Golf 4 otomatik şanzıman sorunu (çözüldü)

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Merhabalar aracımda bir sorun oluştu. 2 hafta önce aldım otomatik hala servis bakımlı şanzıman yağı 10.000 km önce serviste değişmiş. Bakımları eksiksiz. Vites geçişlerini hissettirmiyordu saat gibi çalışıyordu. Dün çok fena bir yağmur yağdı bulunduğum yere. Neredeyse lastiklerin üstüne kadar sel gitti. Aracımda şöyle bir sorun oluştu aracım vites 2 de kalkmaya başladı. Manuel olarak 1 ve 2. Vitese geçiyor ama d konumunda geçmiyor. 3. Vitese 4.000 5000 devirden sonra geçiyor. Ve hafiften sert geçmeye başladı. 4. Vitese geçmiyor. Büyük sorun şu ki bulunduğum şehirde otomatik şanzumandan anlayan kimse yok. Sorun nedir çözebileceğim birşey mi elim sökme takma işlerine yatkındır yapabileceğim birşey mi ve nerelere bakmalıyım ?

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Merhabalar aracımda bir sorun oluştu. 2 hafta önce aldım otomatik hala servis bakımlı şanzıman yağı 10.000 km önce serviste değişmiş. Bakımları eksiksiz. Vites geçişlerini hissettirmiyordu saat gibi çalışıyordu. Dün çok fena bir yağmur yağdı bulunduğum yere. Neredeyse lastiklerin üstüne kadar sel gitti. Aracımda şöyle bir sorun oluştu aracım vites 2 de kalkmaya başladı. Manuel olarak 1 ve 2. Vitese geçiyor ama d konumunda geçmiyor. 3. Vitese 4.000 5000 devirden sonra geçiyor. Ve hafiften sert geçmeye başladı. 4. Vitese geçmiyor. Büyük sorun şu ki bulunduğum şehirde otomatik şanzumandan anlayan kimse yok. Sorun nedir çözebileceğim birşey mi elim sökme takma işlerine yatkındır yapabileceğim birşey mi ve nerelere bakmalıyım ?
Aracı bu şekilde kullanmak sakıncalı şanzıman su almış olabilir aracı lifte kaldırıp şanzıman yağını kontrol ettirin geçmiş olsun...

bacadir68

vwTürk Üyesi
İsim
BAHADIR
Soyisim
SİNGİN
Bilgisaya bağlatın aracı. Muhtemelen sensör arızası vermiştir. Arızayı sildirin, düzelecektir.

Ayrıca yetkili servis bu vites kutusu için yağ değişimi yapmıyor benim bildiğim. Yetkili serviste değiştiğine emin misiniz yağın?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Yarın hem yağını kontrol edeceğim hemde beyinde eğer bir arıza varsa silmeyi deneyeceğim acaba düzelmezse sensör ve sensörün etrafını Balat’a spreyi ile güzelce bir temizlik yapsam faydası olur mu yoksa beyinden silince düzelmezse değiştirmek mi gerekir.

Bütün bakımlar faturalı duruyor yetkili servis bakımlı.

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Aracı bu şekilde kullanmak sakıncalı şanzıman su almış olabilir aracı lifte kaldırıp şanzıman yağını kontrol ettirin geçmiş olsun...
Şanzımanın su aldığını nasıl anlarım birde yağ ne renk ve nasıl bir durumda olmalı sağlıklı olması için

NECBEY

Yönetici
Administrator
İsim
Necdet
Soyisim
TUZKAN
Aracınızın Markası
Audi A4
Aracınızın Modeli
A4 2.5 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Sanzumanin udtunde iki tane sensor var g33 digerini hatirlayamadim o sensorlerin kablolarini olcturun tedbir amacli ...

O sanxumanlarin yag koyma hazne kapagi cikartilirken kirilabiliyor ustadan degil parcanin zayiflamasindan dolayi ben kirmadan bi kac kere cikarmyi basardim :) eger o kapak kiriksa ordan iceri su sizmis olabilir sanzuman yagini ve yag filtresini mutlaka degistirtin arac duzelicektir .

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Şanzımanın su aldığını nasıl anlarım birde yağ ne renk ve nasıl bir durumda olmalı sağlıklı olması için
Sanzumn yagi eger km yapilmis ise siyaha kacan kirmizi olmali icinde su varsa zeytin yaginin icindeki su damlalari gibi yuvarlaklar olusacaktir . Bu su oldugu anlamina gelir ...

bacadir68

vwTürk Üyesi
İsim
BAHADIR
Soyisim
SİNGİN
Sanzumanin udtunde iki tane sensor var g33 digerini hatirlayamadim o sensorlerin kablolarini olcturun tedbir amacli ...

O sanxumanlarin yag koyma hazne kapagi cikartilirken kirilabiliyor ustadan degil parcanin zayiflamasindan dolayi ben kirmadan bi kac kere cikarmyi basardim :) eger o kapak kiriksa ordan iceri su sizmis olabilir sanzuman yagini ve yag filtresini mutlaka degistirtin arac duzelicektir .
G38 ve G68

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Beyinden sildikten sonra sensörleri söküp balata spreyi ile temizlemeyi denesem faydası olur mu acaba ?

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Beyinden sildikten sonra sensörleri söküp balata spreyi ile temizlemeyi denesem faydası olur mu acaba ?
Yag ve filtreyi degistirmedikce sokup temizlemenin bi farki olmiycaktir.vakit kaybi olur .

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Yağ ve filtre yeni değişti sayılır 1 ay önce 10.000 km olmadı yinede değiştireyim mi

Son düzenleme:

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Yağ ve filtre yeni değişti sayılır 1 ay önce 10.000 km olmadı castrol marka yinede değiştireyim mi
Abim su girmis ise yani az miktarda su girse bile beyni etkiler. Km ile alakasi yok normal de sanzuman yagi omru tr kosullrind 60000 km dir. Tabi markada bir etken ..

Yagini degistirin filtre ile beraber ve ustadan rica edin filtreyi soktugunde bi on dak yarim saat takmasin eski sulu yag iyce suzulsun. Yagin icinde yuksek derecede su var ise iki kere degistirmeniz gerekebilir ustaniz belirtir size cunku karteli actginda sdc alttaki yaglar tahliye olucak beynin icinde ve plaitlerde hala eski yag kalicaktir . Insallah su miktari azdir ki tecrubelerime gore az cikicaktir. Beyne zarar vermemek icin o sekilde kullanmakdan kacinin ...

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Tamamdır yarın önerilerinizi deneyeceğim hangi marka yağı öneriyorsunuz bunlar için en uygunu hangisidir birde şanzımanı yormamak ve beynini karıştırmamak adına manuel olarak 2 konumunda sabit kullansam devrini 2.500 3.000 görmeden en azından gideceğim yere ulaşmak için daha güvenli olur diye düşünüyorum yanılıyor muyum acaba ? Yanlış bir fikir mi ?

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
D ye alin mumkun oldugunca ani hizlanmalardan ve ani frenlemeden uzak durun bu zarar gormemesini sagliyacaktir. Yag olarak da siralarsak febi ,motul , mobil , castrol bizim musterilerimize sundugumuz secenekler bunlar ... eger sanzuman yaginda baya su cikarsa shell in koyun tekrar degistirmeniz gerekecegi icin maliyeti dusurun.ustaniz yonlendirecektir diye umuyorum..

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Beyinden sildim sorun düzeldi ancak vites 2 den 3 e vuruntu başladı çok fena vuruyor diğer vitesler hissettirmiyor. 3 den 2 ye düşüşte aynı şekilde sıkıntı yok sadece 2 den 3

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Ariza yine geri gelicektir. Yagi degistirin :)

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Filtre arıyorum değiştireceğim ama muhtemelen bir kaç gün sürer. Yağın değişmesinin bu vuruntuya bir faydası olur mu acaba ?

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
İsim
Abdusamed
Soyisim
Abdullah
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Bir hafta once bir musterim touareg 3.0 tdi 8 ileri otomatik sanzuman d ye takinca vuruyordu yagini degistirdik giltre ile beraber duzeldi. Sanzmumn yagini motor yagi gibi dusunmeyin sanxuman yaginin islevi biraz dha farkli surtunme ve isinmayi stabile etmesinin yaninda yuksek basinc altind tepkimeye girmesi ile de fark gosterir... cogu sorunun kynagi olmustur sanzuman yag degisimi ...filtreyi bulamadiysaniz parccima yonlendirebilirim ...

kombicak

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
Kombıçak
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Golf
Mesleğiniz
Teknisyen
İsim Soyisim
Fatih Kombıçak
Aynı sorun bir müddet sonra tekrar başladı filtre siparişi verdim hız sensörü arızası gösteriyor kodu 00281bunun için g33 mü yoksa g68 mi almam lazım ? Birde yeri hava filtresini söküyorum daha sonra motoru kriko ile sabitleye filtrenin altındaki motor kulağını söküyoruz altından çıkan sensör değil mi ?
Bu arada size şimdiden çok teşekkür ederim bilgileriniz çok faydalı oluyor benim için.

Üst Alt