EPC (Electronic power control) SORUNU

EREN06052011

Uzaklaştırılmış Üye
İsim
MUSTAFA
Soyisim
AYDENİZ
Allahın sevdiği kuluymuşum arada sırada yanıp istop edip yeniden marşa bastığımda sönen uyuzzz mu uyuzzz EPC ışığı bobin ve boğaz kelebeği temizlendikten sonra ortadan kayboldu..

edi

vwTürk Üyesi
İsim
Erden
Soyisim
İçel
herkez senin kadar şanslı olmaya bilir! mesela ben bu kadar uğraşsam ya başka şeyi bozardım yada servise para kaçırırdım. bende az çok motordan anlarım kurcalarım ama şanssızımdır :D

kajmeraj

vwTürk Üyesi
İsim
şükrü
Soyisim
meral
Arkadaşlar arabamı sattım. Satın alan kişi ıkı hafta kullandıktan sonra motorunu dağıttı. Neyse motoru toparladık en nihayetinde ama bazı problemleri çıktı. Arabayı çalıştırınca epc ışığı motor kontrol ışığı asr nin ışığı yanıyor. sonra epc ışığı sönüyor ama gaz verince epc tekrardan yanıyor. Araba ile en fazla ıkıncı vitese kadar çıkabiliyorum. Gaza ne kadar bassamda gaz yemiyor epc yanıyor. Vag-com ile hatalara baktım.Lütefen yardımcı olabilirmisiniz ?

Address 01: Engine Labels: 06A-906-032-AWD.lbl
Part No: 06A 906 032 CM
Component: 1.8l 5V 110kW TLG V005
Coding: 06530
Shop #: WSC 00066
VCID: 6BD1C39F3315

5 Faults Found:
16621 - Manifold Pressure / Boost Sensor (G31): Signal too Low
P0237 - 35-00 - -
16490 - Manifold / Barometric Pressure Sensor (G71) / (F96): Implausible Signal
P0106 - 35-00 - -
17746 - Camshaft Position Sensor (G40): Open or Short to Plus
P1338 - 35-00 - -
18041 - Accelerator Position Sensor 2 (G185): Signal too Low
P1633 - 35-00 - -
16486 - Mass Air Flow Sensor (G70): Signal too Low
P0102 - 35-00 - -
Readiness: 0110 1101

-------------------------------------------------------------------------------
Address 02: Auto Trans Labels: 01M-927-733.lbl
Part No: 01M 927 733 FB
Component: AG4 Getriebe 01M 4609
Coding: 00000
Shop #: WSC 00000
VCID: 75E5E5E76551

1 Fault Found:
00777 - Accelerator Position Sensor (G79)
27-00 - Implausible Signal

Nills

vwTürk Üyesi
İsim
Nilgun
Soyisim
Sonmez
Jetta aracımda EPC 5 aydır sorun yoktu, geçen hafta yine sorun çıkardı :(

Öncelikle paylaşım için çok teşekkürler, üşenmeden tüm yazılanları okudum.
2008 model Jetta aracımda geçen yaz başlayan EPC sorunu kış boyu devam etti. Cenk beyin anlattığı tüm adımlardan geçtim, fakat ben masrafları yaparak geçtim.
Bugüne kadar yaptığım harcamalarla küçük bir araba alabilirdim bile. Defalarca gaz borularının temizlenmesinin ardından en sonunda gaz kelebeği değişti. Sorun hala devam etti. Araçla uyum sağlayamadı diyerek sistemi restart ettiler. Sorun devam etti.
Servis bir iki düzeltme yapıyor, parça değiştiriyor, iki gün rahat ediyoruz, sonra yine aynı sıkıntılar. Motor egsoz ışığı yanıyor ve devir saati 0-1000 RPM arası bağımsız hareket ediyor, gaz verdiğimizde aniden devir yükseliyor, sürekli gaz vermezsem stop ediyor, kaza yapmadan nasıl kullanılır diye bin türlü yöntem geliştirdik.
Baktık olmuyor klasik servisimiz Erel'e götürdük, onlar da şu an hatırlamadığım bir parça değiştirdiler, biraz karıştırırsam dökümanları bulurum. Yine masraf fakat çözüm yok. Sonunda elektronik ve kablolardan kaynaklanan bir arıza olduğuna karar verdiler ve sorun çözüldü, hepimizin içi rahat.
Aradan kısa bir süre geçti ki araç başka bir sorun çıkardı, Erel'e gittik triger zinciri gevşemiş değişmesi gerek dediler, 3500 TL :( 2 aydır yine sorun yoktu.

Geçen hafta EPC ışığı yandı ve bu sefer devir saati 2000 devirin üstüne çıkmıyro, sanki turbo devreye girmiyor. Start stop ettiğimde araç kendini toparlıyor, fakat bir süre sonra yine aynı sorun. Bu sabah aracı yine servise bıraktım, bu sefer canım çok sıkıldı. VW'lere çamur atan tüm arkadşalarıma karşı bugüne akdar aracımı savunurken yavaş yavaş soğumaya başladım ki hiç satmak istemiyorum. Satsam yine VW alamayacağım, çünkü 2012 modelde bile bu sorunu yaşayanlar var.

Eğer bu sefer yine masraflar dönerlerse Doğuş Oto'ya şikayet edeceğim. Umarım sadece kablo ya da müşirden kaynaklanan bir sorundur...

Nills

vwTürk Üyesi
İsim
Nilgun
Soyisim
Sonmez
Her zamanki gibi yine masraf, bu sefer gaz pedalı sensörü diyorlar

Sabah Jetta'daki arıza tespit edilmiş, gaz pedalı sensörüymüş söylediklerine göre. İnsanın bu kadar yazılan çizilenden sonra ne inanası geliyor ne de parayı veresi. Hasar tespit işçilik malzeme değişimi derken 500 TL talep ediyorlar. İstemiyroum diye az önce aradım, yapmışlar bile değişimi. Aynı arıza umarım bir daha başıma gelmez sorun çözülmüş olur, fakat bununla beraber masrafım yaklaşık 6500 TL etti

Bir kez daha aynı arıza meydana gelirse bu defa Doğuş Oto'da şikayet edilmedik yer bırakmayacağım. Her seferinde farklı arızadan aynı ışık yanıyormuş, aracın her yeri mi arızalı nedir bu

boracomf

vwTürk Üyesi
İsim
Hasan
Soyisim
DLY
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4 1.8t-2.0tdi
Mesleğiniz
Serbest
sağolun uzun uzun yazıp yanlış bildiğimiz epc yi bize açıkladığınız için :)

SEYO

vwTürk Üyesi
İsim
SEYHAN
Soyisim
ÖZDEMİR
selamlar,bende başımdan geçen epc arızasını paylaşayaım, bende 2006 Golf 5 otomatik var, araç ile normal seyir haindeyken epc ve asr ışığı birlikte yandı ve araba stop etti,tekrar çalıştırdığımzda araba gaz yemez hale geldi ve haliyle rolantide çalışır halde hareket eder hale geldi, ustamla baktık herşey normal gibi , boğaz kelebeğini temizledik, aktivasyon yaptık 10 km sonra tekrar aynı arızayı verdi ve sonunda çihazda arızayı bulduk, krank devir sensörüymuş arızalı olan, o kabloyu değiştirik ve şimdi herşey normal

Hüseyin41

vwTürk Üyesi
İsim
hüseyin
Soyisim
canlı
CENK KALKAVAN BEY yaşadığınz sorunu baştan sona kadar hiç sıkılmadan okudum bu güzel ve değerli paylaşım için sizlere teşekkürlerimi sunmak isterim gerçekten başarılı bir çalışma bir dedektif gibi çalışmışsınız işin güzel yani Koton mağazasının otoparkında si<e ilham gelmiş diye espiride bulunmak istedim.. :)

mgunbey

vwTürk Üyesi
İsim
murat
Soyisim
gun
arabayı aldığıma pişman oldum. Önce hoparlör patlak çıktı garantiden değiştirildi. Sonra arka tekerleklerden anormal ses geliyor diye servise götürdüm arka tekerlek bilyaları garantiden değişti. Sonra silecek motoru arızalandı garip sesler çıkarmaya başladı o da garantiden değişti. Geçen ay arka fren kaliperleri takırdamaya başladı onar da garantiden değişti. Şimdi de EPC ve motor arıza lambası yandı bakalım neler olacak. Arabayı aldığıma çok pişmanım. Bu gidişle satacağım. Başka muzdarip olan varmı acaba benim gibi....

osman_bark

vwTürk Üyesi
İsim
Osman
Soyisim
BARIŞIK
Bendede ne yazık ki EPC ışığı yandı. Aracım polo 2004. Geçenlerde adamaya giderken otobanda EPC ışığı yandı. 3000 çeviri geçemedim. Kenara çektim. Stop ettim. Tekrar çalıştırdım düzeldi. Aynı şekilde bir kez daha yaptı daha sonra aramaya kadar gittim. Dönüşte hiç yapmadı. Bende bir daha ne zaman EPC ışığı yanacak diye asılacak koyun gibi trafikte dolanıyorum.

Bu faydalı yazı için cenk beye teşekkür gerekirse ustaya bu yazıyı gösterip durumu anlatmaya çalışacağım. :)

sarikayamusa

vwTürk Üyesi
İsim
Musa
Soyisim
Sarıkaya
Aracımdaki problem çözüldü aynı türden problem yaşayan olursa faydası olur belki diye yazıyorum. Biraz uzun olabilir ama okumanızı rica ediyorum.
Aracım 2010 octavia 1.4tsi dsg7 65000km'de.
Bir süre önce uzun yolda 140-150 hıza ulaştığımda aracım vuruntu yapmaya başlayıp ekranda musluk şeklindeki meşhur egsoz gazı uyarı lambası yanıp sönmeye başladı biraz bekleyince kendi kendine lamba sönüyordu bir keresinde de kırmızı EPC ile birlikte yandı hemen motoru durdurun filan yazdı sonra söndü, çok hız yapmadığım için çok önemsemedim bu sıralarda 60bin bakıma soktum özel serviste, klasik şeyler yağı balatası filtreler vs değişti bilgisayara da bağlıyorlar tabi hiç uyarı hata filan çıkmıyordu, sonra benim arıza sıklaşmaya başladı şehir içinde 50lerde filan yapmaya başladı. Boğaz kelebeğindendir dedim 70 lira verdim temizlettim adaptasyon yapıldı ama hiç değişiklik olmadı. Asıl sorun tamda bundan sonra başladı, kalkışlarda vites geçmemeye başladı yani şöyle; kalkışlarda ekranda D1 yerine D yazıyordu ve kalkmıyor bazende D1 yerine D2'de kalkmaya çalışıyor kalkamıyor D2 yanıp yanıp sönüyordu 1,3 5 vitesler hiç çalışmıyordu, eyvah dedim masrafa hazırlan demekki benim mekatronik gitti neyse doğruca şanzımancıya gittim bilgisayara bağladı şanzıman elektroniğine ulaşamıyor hatası veriyordu ve usta 2 gün uğraştı bişey yapamadı, araçta başka uyarı yoktu ustaya dedimki ustam yol testi yapalım arızayı sana göstereyim bilgisayardan bakarsın bindik arabaya neyse 50lerde filan yine vuruntu ve tutup bırakmalar başladı ve musluk şeklindeki uyarı lambası yandı bilgisayara baktı P0300 ve P0303 kodlu 3. bobinde statik yanma kesintisi uyarısı vermiş hatayı bulduk hemen 4 buji ve bobini değiştirdik benim vuruntu ortadan kalktı şanzımancıda bilgisyardan dsgye adaptasyon gibi birşeyler yaptı viteste düzeldi defalarca hunharca test ettim gerçekten dsg arızamda düzeldi. Bobin ve buji arızası mekatronik beynini karıştırmış ve şanzımanı sapıttırmıştı. Buradan aldığım dersler şunlardır: :icon_blackeye:
1.) Her vites uyarısı veya arızası dsg'den değildir,
2.) Ustalara bazen yol göstermek gerekiyor kafaları bulanabiliyor.
3.) Bakımları yaptırdığınız yere dikkat edin bujilerine baktık dedikleri halde bakmamış olabilirler,
4. Ben gibi hiçbir arızayı önemsememezlik yapmayın bu bizim arabalarda hiç alakasız gibi görünen yerleri bozabiliyor.

Arızalı bobinin resmini ekliyorum suçlu bu :icon_moneyeyes:

mgokhan

vwTürk Üyesi
İsim
Gökhan
Soyisim
Şahin
Bende de daha önce EPC ışığı yanmıyordu. Ancak son bir kaç haftadır dikkatimi çekti. Aracın kontağını açınca EPC ışığı yanıyor. Marşa bastığımda sönüyor. Bu normal mi, yoksa dikkat etmem gerekir mi?

byengin

vwTürk Üyesi
İsim
engin
Soyisim
bilgen
epc asr sorunu

arkadaşlar 2004 1.6 fsi golf 5 im var. epc ve asr birlikte yanıyor ve araba gaz yemiyor. bu sorunu 2 aydır alıyorum.
1. araba çalışmaz iken benzin aldığımda epc - asr yanıyor çalışır durumda yanmıyor
2. teyp ve kalorifer açıkken arabayı çalıştırırsam epc-asr yanıyor kapalıysa yanmıyor.(bu Bazen)
3. epc-asr yanık araba 2000 deviri geçmiyor bu şekil 10 km yol aldığında kendiliğinden araba gaz yemeye başlıyor ama ışıklar sönmüyor.

bunların hepsini yaşadım.2 gündür epc-asr yanıyor fakat araba gaz yiyor normal bir şekilde. ve farkettiğim bir şey daha var kalorifer açıkken benzin kokusu vermeye başladı içeri servise gitsem biliyorumki şu bozuk bu bozuk diye sağlam olan bütün parçaları değiştiricekler.... bu konudan anlıyan iyi bir elektrik ustası lazım

burak4135

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İsim
murat
Soyisim
SANDIKLI
arkadaşlar 2004 1.6 fsi golf 5 im var. epc ve asr birlikte yanıyor ve araba gaz yemiyor. bu sorunu 2 aydır alıyorum.
1. araba çalışmaz iken benzin aldığımda epc - asr yanıyor çalışır durumda yanmıyor
2. teyp ve kalorifer açıkken arabayı çalıştırırsam epc-asr yanıyor kapalıysa yanmıyor.(bu Bazen)
3. epc-asr yanık araba 2000 deviri geçmiyor bu şekil 10 km yol aldığında kendiliğinden araba gaz yemeye başlıyor ama ışıklar sönmüyor.

bunların hepsini yaşadım.2 gündür epc-asr yanıyor fakat araba gaz yiyor normal bir şekilde. ve farkettiğim bir şey daha var kalorifer açıkken benzin kokusu vermeye başladı içeri servise gitsem biliyorumki şu bozuk bu bozuk diye sağlam olan bütün parçaları değiştiricekler.... bu konudan anlıyan iyi bir elektrik ustası lazım
bi arıza kablosuyla arızalarına bakmak lazım

ibrahim_s

vwTürk Üyesi
İsim
ibrahim
Soyisim
şenel
Selamın aleyküm iyi hafta sonları değerli formdaşlar uzun süredir bende epc sıkıntısını cekiyorum yalnız bendeki kafasına göre yanıp sönüyor hiçbir çekiş problemi tekleme vuruntu gaz yememe sorunu yok pek agrasif kullanmam aracı son zamanlarda fren pedalına bastığım anda epc ışığı yaktığını farkettim zira bakıma gittiğimdede usta uyarmıştı fren müşürün arıza vermiş fren lambaların yanmazsa değiştirelim demişti merak ettiğim altından başka bir sorun çıkartırmı tecrubeli form üyelerinden fikirlerini bekliyorum saygılar

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Fren müşürüdür o zaman sorun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

rabas

vwTürk Üyesi
İsim
Bora
Soyisim
Çamoğlu
ben bu epc yüzünden polomu sattım vw'den soğudum

hsnknklc

vwTürk Üyesi
İsim
kaan
Soyisim
kılıç
aynı problem bende de vardı gittim usta makineye bağladı fren müşürü arızası var dedi değiştirdi taktı sıkıntı bitti 80 tl ye halloldu.

ibrahim_s

vwTürk Üyesi
İsim
ibrahim
Soyisim
şenel
20bin km yaptım o şekilde ustam çalışıyor bozulunca hallederiz dedi baktım olacak gibi değil fren lambaları yanıyor ama durup dururken epc yakiyo insanın aklına herşey geliyor aynen 80 lira için bir buçuk sene canımı sıktı melet

parcahanesi

vwTürk Üyesi
İsim
eren
Soyisim
gelener
Hakikaten çok yararlı bir paylaşım olmuş türkiyede bu konuda sorun yaşayan çoğu insan bilgilenmiş de olacak. Biraz uzun oldu ama sonuna kadar okudum. Çok sağolun.

Üst Alt