihe gömüyor dersek sonuç LED olarak çıkıyor. Özellikle Samsung TV'lerde kullanılan bir çok filitre (ses görüntü vs) plasmalardaki renk kalitesini neredeyse yakalıyor. Aslında Samsung özellikle tv tarafında atılımını yapmıştı. Şimdi led tv'lerine bakarsak gerek özellik gerekse kalite olarak bu atılımda yakaladığı başarının ne derece haklı olduğu ortaya çıkıyor.

En basitinden ele alırsak,

Bir samsung tv'de bilgisayarınızda olan her türlü medyayı (tv ile aynı ağda olmanız koşoluyla) tv'de izleyebiliyorsunuz (Allshare yazılımı ile). Yani harici disk almak aramak vs şeylerle uğraşmanıza gerek yok. Allshare'yi kurun ve hangi dosyaları(medya "resim film, müzik") tv de görmek istiyorsanız ekleyin. Hepsi bu. Desteklediği codec sayısı oldukça fazla. Yani ben şimdiye kadar açamadığı bir video dosyası görmedim. Özellikle bazı markaların desteklemediği (Panasonic'in bazı 3d tv'leri) MKV formatında sorunsuz gösterim sağlıyor. Bunun yanında ayarladığınız kanalo ayarladığınız zaman otomatik olarak açması (timeshift olması lazım adının) ve yine ayarladığınız zaman ayarladığınız kanaldaki filmi harici diske kaydetmesi vb özelliklerine değinmeden geçmemek lazım.

Diğer bir özellik kanal ses ayarlaması. Yani kanallar arası ses farkını yok etmesi. Özellikle bazı kanallarda ve reklamlarda sesin birden tükselmesi gece tv izlerken büyük bir sorun. Samsung tv (başka markalarda da vardır) bu özellikle de kullanım konforu sağlamakta. Bence fiyat, özellik ve performans tarafından değerlendirme yaparsak Samsung bu alanda diğerlerinden bir adım öndedir.

Üzerinde de (çoğu modelde) DVB-S ve DVB-T tuner standart geliyor. Bunun anlamını şöyle açıklayalım. Yeni tasarıya göre çanak antenler görüntü kirliliği nedeniyle kaldırılacak. Yerine karasal tv hizmeti geçecek. Bu kareasal tv hizmeti de DVB-T tuner ile izlenebilecek. Çoğu üretici bu standarta geçmeye başladı. Tercihinizi yaparken bu özelliği dikkate alın. Ki ileride ayrı bir cihaz almak zorunda kalmayın (karasal tv recevier gibi)

Görüntü kalitesine gelirsek. Çoğu markanın tv'lerine baktım. Samsung görüntü kalitesi ile bir çoğundan önde diyebilirim. Kullanım kolaylığı da cabası.
Diğer taraftan bir çok başka marka tv'de (uydu alıcısı içinde olan modellerde) kanal düzenleme vb şeyler yapılamazken ya da çok uğraştırıken ve bu sorunu favori kanal düzenleme ile kullanıcılar hallederken Samsung Tv'lerde bu işlem ister tv üzerinden isterseniz de bilgisayarınıza kuracağınız basit bir program ile bilgisayar üzerinden basit bir şekilde yapılabiliyor.

Diğer taraftan Samsung ES serisi tv'lerde olan teknoloji upgrade özelliği ise diğer markalarda yok. Bunun anlamı ise şu: Diyelim ki samsung es serisi bir TV aldınız. Bir süre kullandınız ve teknoloji değişti. Sizin TV eski model oldu. Bazı özelliklerin artırılması falan gerekti. TV'nizin arkasındaki kartı çıkarıyorsunuz yeni bir kart alıp takıyorsunuz. Hoop tv'niz oldu son model. Zaten bu özellik Samsung'un çokça tanıttığı ve üzerinde durduğu bir özellik ve yenilik.

Harici kaynaktan film izlerken alt yazı desteği, sahne arama, varsa farklı dillerde ses desteği gibi bir çok özelliği de yine tv'nizde bulabiliyorsunuz. Tv'nizin yazılım güncellemesini ister internet üzerinden otomotik olarak isterseniz flashbellek yardımı ile manuel olarak yapabiliyorsunuz. Akıllı telefonlarla tv'nizi kontrol etme imkanıda var (başka markalarda da var).

Estetik taraftan bakarsak, özellikle üst serilerde 7000-8000 serilerinde panel çerçevesi krom görünümlü ya da krom şeklinde. TV'nin çok ince olması ve çerçevesinin de hem ince hem de krom görünümlü olması ayrı bir estetik katıyor bu tv'lere. Diğer taraftan üst serilerinde kullanılan kumandalar bulunan aydınlatma özelliği özellikle karanlıkta film izlerken büyük kolaylık sağlayan özellik. Özellik her ne kadar basit olsa da ince düşünülmüş bir özellik olduğunun altını çizmek lazım. Tabii ES serilerinde sesle kontrol özelliği de yine kullanımı kolaylaştırmış güzel bir özellik. Diğer taraftan yine ES serilerinde bulunan dahili kamera (elle kontrol içide kullanılıyor) skype ile sesli görüntülü iletişim kurmanıza olanak sağlıyor. Yani Es serisi bir tv'niz varsa özellikle internette, sosyal ağlarda ve sesli görüntülü görüşmelerde bilgisayara ihtiyacınız yok demektir.

Yazacak bir sürü özellik var daha. Bu özelliklerin bir kısmı başka markalarda da var. Ama benim tercihim Samsung Led serisi Tv'ler. Tabii bu kadar özellik saydık eksiklerinden bahsetmedik. Samsung TV'lerin bence en büyük eksisi usb klavye ve mouse desteğinin olmaması. Bu da tv'den internete girince sıkıntı oluşturuyor. Bunun için pahalı samsung klavyesi falan almak gerekiyor. Samsung'un en büyük eksisi bence bu. Bu özellik diğer TV'lerde var diye biliyorum.

Üst Alt