Golf 4 Sola Dönüşlerde Gelen Uğultu

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
Merhaba arkadaşlar. Bir süredir araçla virajlarda sola dönerken lastik uğultusu gibi bir ses gelmeye başladı. Sağa dönerken de dinledim herhangi bir ses yok. Özellikle 90 km ile dönüş yaparken (keskin viraj olmasa da) hafif direksiyonu sola döndürünce geliyor bu ses. 100 km/h'dan sonra uğultu daha az duyuluyor. Özellikle 80-90 km/h'de yapılan dönüşlerde artıyor uğultu sesi. Rot-balans ile alakası olabilir mi diye düşündüm fakat gittiğim balansçı rot-balansla ilgisi yok bu sesin dedi. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Aklıma gelen iki şey var birincisi akis körüklerini kontrol edin yırtılmışsa bu sebeple yağsız kalmış olabilir ve ses yapar ayrıca Porya bilyeleri bozulduğunda uğultu yapar ancak; sadece dönüşlerde değil her zaman ses yapar geçmiş olsun...

hosmy

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
Ç
Aracınızın Markası
Vw Passat
Aracınızın Modeli
1.6 Tdi
Rot ayarı bozukluklarında sağa veya sola dönüşlerde, genelde lastik ciyaklama yapar ( pati çekerken çıkan ses gibi ses çıkar ).
Balans ayarı bozukluklarında ise 90 - 100 km arası hızlarda, düz giderken , araç belirgin şekilde titreme yapar, bu titreme direksiyon simidinde bariz şekilde hissedilir.

İlk şüpheli ( dış ) Aks kafası

İkinci şüpheli Ön Teker ( Porya ) rulmanı.

Tabi bu yazdıklarım olası ihtimaller.

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
Öncelikle görüşleriniz için teşekkür ederim. Bu durumda büyük olasılık akstan kaynaklı bir problem var. Çünkü düz giderken veya sağa viraj alırken bu aşırı uğultu sesi gelmiyor.

Tolgatolga

vwTürk Üyesi
İsim
Tolga
Soyisim
Ercan
porya bilyasi bozuksa donuste belli olur ilerliyen zamanda duz giderken de yapar ses sag ve sol egistirmek te faydasi var

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
@Tolgatolga ve @ULuTÜRK-58 görüşleriniz için teşekkür ederim. Kusura bakmayın biraz geç oldu. Davlumbaz ile bir sürtme söz konusu değil. Fakat bir süredir muayene kağıdını arıyordum orada hafif kusur olarak yazılmış bir madde vardı kafama takıldı ve sonunda buldum. Şöyle bir kusur yazılmış, "İtme-rot başı: toz lastiği hasarlı" şeklinde. Toz lastiğinden kastedilen aks körüğü mü oluyor acaba? Ses ile alakalı olabilir mi?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
@Tolgatolga ve @ULuTÜRK-58 görüşleriniz için teşekkür ederim. Kusura bakmayın biraz geç oldu. Davlumbaz ile bir sürtme söz konusu değil. Fakat bir süredir muayene kağıdını arıyordum orada hafif kusur olarak yazılmış bir madde vardı kafama takıldı ve sonunda buldum. Şöyle bir kusur yazılmış, "İtme-rot başı: toz lastiği hasarlı" şeklinde. Toz lastiğinden kastedilen aks körüğü mü oluyor acaba? Ses ile alakalı olabilir mi?
Rot başlarındaki oynar mafsalın koruyucu lastiklerinden bahsediliyor eskimiş yada yırtılmıştır.

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
Sorunum çözüldü. Belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlar ilerleyen zamanda merak edebilir. Sola dönüşlerde gelen uğultunun sebebi sağ ön tekerin rulmanından kaynaklıymış. Rulman ve onun içinde de küçük bir parça (ismini hatırlayamadım) değişti. Küçük parçanın durumu kötüymüş o sebeple açılmışken onu da yeniledik. Artık ses yok. İşin tuhaf yanı, ilk gittiğim servisteki usta(!) arabayı kullandı ben de yanındaydım. Sesi o da duydu ve olayı diferansiyele bağladı. Bunun için de şanzımanın inmesi ve açılması gerektiğini söyledi. Minimum 1200 TL masraftan bahsetti. İçim rahat etmedi başka ustaya gittim ve rulmandan kaynaklandığını belirtti. Neticede gerçekten bu sanayide ne kadar art niyetli ve haram para kazanmaya meraklı insanların olduğu bir kere daha kanıtlanmış oldu benim açımdan. Allah herkese dürüst, iyi niyetli ve işin ehli usta nasip etsin. Başka ne denir ki...

VW Özel Servis.

vwTürk Üyesi
İsim
Mehmet
Soyisim
ŞENCAN
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4
Mesleğiniz
Oto Tamirciliği
Merhaba arkadaşlar. Bir süredir araçla virajlarda sola dönerken lastik uğultusu gibi bir ses gelmeye başladı. Sağa dönerken de dinledim herhangi bir ses yok. Özellikle 90 km ile dönüş yaparken (keskin viraj olmasa da) hafif direksiyonu sola döndürünce geliyor bu ses. 100 km/h'dan sonra uğultu daha az duyuluyor. Özellikle 80-90 km/h'de yapılan dönüşlerde artıyor uğultu sesi. Rot-balans ile alakası olabilir mi diye düşündüm fakat gittiğim balansçı rot-balansla ilgisi yok bu sesin dedi. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Porya bilyasından yapar abicim

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Ustacık; aracı kaldırıp boşta çalıştırsaydı anlardı ama niyet belli üzüm yemek değil bağcıyı dövmekmiş geçmiş olsun😀

Aykutkolcu

vwTürk Üyesi
İsim
Aykut
Soyisim
Kolcu
Tavsiyem ilk gittiğiniz servisin önünden bile geçmeyiniz birdaha şaka bir yana geçmiş olsun iyi sürüşler aks lastiğinide yakında değiştirin yağsız kalıp bozulmadan önce malum parça fiyatları pahalı iyi sürüşler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

vwgolf4

vwTürk Üyesi
İsim
Ahmet
Soyisim
S
Teşekkür ederim. Geçer miyim hiç 😅 İlk defa gitmiştim eski usta dükkanı kapatınca. İlk ve son oldu. Aks lastiğinde bir problem yok sanırım. Usta söylerdi mutlaka o yüzden değiştirmedik. Maalesef sol ön amortisör ömrünü tamamlamış onu da müsait bir zamanda değiştirmem gerekiyor. Monroe marka iyisiymiş sanırım ama iki tanesi birden değişmeli mi yoksa sadece bozuk olanı değiştirmek uygun olur mu bilemedim. Usta ön ikisinin değişmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Üst Alt