Genel eksiklerim, arızalarım...

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
Selam arkadaşlar.. bu ilk konu açmam sayılır.. bir kaç günlük 2004 Bora 1.6 pasifik brc tüplü metalik gri araç sahibiyim ve ilk arabam.. hiç aklımda volkswagen yok iken bir anda bora aldım.. bir kaç gündür sağını solunu inceliyorum ikinci el olmasından kaynaklı bazı elden geçirilmesi gereken şeyler var.. çorumda çalışıyorum ama hafta sonları anlaradayım o yüzden bir çok parçayı yıldız sanayii sitesinden bulmaya çalışacağım... yinede yapacaklarımı yazayım yardımcı olabilirseniz sevinirim, sonuçta acemi sayılırım ve bütçe malum memur bütçesi, piyasayı bilemiyorum durduk yere kazılanmaktanda çekiniyorum..

1. aracım 86ooo km de ve ağır bakım olarak eski sahibi 82ooo de trigiyer setini değiştirmiş, bunlar dışında neleri değiştirmeliyim bakımda... maliyet nedir yaklaşık olarak..

2. ön kapılar açıkken kapı açık uyarısı yok fakat arka kapılar açılınca kadranda uyarı var!! ön kapılarda uyarı vermiyor!!

3. iç aydınlatma neye göre yanıyor çözemedim.

3. uzaktan kumanda iki kademeli olarak 4 kapıyıda açıyor dün anahtar kontakta ve motor çalışmaz iken kapıları kilitledi aniden.. iyiki arabanın içindeydim :icon_blackeye:

4. muz silecek almayı düşünüyorum kaçlık ve hangi marka tavsiye edersiniz.

5. özellikle bir motor yağı markasını veya bor vs katkı tavsiye edermisiniz.

6. ön far camlarım sararmış durumda... ankara veya çorumda nerede parlattırabilirim.

7. hafif mavi renkli uv filtreli cam filmi ile iç aksamta bir iki yere karbon film çektirmek istiyorum.

8. cam modülü kullanan varmı? sorun yaşatıyormu?

9. vites körüğüm yırtık, torpido kapağının ayağı kırık, kol dayama yok, tavan ve direklerde sigara yanıkları var, orta konsoldan (teybin olduğu yerden/yeni cd çalar takılmış) çıtır çıtır ses geliyor, paspaslar dağılmış durumda.

bunları yaptırabileceğim, alabileceğim yada çözüm olarak sizlerin tavsiyeleri nelerdir?

arka kolonlar katalitik konvektör arıza lambası vs gibi bir kaç şeyleri hallettim.. :)

teybin kontağı çıkarıncada çalması normalmi.. her arabaya iniş/binişimde teybi aç kapa yapmam gerekiyor. son olarak ise motor/eksoz sesi garibime gitti 2006 dizel focustan sonra bunda duymam normalmidir?

H-a-d-i

vwTürk Üyesi
İsim
Hadi
Soyisim
DERELLİ
1 - motor yağı, filtreler , gerekiyorsa buji ve fren balataları..yağ 60 , filtreler 50, buji 30 , balata fiyat bilmiyorum.

5 – Castrol Magnatec 10W / 40 işinizi görecektir. Bütçe uygunsa Castrol Edge 5W/30 daha iyidir. Asla katkı maddesi kullanmayın.

7 – aksesuarcılara danışmanız gerek . eliniz yatkınsa kendiniz de yaparsınız.

8 – vites kolu ve körük değiştirilebilir. Sigara yanıklarına ucuz yollu yapacak bir şey yok sanırım. Paspaslar değiştirilir.

gg_bora

vwTürk Üyesi
İsim
Göker
Soyisim
Gülay
2. 3. ve sanırım 4. maddelerdeki problemler ön kapı switchlerinin tamir edilmesi ile hallolacaktır. Çünkü araç kapıların açıldığını algılayamıyor. Aracın açık unutulmaması için bir süre sonra merkezi kilit sistemi kendini kapatıyor. İyi bir oto elektrikçisi yaklaşık 30 liraya halleder. Ama iyi izole etmesini tembihleyin nem gördüğü anda yine bozuluyor.

6. Bor katkısının bizim araçlarda gerekliliği bence tartışılır. Yarı sentetik yerine tam sentetik yağ kullanırsanız sessizlik, yakıt tüketimi, performans noktalarında artınız olur.

ARMI

Uzaklaştırılmış Üye
İsim
armagan
Soyisim
sahin
Selam arkadaşlar.. bu ilk konu açmam sayılır.. bir kaç günlük 2004 Bora 1.6 pasifik brc tüplü metalik gri araç sahibiyim ve ilk arabam.. hiç aklımda volkswagen yok iken bir anda bora aldım.. bir kaç gündür sağını solunu inceliyorum ikinci el olmasından kaynaklı bazı elden geçirilmesi gereken şeyler var.. çorumda çalışıyorum ama hafta sonları anlaradayım o yüzden bir çok parçayı yıldız sanayii sitesinden bulmaya çalışacağım... yinede yapacaklarımı yazayım yardımcı olabilirseniz sevinirim, sonuçta acemi sayılırım ve bütçe malum memur bütçesi, piyasayı bilemiyorum durduk yere kazılanmaktanda çekiniyorum..

1. aracım 86ooo km de ve ağır bakım olarak eski sahibi 82ooo de trigiyer setini değiştirmiş, bunlar dışında neleri değiştirmeliyim bakımda... maliyet nedir yaklaşık olarak..

2. ön kapılar açıkken kapı açık uyarısı yok fakat arka kapılar açılınca kadranda uyarı var!! ön kapılarda uyarı vermiyor!!

3. iç aydınlatma neye göre yanıyor çözemedim.

3. uzaktan kumanda iki kademeli olarak 4 kapıyıda açıyor dün anahtar kontakta ve motor çalışmaz iken kapıları kilitledi aniden.. iyiki arabanın içindeydim :icon_blackeye:

4. muz silecek almayı düşünüyorum kaçlık ve hangi marka tavsiye edersiniz.

5. özellikle bir motor yağı markasını veya bor vs katkı tavsiye edermisiniz.

6. ön far camlarım sararmış durumda... ankara veya çorumda nerede parlattırabilirim.

7. hafif mavi renkli uv filtreli cam filmi ile iç aksamta bir iki yere karbon film çektirmek istiyorum.

8. cam modülü kullanan varmı? sorun yaşatıyormu?

9. vites körüğüm yırtık, torpido kapağının ayağı kırık, kol dayama yok, tavan ve direklerde sigara yanıkları var, orta konsoldan (teybin olduğu yerden/yeni cd çalar takılmış) çıtır çıtır ses geliyor, paspaslar dağılmış durumda.

bunları yaptırabileceğim, alabileceğim yada çözüm olarak sizlerin tavsiyeleri nelerdir?

arka kolonlar katalitik konvektör arıza lambası vs gibi bir kaç şeyleri hallettim.. :)

teybin kontağı çıkarıncada çalması normalmi.. her arabaya iniş/binişimde teybi aç kapa yapmam gerekiyor. son olarak ise motor/eksoz sesi garibime gitti 2006 dizel focustan sonra bunda duymam normalmidir?
Ahmet Bey cok ozur dileyerek soylicem ama bu araci aldiginiz kisi acaba araci ne olarak gormuste bu sekilde kullanmis.insan cop tenekesine bile bu muameleleri yapmaz. :(
kaca aldiginizi sorsam ayip etmis olmam umarim?
Saygilar.

bluetwins87

vwTürk Üyesi
İsim
yasin
Soyisim
göktürk
teyp olayıda bir oto teypçiye giderseniz 2 dakikada halledecektir arka girişte bi kabloyu çıkartıcak o arada gıcırtılarada bakabilirsiniz.
far parkatma internette ilanları var stede nasıl yaptım bölümündede var ordanda bakıy yapabilirsiniz aracınız hayırlı olsun ;)

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
Göker bey ve Hadi bey mesaj alınmıştır.. hurafeleri boş geçip castrol edge vs ye yöneliyorum.. :) ortak karar sanırım Castrol Edge 5W/30 olacak :)

Armağan bey aracı 21ooo tl ye aldım.. alt takımında yürüründe bir sorun yok.. aracın ilk sahibi bir astsubaydı sanırım o temiz ve güzelce kullanmış.. ama bana geçmeden önce 4-5 ay kadar genç bir arkadaş almış sanırım onun sayesinde bu kadar sigara yanığı var :( (bu arada eşim ve ben sigara içmiyoruz ve görüntü+koku çok itici) yakında würth malzemesi kullanan bir yere temizlik yağtıracağım ve direk/tavan +koltuk döşemelerinede bir çözüm arayacağız artık

Yasin bey dün iş çıkışı bir usta ile kabaca konuştum işinin ehli denilen birisi.. jamesson hoparlörlere 30 pionerr in tweeter lı olan setine 70 küsür lira fiyat verdi.. en güzeli daha önce golf vs söktüm taktım işçilikte sorun olmaz merak etme demesi. :)

bluetwins87

vwTürk Üyesi
İsim
yasin
Soyisim
göktürk
ahmet bey o arkadaşınız teyp işini rahatca halledebilir benim teybi takarken sormuştu anahtarsız çalışsınmı diye tamam demiştim ama dediğiniz gbi anahtarı çekince ayrıca teyibi açıp kapatmak sıkıntı oldu 2 gün sonra gidip değiştirdim 2 dakika sürmedi teyibi söküp o kabloyu çıkartması
arka tarafta kaplo döşemesi yok ben 2 sene önce 45 tlye pioner aldım ama kaployu oraya çekmek de bi okadar masraf tuttu size tavsiyem haparlörü takdırcağınız yerden alın toplamda daha ucuza yapıyolar aklımdayken sahibindende komple iç dış motor temizliği 150 tl demişti ama o istanbulda benzer yerler ankadara vardır bi bakın isterseniz sonax falan baya pahalı yağ konusundada kesinlikle castrol edge tavsiye ediyorum bariz fark var sesinde çekişinde düşük devirde titrememesinde

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
teybin kapanma olayını ayarlayabilirlerse harika olur.. malum benim teby anahtarı çıkarınca çalmaya devam ediyor hatta kapatmak için bir müddette basılı tutmak gerekiyor o yüzden biraz sinir bozucu bir durum :) tamizlik işi için bir arkadaşımla konuştum ankaraya gidince bir yere yönlendirecek beni.. umarım sigara yanıklarınıda aradan çıkarabilirim :)

ghost42

vwTürk Üyesi
İsim
kazım doğu
Soyisim
kazım doğu
6- ankara ivedikte stop2002 var. sadece far temizliği işini yapıyo. ve farı açmadan kimyasalla yapıyor. geçen sene 100 tl ye temizlettim. sanki yeni far taktılar.

ceMM

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
iLHAN
Ahmet bey teybin açılıp kapanma olayı çok basit. benimki de kapanmıyordu teypçiye gittim abi bağlantıyı yanlış yapmışlar dedi ve 10dk da halletti.

şimdiden hayırlı olsun arabanız.güle güle binin.

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
bu hafta sonu yetiştirirsem teyp, kolonlar ve bakım işini aradan çıkarırım.. 29 ekimede ankaraya giderim artık cam filmi detaylı temizlik far parlatmada orada olur :icon_thumleft:

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
cumartesi günü sabahdan çorum sanayiiye gittim...

far parlatma + 1lt cam suyu(konsantre) + güneşlik + işçilik 25 tl (silecekte almıştım ama iz bıraktığından iade ettim)
pioneer hoparlör takımı(tivitırlı) + teybin bağlantıları yenilendi + işçilik 90 tl
iç dış genel temizlik 15 lt
fan düğmelerinin altındaki ampülü kendim değiştirdim 1 tl
lastik tamiri + far ayarı + rot balans 4*5 = 20 tl

toplamda 151 tl ve 6 saat kadar zamanıma mal oldu ama iyide oldu.. fakat yeterli değil... kalanları bir sonraki haftasonuna artık..

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
hafta sonu yine sanayiideydim kalan işleri halletmek için. motor yağı konusunda her nekadar ısrarcı olsamda ed 5/30 koyduramadım aracıma, ustamın (ve hatta çırağın) ısrarları üzerine artık magnetec 10/40 a razı oldum..

4lt yağ + yağ filtresi + polen filtresi + hava filtresi + +kontroller + işçilik = 110 tl

sanırım artık kışa hazırım :)

gg_bora

vwTürk Üyesi
İsim
Göker
Soyisim
Gülay
hafta sonu yine sanayiideydim kalan işleri halletmek için. motor yağı konusunda her nekadar ısrarcı olsamda ed 5/30 koyduramadım aracıma, ustamın (ve hatta çırağın) ısrarları üzerine artık magnetec 10/40 a razı oldum..

4lt yağ + yağ filtresi + polen filtresi + hava filtresi + +kontroller + işçilik = 110 tl

sanırım artık kışa hazırım :)
Kendi aracımıza istediğimiz yağı koyduramıyor olmamız ne kadar enteresan.

Hasdemir

vwTürk Üyesi
İsim
Aziz
Soyisim
Hasdemir
hayırlı olsun o zaman :)

Kocareis

vwTürk Üyesi
İsim
Mustafa
Soyisim
Yıldız
İyi ne güzel herşey hallolmuş :) keyifli sürüşler, kazasız belasız...

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
İyi ne güzel herşey hallolmuş :) keyifli sürüşler, kazasız belasız...
hayırlı olsun o zaman :)
teşekkürler... açıkcası eksiklikler hiç bitmiyor.. daha kasko yaptıramadım.. ayrıca iç döşemenin yenilenmesi, led vs takılması ilk bahar gibi lastikler yenilenecek vs vs gibi bir sürü sırada bekleyen iş var.... çook çalışmam lazım çook :icon_blackeye:

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
bu arada konuyu açtığım günden bu yana neler yapabildiğimi buraya eklemek istiyorum izninizle.. :)

1. ilk iş rot balans a girip lastiklerimi kontrol ettirdim.. bir cant düzeltildi birde patlak onarıldı

2. switch leri yaptırmak istedim ama sökülünce usta aynı swicth den elinde olmadığını söyledi.. topladık kapıyı :(

3 sararan ön farları parlattık

4 klimanın ışıklandırması yanmıyordu ampulünü değiştirdik

gün sonunda eve giderken ışıklarda önümdeki transporter geri vitese takıp ufak bi temasda bulundu...

aklıma bir an şöföre şöyle birşey yapmak geldi

ama boşverip nazardan saydık...

ve ertesi gün

5. arka kapı içlerine hoparlör takıldı

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
İsim
Metin
Soyisim
AKBAL
Abi switch lerin lehimlerini tazelemek gerekebilir illaki switch değişimine gerek kalmayabilirdi. Bende kapı ikazı komple açık olunca yanmıyor kapı ilk kademede kapanınca yanıyor temazsızlık var o yüzden bendekini lehimden olduğunu düşünüyorum.

laprea

vwTürk Üyesi
İsim
Süleyman
Soyisim
Kaya
6. ardından yola çıkıp köye gittim.. elimde artan ledler ile bagaj aydınlatması yaptım

sadece bir şerit led kullandım

öncesi

sonrası

işim bittiğinde anahtar içinde kaldı (galiba focusun yanından ayrılmak istemedi) :)

ertesi gün anahtarı çorumdan yollatıp otobüsten aldım...

kapıları kilitlemesine ne kızsamda küs kalamadık ve "Beraber Islandık Biz Bu Yollarda" diyerek çoruma dönüş yaptık

hızlı bir hafta sonu oldu biraz yordu bizi ama arabamızı seviyoruz :) ilk göz ağrımız o bizim nede olsa

Üst Alt