Golf 4 Hella gen 5 bi-xenon,Power led uzun far,gündüz farı,sinyal

oktay toker

vwTürk Üyesi
İsim
oktay
Soyisim
toker
Geceucusu.com forum sitesinden arkadaşım ve Forum cevherimiz Fatih bey aklında olan bir çalışmayı bana açınca bende ona benim aynı şeyleri düşündüğümü ve bunu bana yaptırırsan benim için aklımda ki çok önemli bir projemi hayat geçirmiş olurum dedim ve işleme başladık.Rabbimin izni ile son anda yaşadığımız benim hatam olan bir sorunda olsa sonuçlandırdım.

Mercek modifiyesi yapıldı tabiki.Yeni nesil Hella bi-xenon mercek D1s Gen 5 balast ve merco mercek kapağı kullanıldı.

Merceğin monteli hali.

İlk başta mercek kapagını grı yapmıştım ama güzndüz farını takınca fena sırıttı siyaha çevirdim.

Uzun hüzme bölümünde 12 adet her bir 700 lümen 1000ma lik edison power led kullanıldı.Lens olarak önce tırtıklı 25 dereclik lens almıştım ama amacıma uymadı sonra şeffaf 30 derecelik 12 li lens aldım ve işime yaradı.Tam olmasada uzun hüzme grafiğine çok yakın sonuç aldım.Sağ far yan sanayi idi sol far orjinal.İkisinin arasındaki tas farkı beni biraz uğraştırdı ama fenada olmadı.Lakin Sağ far uzun hüzme açısı biraz geniş oldu.buda uzun hüzme iç derinlik sol fardan daha kısa olması idi yapacak bişim yoktu.

Ledleri yarı gücünde kullanıyorum.2 şerli seri bağladım ve 2 led 12.80 voltta tam doyuma ulaşabiliyor ben 11.80 ile 11.90 volt arasında besledim.Buda bana sogutucu boyutu ve ısı sarfiyatının önemli ölçüde düzgün hale getirdi.Yaptıgım led takımını 24 saat aralıksız çalıştırarak ısı testlerini yaptım.Rahatlıkla uzun yolda saatlerce yanabilecek kıvamda oldu.

Bu çalışmada benim 2 haftadan fazla süremi aldı.

Sinyalde 4 tane amber led 4 lü tırtıklı lens takımında kullanıldı.Sonuç gayet ideal oldu.

Gelelim gündüz farına.2 haftadan fazla çalışmayıda bu ledler aldı.Ön çalışmalar hariç.

Fatih son kararında tane tane ve audi tipe benzesin diye karar verdi.Tabiki bu kararı benim bir sürü şekil testlerimin resimlerinde seçti ama ilk işe başladığımızdaki konuşulan şekilde böyle idi.Önce pleksi çubuklar ile denemeler yaptım ama istenilen verimi alamadım.Sonra yassı 60 ve 120 derece açılı lens kullanmaya karar verdim ve başladım ön çalışmalara.Her farda 12 tane 1 watt edison beyaz led kullanıldı.
Gerisini fotolara bıarakıyorum.

İlk belirlenen çalışma projemizin şematik hali.Bu nude yuvarlak lensleri kullanacktım ama boyut büyük olunca olmadı.

Sinyal ledini önce 5 lü gurup lens ile yapacaktım ama bu lensin siparişteki belirtilen boyutta olmaması kötü oldu.Ama çok bir şey farketmedi doğrusu.Buda güzel oldu diye düşünüyorum.İç pcb yi siyaha boyadım çünki dıştan şeffa olunca lehim vesaire çok çirkin duruyordu.

Uzun hüzme ledlerimiz.Aralarına park için 3 tane 1 watt power led yerleştirdim.

Gündüz farımız.

Gündüz farımızın yanan hali.

Park ledlerimizn yanan hali.

Uzun hüzmenin testteki duvar görüntüsü.

Buda araca takıldıktan sonraki bi-xenon ve uzun hüzmenin duvar görüntüsü.Maalesef sağ far uzun hüzme açısı biraz geniş oldu.

Sis farlarıda takıldı ve duvar resmi.

Arkadaşım Fatih müsait olduğunda Sadece uzun hüzme duvar resmi ve diğer resimler bilahire çekilecek.

oktay toker

vwTürk Üyesi
İsim
oktay
Soyisim
toker
Farlarımızın bitmiş hali.Vites topuzuda arkadaşım Fatih'e ait onada led çalışması yaptım.

Araç üzerindeki resimleride en kısa sürede çekilince yükleyeceğim.

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Ben bir hata göremedim hata nerde acaba :) Güzel çalışma. Eleştiri kabul edilir mi :) Kullanıcı tercihi lakin sonradan yapılan gündüz farı uygulaması çakma geliyor. Bende bixenona geçmeden önce tasarımlarda düşünmüştüm ama şu sözü bir yerde okuyunca vazgeçtim "Ankara da ledli Audiden çok ledli Şahin var" :D

Birde sinyal için kullanılan ledlerin olduğu kısıma da o çemberi tam kapatacak mercek kullanmayı düşünürdüm çünkü bu şekilde 4 tane ledin yanmasının görüntüsü hoş olmayabilir. Mercek olsa bütünlük sağlanacak. Bora farında da aynı bu şekilde sis ve sinyal kısmı mevcut. Bende sis kısmı kapalı olduğundan o kısmı kestim ve amerikan park düşünerek sarı 9 ledli ampül taktım ve şu an parklarla yanıyor. Scirocco araçta gördüğüm merceğin arkasında yanan amber renk ampül çok dikkat çekiciydi benimde o şekilde bir düşünce kafama yattı.

Fatih bey herhalde şu Özbaş olan değil mi :)

oktay toker

vwTürk Üyesi
İsim
oktay
Soyisim
toker
Evet Fatih Özbaş.

Gündüz farının avantajı farın içine yapılmış olması.Diğer led çalışmalarıyla beraber bütünlüğü olunca göze aykırı gelmiyor.Sadece mercek ve bu gündüz farı olsa idi çakma duracağı aşıkar idi.Lakin bu çalışma baştan sona led dizaynı olunca sanırım değişik bir yorumu hakedebilir.Ledlerin toplam ışık gücü bir far ampulü ışık gücüne yakın degerde.Kullanılan lens ile hamojen bir dağılım sağlanarak göz alması engellenerek gerekli olan işlevini yapmasına yönelik seçilmiştir.Buhali ile yaklaşık 30 metreden orjinal araçlardaki gündüz farı ile aynı görünürlüğe sahip olmasına özen gösterdim.Sanırım rabbimin izni ilede bunu yapabildim.

Kullanılan hiç bir led hazır ürün değil far içine hazır led takılınca ben sevemiyorum.

Çakma gündüz farları mantar led,flux led,smd ledlerden yapılan ve tampon tarafına alakasız şekilde yerleştirilince bu anlamı hakediyor.

Eleştiri olacak ki ,bende yararlanabileyim.

ABDULLAH06

vwTürk Üyesi
İsim
ABDULLAH
Soyisim
FİLİZ
Güzel çalışma elinize saglık.

mustafaözen

vwTürk Üyesi
İsim
MUSTAFA
Soyisim
ÖZEN
hayırlı olsun emeğe saygı

oktay toker

vwTürk Üyesi
İsim
oktay
Soyisim
toker
Aracın tampon takılmadan gündüz farı resmimiz böyle.Birde tüm fonksiyonların çalıştığı video ekliyorum.

Buda videomuz.

golfesk

vwTürk Üyesi
İsim
ercan
Soyisim
yılmaz
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Golf MK4 GTİ
Mesleğiniz
Cad Cam Uzmanı
İsim Soyisim
Ercan yılmaz
güzel çalışma diyebilirim elinize sağlık....

firestarter84

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
ÖZBAŞ
arkadaşlar eleştirileriniz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum fakat bizim yaptığımız gündüz farında şahincilerden farklı olarak orjinallik düşünülmüştür. bir de gündüz farını çakma olsun diye değil, audilerdeki çok hoşuma gittiği için düşündüm. audilerdeki gibi sinyal verirken kısılma olayını da yaptık ayrıca şahinlerde kullanılan saçma sapan şerit veya SMD ledlerden değil açılı yeni nesil power led kullandık. uzunlarda da aynı şekilde 4200lm değerinde ışık veren led uzun hüzme ve soğutucu kullanılmıştır.

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Kızma yav malzemenin kalitesine birşey demedik :AD

firestarter84

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
ÖZBAŞ
kızacak bişi yok kardeş. kızacak olsam zaten eleştirileriniz için teşekkür ederim demezdim.

batum

vwTürk Üyesi
İsim
emre
iyi uğraşmışınız vala helal olsun inş sorunsuz çalışır sizi üzmeden.

zekidinc55

1
vwTürk Üyesi
İsim
ZEKERİYA
Soyisim
DİNÇ
Özgün bir tasarım ve iyi bir çalışma olmuş, Ayrıca gece uçuşu isimli foruma bende üye oldum aydınlatma konusunda sanırım Türkiye'de tek. Çok yararlanacağımı tahmin ediyorum. Metin ağa senide üye yapalım.:zıp:

firestarter84

vwTürk Üyesi
İsim
Fatih
Soyisim
ÖZBAŞ
evet geceuçuşu aydınlatma konusunda tek, o forumun sayesinde bu günlere geldik :) metin ağa zaten üye :)

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL

zekidinc55

1
vwTürk Üyesi
İsim
ZEKERİYA
Soyisim
DİNÇ
Meti hoca her yerden haberin var hayranım sana.

oktay toker

vwTürk Üyesi
İsim
oktay
Soyisim
toker
Fatih en kısa sürede uzunların duvarda ve karanlık bir yolda videosu çekmen lazım.Bu akşam fena çakıyordu.Led uzunlar bi-xenondan daha önce şimşeklerini salıyor.Sonrada bi-xenon patlayınca peşpeşe şimşek görüntüsü oluşuyor bu farkettin mi?

Üst Alt