Hususi kullanım Caddy için kış lastiği zorunlu mu?

fixit

vwTürk Üyesi
Merhabalar,2007 model bir Caddy sahibiyim.Ruhsatta ''Yük Nakli'' ve ''Hususi'' olarak geçiyor.Araçla şehirler arası bir yolculuk yapacağım ancak üzerinde yaz lastikleri var.Araç kışın neredeyse hiç kullanılmadığı için lastikleri değiştirmeyi düşünmüyorum.Kış lastiğinin sadece ticariler için zorunlu olduğunu biliyorum ancak bu konuda biraz araştırma yapınca bazılarının Caddy için ''hususi'' dahi olsa kış lastiğinin zorunlu olduğunu sonuçta ruhsatta kamyonet olarak geçtiği ve de şehirler arası yapılacak bir yolculukta polislerin ceza yazabileceğini söylüyorlar.Ancak net bir bilgi sahibi olamadım.Aracın Kamyonet olarak geçmesi kafamı karıştırıyor.Açıkcası ceza yemek istemiyorum.Var mıdır bu konuda beni aydınlatabilecek?

yabay

vwTürk Üyesi
Ticari olarak bir şirkete kayıtlı değil ise veya ticari amaçla kullanılmıyorsa hayır zorunlu değil. Araç ticari amaçla üretilmiş olsa da ruhsatta hususi yazması şartı ile.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Özel araçlarda zorunluluk yok ancak; kış lastiği demek sadece karlı yağmurlu havalarda kullanılacak anlamına da gelmemeli. Kış ve yaz lastiği iklim şartlarına göre üretilir. Yani kış mevsiminde hava sıcaklığı yedi derecenin altına düştüğünde yazlık lastiklerin kullanımı fren mesafesi ve yol tutuşu açısından kışlık lastiklere göre çok daha risklidir.Bu nedenle hem kendinizin hemde başkalarının can güvenliği için kışlık lastik takmanızı öneririm.
On santimlik fren mesafesinin can kurtaracağı ve yine can kaybına sebep olacağı unutulmamalıdır.

fixit

vwTürk Üyesi
Ticari olarak bir şirkete kayıtlı değil ise veya ticari amaçla kullanılmıyorsa hayır zorunlu değil. Araç ticari amaçla üretilmiş olsa da ruhsatta hususi yazması şartı ile.
Anladım,teşekkür ederim.Peki hususi bir aracın ticari bir şirkete kaydı veya ticari amaçla kullanılması nasıl mümkün? Bunun için neler gerekli? @yabay
Özel araçlarda zorunluluk yok ancak; kış lastiği demek sadece karlı yağmurlu havalarda kullanılacak anlamına da gelmemeli. Kış ve yaz lastiği iklim şartlarına göre üretilir. Yani kış mevsiminde hava sıcaklığı yedi derecenin altına düştüğünde yazlık lastiklerin kullanımı fren mesafesi ve yol tutuşu açısından kışlık lastiklere göre çok daha risklidir.Bu nedenle hem kendinizin hemde başkalarının can güvenliği için kışlık lastik takmanızı öneririm.
On santimlik fren mesafesinin can kurtaracağı ve yine can kaybına sebep olacağı unutulmamalıdır.
Cevap için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Üst Alt