Lcd Ekran (Yol bilgisayarı) Problem ve Çözümleri Hakkında.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Vag grubu araçlarda belirli yaş ve km den sonra lcd ekranlarda silikleşme ve çizgiler oluşmaktadır bu durumdan dolayı ekran bilgilerin okunamadığı gerçeğini bir çok vag kullanıcısı yaşamıştır. Söz konusu ekranın ise tamirinin mümkün olmadığı ancak yenisi ile değişmekten başka çözüm olmadığını bilmeyenimiz yoktur, bu sebeple Forum üyemiz Yağmur BAYRAKTAR'ın isteği üzerine, Lcd ekran vb. gibi problemlerin çözümlenmesi için yeni deneyimler ve yeni fikirleri paylaşmak adına bu konu açılmıştır herkese keyifli paylaşımlar...

2352

diseqc

vwTürk Üyesi
İsim
izzet
Soyisim
alemdaroğlu
Merhaba; 2000 model passat bizim göstergelerde durum biraz daha farklı lcd ekran ısındımı okunmaz hale geliyor sonrasında soğuyunca normale dönüyor. aşağıda nette bulduğum benzer bir göstergeyi paylaştım bu işin tamiri nedir ne kadardır ?
gosterge-paneli-tamiri3171726.jpg

s1nanozk

vwTürk Üyesi
İsim
Sinan
Soyisim
Özkerem
Açıkçası benim de son zamanlarda canımı sıkan bir konu. Özellikle yaz ayları lcd ekrana bakmak sulüm olabiliyor(üst kısım neredeyse hiç göstermiyor).
Ben internette gezinirken bir ilan gördüm tamir ile alakalı fakat fiyat 450tl idi. Çıkmalara baktığımda da benzer durum söz konusu, çıkmalara neden baktın derseniz. Muhtemelen göstergeyi tamir yapan yere birkaç günlüğüne kargolamak gerekecek ve bu süre zarfında da araç kullanılamaz diye düşünüyorum. Bu yüzden idareten çıkma fiyatlarına da baktım.
Gerçi daha ucuz olsun diye sonra göstergeyi komple ele almak var, işin ehli biri çıkarsa benim de aklımda olan bir konu açıkçası. @NECBEY abinin konu açtığı iyi olmuş (y)

marikan

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
ARIKAN
Kendi aracımınkini değiştirmiştim zamanında.

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
1999 modelden sonrası hep müzdarip bu ekranlara :)

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
AliExpress ten uygun fiyata alıp kendiniz değiştiremiyorsanız telefon tamircileri değiştirebilir diye düşünüyorum hemde daha ucuza mal olur 🤔

boracomf

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
DLY
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 1.8t-2.0tdi
Mesleğiniz
Serbest

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Caddy'lerde tam olarak sorun MFA ekranda satır silinmesi değil. Isınınca ekranın komple okunmaması. Yurtdışında olduğum için detaylı açıklama ve sorunun kaynağın yurda dönünce yapacağım.

yabay

vwTürk Üyesi
İsim
yağmur
Soyisim
bayraktar
Benim aracımdaki sorun (sanırım tüm 2005 caddy'lerde de aynı sorun var) Soğuk havalarda veya kabin soğuk/ılıkken hiç bir sorun olmazken, ortam ısınınca ekran solmaya başlıyor. Ölü pixel yok. Bununla ilgili bir kaç yerde ısınan diyotların doğru çalışmaması hedef gösteriliyor.. Sorunun kaynağı Pixel satırlarını kontrol eden diyorlat değil, ışığı kontrol eden kısım. Buraya yoğunlaşmamız lazım.

Ölü pixel veya ölü satır probleminde iki adet hedef var, gösterge ile lcd ekran arası bağlantıyı sağlayan ribon kablo temassızlığı, ya da ekran arkasında her satırı kontrol eden 40 küsür diyot sorunlu. Ribon kablo temizlenip takılınca yerine sorunu ortadan kalkan yok, lcd arkası diyotlarda sorun var ise değişim şart.

Ekran Resmi 2019-09-18 07.30.05.jpgEkran Resmi 2019-09-18 07.30.10.jpg

Üst Alt