Golf Şanzuman Yağı Hakkında

delidolu123

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Alp
Soyisim
KOCACIK
Vites değiştirmek artık kabusum oldu.. Özellikle soğukken 1. vitese geçirmek için çabalıyorum ama korkarım kırılacak artık..

İşte bu yüzden 130.000 km ye gelmiş olan golfümün şanzuman yağını değiştiricem.. Mobil1 SAE 75w-90 Tam Sentetik dişli yağını düşünüyorum.. Bu yağ uygun mudur ?

Araç manuel..

Saygılar..

delidolu123

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
Alp
Soyisim
KOCACIK
Zor bi soru sordum heralde :)

omertek

vwTürk Üyesi
İsim
ömer
Soyisim
tekin
Bu olay (problem diyemiyorum çok çeşitli yorumlar var ) benim araçta da oluyor ben olmaması gerektiğini düşünüyorum.Birde normaldir , yağ sogukta donma yapabilir diyenler var ancak çalıştığım şirketin bir çok aracını kullanıyorum böyle bir sorun yok.Bir ara bende kafaya takmıştım şanzıman yağını değiştireceğim diye o arada yaz geldi unuttum gitti :) Soruya gelince benim aracın kaputu kaldırınca sol farın üst hizasında araçta kullanılacak yağların listesi vardı (Castrol olarak) senin araçta da bu tip bir etiket olabilir.

kenjori044

vwTürk Üyesi
İsim
CUMALİ
Soyisim
İNAL
cevabı bende merak ediyorum.

vtechkıller

vwTürk Üyesi
İsim
Ertem
Soyisim
Ertem
ben aracımda herhangıbır sıkıntı olmamasına ragmen motorsılk'ın sanzıman katkısını kullandım ve memnunum..vıtes gecıslerı bıraz daha yumusadı...sızın sorununuz sanzıman yagından mı kaynaklanıyor acıksa bılmıyorum ıstersenız bu katkıyı kullanın faydası olabılır..

Delerium

vwTürk Üyesi
İsim
Yüce
Soyisim
TUNA
Genellikle Sentetik Tarzda Yağları Tavsiye Ediyorlar Fakat Genede Bir Ustayla Görüşülmesi Gereken Bir Konu Ne Kadar Anlasak Çözümde Üretsek Emin Olamayabiliyoruz En Güzeli Geç Kalıp Zaman Kaybetmeden Sorunun Büyümemesi İçin Sağlam Bir Ustaya Göstermek En Doğru Seçim Olur Görüşündeyim...

avsallar

Uzaklaştırılmış Üye
İsim
mustafa
Soyisim
y.
arkadaşlar bugün yetkili servise özellikle sordum.şanzıman yağı değişir mi diye.şanzıman yağının çok uzun süreli olduğunu şanzıman açılmadıkça değişmesine gerek olmadığını söylediler.eksilmişse üzerine ekleme yapıyorlar mış sadece.Bir de unutmayın bu şanzıman yağı çok akışkan su gibi oluyormuş zaten.benim yaptığım gibi bu yağ özelliğini kaybetmiş deyip değiştirmeye kalkmayın sakın.

osiheagle

vwTürk Üyesi
İsim
osman yılmaz
Soyisim
kartal
Vites geçişleri normalde sertti bendede, geçenlerde uzun yolda 2 saat kadar 5. vitesle gittikten sonra araç 5. vitese takılı kaldı, iki elimle zor çıkardım, geçişler belli bir süre iyice sertleşti sonra düzeldi biraz, ustama götürdüm, vites körüğünü yağladık pek fayda etmedi, şanzıman yağının 30000 km.de değişmesinin iyi olacağını söyledi. zaten o kadarda masraflı bişi değil. değiştirdik. kendime ve araca boşuna eziyet ediyormuşum. vitesler o kadar rahatladı ki anlatamam. vites kolunu sanki itmeme bile gerek kalmıyor artık, kendi kendine geçiyor:)

teferruat

vwTürk Üyesi
İsim
SUAT
Soyisim
ÇİFTÇİ
MERHABA, 130 BİN KM.BİR ARACINIZ VAR, UMARIM TRİGER DEĞİŞİKLİĞİNİ YAPTIRMIŞSINIZDIR.ŞANZUMAN YAĞI DEĞİŞTİRMENİZ ÇÖZÜM OLMIYA BİLİR,BASKI YIDA KONTROL ETTİRMENİZİ TAVSİYE EDERİM, ŞANZUMAN YAĞI 1.6 ARAÇLARDA 100 BİN KM BİR YAPILMASI ARACINIZIN ŞANZUMANI İÇİN ÇOK SAĞLIKLI OLACAKTIR.İYİ SÜRÜŞLER.

sancak

VWTURK Gold Member
İsim
ismail sancak
Soyisim
ismail sancak
bende golfümü 160.000 de sattım düz vitesti bence bu golflerde bu hep var 2004 ün altındakilerde özellikle 1. vitese zor geçiyor biraz kemikli vites geçişleri lanet birşey yani insan fıtık oluyor ama 2004 ün üzeri öyle değil

cagatay54

vwTürk Üyesi
İsim
çağatay
Soyisim
negiz
arkadaşlar bugün yetkili servise özellikle sordum.şanzıman yağı değişir mi diye.şanzıman yağının çok uzun süreli olduğunu şanzıman açılmadıkça değişmesine gerek olmadığını söylediler.eksilmişse üzerine ekleme yapıyorlar mış sadece.Bir de unutmayın bu şanzıman yağı çok akışkan su gibi oluyormuş zaten.benim yaptığım gibi bu yağ özelliğini kaybetmiş deyip değiştirmeye kalkmayın sakın.
geçen günü 135 bn km de aldığım fsı golf 5 2004 model aracımın şanzumanından ses geliyodu.tıkır tyıkır.bilyalardan yapıyordu.servis bayaaa uçuk bir fiyat istedi.kendi yıllardır çalıştığım ustama götürdüm açtırdım.şanzumanın içindeki yağ değişmediği için tortulaşmış.6 vites dişlisini de yağlama yapamamış tıkandığı için.dişli içindeki bilya dişlinin iç yuvarlağını pas yaptığı için çizmiş.ve bazı parçalarda sorun değil ama kararma yapmış.servisten bu parçalar için 626 liralık parça siparişi verdim.

şanzumanın içindeki yağ yani ATF olarak ismi geçen yağın 60.000 km de bir ve ya 6 yılda bir değişmesi gerekiyor.normal şanzuman yağı gibi değil.eski tip şanzuman yağlarına doğru ekleme yapardık sorun yoktu.ama buna atf koyulduğu için değişmesi gerekir.atf yağ dediğiniz gibi su gibi oluyor.bana servisin söylediği ve kendi gözlerimle gördüğüm sonucu paylaştım sizinle.sakın bunu ihmal etmeyin arkadaşlar.dediğim km de değiştirin şanzumanı yemeyin.

Üst Alt