İki butonlu orijinal kumanda ile bagaj açma

onderion

vwTürk Üyesi
Benzer konular daha önce oğuzhanın şu konusunda;
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?67359-OTOMAT%DDK-A%C7ILAN-BAGAJ-KAPA%D0I-%DD%C7ER%DDDEN-VE-UZAKTAN-KUMANDA-%DDLE-(BORA-JETTA-PASSAT) ve vicetuningin şu konusunda;
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?71021-2-tu%FElu-olan-bora-anahtar-kumandas%FDn%FD-4-tu%FElu-yapma
ele alınmıştı, fakat hiç para harcamadan da bu işi yapabilmek mümkün.
Oğuzhanın mesajından yola çıkarak ben ve Okan ustam bu işi yapalım dedik. kumandayı açtık
sol üst ve sağ alttaki siyah plastik perçinlerin köşelerini yontarak elektrik devreyi kumanda kasasından çıkarttık. Devrenin diğer tarafın bu şekilde;
Resimde de görüldüğü gibi ortada 4 adet boş lehim gözüküyor. 40 kuruşa aldığım 4 bacaklı mikro switchi buraya dikkatlice lehimliyoruz.
Daha sonra plastikteki basılan açma ve kapama elastik kısmı bir kenarından maket bıçağı yardımıyla kaldırarak kasasından ayırıyoruz ve kasanın ortasını deliyoruz.
Kasamızın ortası çok sert lduğu için rahat tuşa basmak için deliği genişlettik ve mikroswitchin rahat basılması için elastik parçamızın arkasına yaklaşık 1mm yüksekliğinde bir parçayı japon ile yapıştırdık. (Fotoğrafta beyaz olan yuvarlak parça).
en son olarak kumandayı tekrar topluyoruz.
Ve işlem tamamdır. Tuşa rahat basabilmek için istediğiniz gibi kasadaki açıklığı büyütebilirsiniz ya da altına koyulan parçayı daha ince veya daha kalın yapıştırabilirsiniz. Sonuç olarak iki butonlu kumandamız görünüşünden hiç bir orjinallik kaybetmeden bagaj açma özelliği kazanmış oldu. Açmışken kumandayı temizleyip pilini de değiştirmeyi unutmadık. 3 butonlu kasa satılıyor ama fiyatları 30TL civarında.

kxsenel

vwTürk Üyesi
Selam!

Benim de 2001 Bora Comfortline var...
3 butonlu anahtar kasası siparişi verdim (20,-TL'ye) ve belirttiğiniz gibi orijinal kumanda kartına ilave bir mikro siviç koyarak bagaj açmayı aktif hale getirmeyi düşünüyorum.
Bu işlemlerden başka birşey gerekmiyor değil mi?

Saygılar.

exelance

vwTürk Üyesi
ÖNCELİKLE BENİM BORA NIN BAĞAJI ANAHTARSIZ AÇILMIYOR SORUN MOTORDA MI YOKSA KABLO AKSAMINDA MI BİLEMEDİK. ELEKTİRİKÇİ BAKTI PEK BİŞİ ANLAYAMADI KİLİTÇİYE GÖNDERDİ BENDE ŞİMDİLİK SIKINTI YOK DİYE GİTMEDİM ANKARADA BU KİLİT VE MEKANIZMADAN ANLAYAN VAR MI ACABA GİDEBİLECEĞİM ?

musty35

vwTürk Üyesi
ÖNCELİKLE BENİM BORA NIN BAĞAJI ANAHTARSIZ AÇILMIYOR SORUN MOTORDA MI YOKSA KABLO AKSAMINDA MI BİLEMEDİK. ELEKTİRİKÇİ BAKTI PEK BİŞİ ANLAYAMADI KİLİTÇİYE GÖNDERDİ BENDE ŞİMDİLİK SIKINTI YOK DİYE GİTMEDİM ANKARADA BU KİLİT VE MEKANIZMADAN ANLAYAN VAR MI ACABA GİDEBİLECEĞİM ?
aynı sıkıntı bendede vardı. bagaj sadece anahtarla açılıyordu. çözüm, bagaj kapağını açtığınızda sol taraftaki bağlantı noktasında kablolar mevcut. kablolarda kopukluk vardır. onu düzelttiğiniz de problem düzelecektir.

Üst Alt