Klima ve fan sorunu

hakan99

vwTürk Üyesi
arkadaslar 2007 model caddy aracımda aracı calıştırdıktan sonra fanlar arac daha ısınmadan yanı hararet yukselmeden devreye gırıyor.ve ayrıca klıma hıc calışmıyor sadace ısık yanıyo ama dugmeye bastıgımda motorda zorlanma yada arac sesınde degısme olmuyor bu arızalar basına gelen var mı.arac daha 50000 de.

gokhan1300

vwTürk Üyesi
Hararet müşürünüz arızalıdır.Değişmesi gerekir.

crocks

vwTürk Üyesi
Bu olay bir arıza değil sistem normal çalısıyor 2001 model vw lere kadar motor ısınmadqan çalışmazken sonraki modellerin çogunda fan direk çalısıyor ve hararete dayalı olarak fan devir hızı artıyor aynı şey benim de aklıma geldi ve araştırmam sonucu bu sonuca ulaştım.

crocks

vwTürk Üyesi
Klima ile ilgilide büyük ihtimal klima gazı kaçmıştır genelde kaçarlar çok kaçaktırlar :) buna istinaden kompresörü devreye sokamazsınız yinede göstermekde fayda var.

gokhan1300

vwTürk Üyesi
Bu olay bir arıza değil sistem normal çalısıyor 2001 model vw lere kadar motor ısınmadqan çalışmazken sonraki modellerin çogunda fan direk çalısıyor ve hararete dayalı olarak fan devir hızı artıyor aynı şey benim de aklıma geldi ve araştırmam sonucu bu sonuca ulaştım.
Yanlış bir genelleme olmuş,en azından golf V'lerde direk fan çalışması gibi bir durum yok.

Passatlarda fan termikli yani direkt çalışan fan sistemidir.soğutma pervanesi doğrudan kranktan tahrik alarak devamlı çalışır zaten. Isıya bağlı olarak açı değişir.

hakan99

vwTürk Üyesi
daha oncelerı fan sesını duymuyordum yanı calışmıyodu bence fakat son 1 aydır calışmaya basladı aracı stop edıp tekrar calıştırdıgımda normale donuyor bazen..

hakan99

vwTürk Üyesi
sorun cozuldu arkadaslar yorum yapan arkadaslara tesekkur ederım fakat sorun klıma musurunde cıktı bılgınız olsun basınıza gelırse..

kafo

VWTURK Gold Member
geçmiş olsun Hakan geri döndüğün için de ayrıyetten tşk.ler...

hakan99

vwTürk Üyesi
tesekkur edrım sevgılı kafo 90 tl müsür 50 tl klıma gaz parası ve 20 tl pc ye baglama parası aldılar..

espina55

vwTürk Üyesi
Benimde fanlar bazen dönüyor bazen dönmüyordu klima soğutma yapmıyordu. ilk olarak komprosörün içinde valf varmış onu değişti sorun düzelir gibi oldu fanlar çalıştı sonra yijne durdu.sonrasında klima basınç müşürünü değişti sorun düzeltıi.ve şimdi sürekli çalışıyor. Diyorumki komprösürün içindeki valfi çıkmacıdan aldı benimkine taktı acaba diyorum dirke sorun müşürdenmiydi valfe boşyeremi para verdim

çırpıcı

vwTürk Üyesi
vites boşta iken çalışan klimadan cırcırcır.................diye ses geliyor sesi dışarda iken daha iyi duyabiliyorum içerde de hafif işitiyorum. yüksek devirlerde ses yok bu sesin sebebi nedir acaba değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Volkan Muş

vwTürk Üyesi
1.8 2000 model passat var. Klima kapalı iken klima fanı devamlı çalışıyor.yardımcı olabilirmisiniz.

BURHAN 55

vwTürk Üyesi
Klima fanı normalde klima açılınca devreye girer fakat arabanın eğer harareti yükselirse ihtiyaç anında klima kapalı ikende çalışabilir. Eğer sizin klima fanınız her durumda çalışıyorsa bir sorun olabiliir. Bizim passatlarda iki adet fan vardır. Birincisi devirdaime bağlı ve her durumda döner diğeri klima fanıdır. İlk başta sölediğim gibi klima fanı klima acılınca ve bazende devirdaime bağlı fan yetmediği durumlarda soğutma amaçlı devreye girer.

Talka

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Passat
Aracınızın Modeli
1998
Mesleğiniz
Oparatür
Üst Alt