güneş sıcağından aracı korumak ?

buzel

vwTürk Üyesi
İsim
Burak
Soyisim
UZEL
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Selam Arkadaşlar,

Malum yaz geldi çattı. Aracım gün içinde dışarıda açık otoparkta duruyor. güneş aracı çok yakıyor. Akşam 5 buçuk gibi araca bindiğimde aracın içini soğutmak için önce tamamen camları açıyorum, biraz hareket ettikten sonra klimayı açıyorum. ama aracın o yanmış sıcaklığı zor geçiyor. aracın içi soğuyuncaya kadar ter içinde kalıyorum. Klimayı kapatınca aracın içi tekrar çok sıcak oluyor. Çünkü güneş aracı fena ısıtmış oluyor.
aracı güneş sıcaklığından korumanın bir yolu yok mudur? nasıl bir önlem alabiliriz? aracı yanmaktan nasıl koruyabiliriz?

blntctn

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Bülent
Soyisim
Çetin
Aslinda ortu iyide ortuyude icerde nem tutmamasi lazim hawa alan modellerden olmali ayrica icerisinede aluminyum folyo yapistirilabilse gunesi hic emmeden yansitir ama bu koruma ortuleride iyice demode oldu eskiden gorurdum de simdi pek goremiorm :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Okan
Soyisim
Kumbaracı
isi bakimindan koruyamazsin . Yani ortude koysan o isiyi alir iceri . Golge biryere parketmek biraz cozum olur . Ama boyayi korumak icin yapabilecegin cok sey var . Wax , dogru yikamayla en az 2 ay aracini gunesin zararli isinlarindan korur . Seramik kaplama , dogru yikamayla yaklasik bir sene arac boyasini korur . Crystal serum ( kristal yada elmas kaplama derler ) dogru yikamada 5 seneyi askin koruma saglandigindan soz ediliyor .

Bunlardan amator uygulamaya en uygun olani waxtir . Hata affeder telafisi kolaydir .
Seramik kaplama , uygulamasi basittir aslinda ama yanlis islem sonucu ancak polisajla giderilir . Ornegin seramik kaplamayi uygularken kazara aracin biryerinden su damlasi gelirse hemen kurlesir ve bembeyaz olur . Kurlesen bolgeyi duzeltmek icin polisaj yapmak gerekir .
Crystal serum . Amator kullanima satisi zaten yoktur ama ulasilmaz degildir . Uygulanisi seramik kaplama ile aynidir ama kurlestiginde daha sert yapiya sahip oldugu icin hatayi kesinlikle affetmez ve sonucu agir olur . Kurtarimi icin kurlesen bolgenin wet sanding (sulu zimpara) yapilmasi ve sonrasinda polsisaj gerekir . Wet sanding bilen kisiler tatafindan yapilmali . Bilmeyen kisiler dogru islem yapamazsa vernige ciddi zarar verir ve yuzey boyanmasi gerek hal alir

Yasin Şimşek

vwTürk Üyesi
İsim
Yasin
Soyisim
Şimşek
Araca binmeden , yaklaştığınızda kumandayla tüm camları açın bir nebze de olsa ilk bindiğinizdeki sıcaklığı dağıtmış olursunuz

Ozlem1

vwTürk Üyesi
İsim
Ozlem
Soyisim
Kaya
Seni hiç göremiyoruz bu aralar abla :) bizim araçta 5 sn gibi bir surede komple iniyor. 10 metre uzaktan açsam tüm camları faydası oluyor :)
Deneyeyim bakayim :) Saniye derken arabaya yururken ki vakti kast ettim:) Yoktum yurt disindaydim, n'aptin sinavlari :)

Yasin Şimşek

vwTürk Üyesi
İsim
Yasin
Soyisim
Şimşek
Deneyeyim bakayim :) Saniye derken arabaya yururken ki vakti kast ettim:) Yoktum yurt disindaydim, n'aptin sinavlari :)
Yavaş yürü abla arabaya zaten yaz sıcağında araç parlıcak izlersin :D arabaya yürümeside 10sn sürse :p
Vizeler çoktan bitti ay sonu finaller başlıyor :\

Ozlem1

vwTürk Üyesi
İsim
Ozlem
Soyisim
Kaya
Yavaş yürü abla arabaya zaten yaz sıcağında araç parlıcak izlersin :D arabaya yürümeside 10sn sürse :p
Vizeler çoktan bitti ay sonu finaller başlıyor :\
Peki bakalim deneyelim:) Finallerde guzel sonuclar bekliyoruz ufaklik :)

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
İsim
furkan
Soyisim
bakırel
Açıkta bırakıyorsaniz üzerini brandayla felan örtmeliyin boyası yanıyor agac altina cekmeyin kus pisligi boyasini yakiyor .Gölge bir yer bulmaktan başka çare yok.Camları hafif açık bırakıp on cam ve arka cama folyolu malzemeler satılıyor aksesuarcular da bulunur bunlar yapılırsa birazcik faydası olur

METKET VW

vwTürk Üyesi
İsim
Metin
Soyisim
POLAT
Ben 10yildir kullaniyorum Caddy de,pamuklu ve nefes alan kumastan ozel diktirmistim..zararini gormedim..
Hafta ici yatiyor arac..ve branda ile farkedilir derecede ici serin..acik otoparkta gunes altinda..

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Wwcihan

vwTürk Üyesi
İsim
Armağan
Soyisim
Cihan
Gölgeye çekmek :p

Üst Alt