EPC (Electronic power control) SORUNU

crimsonspark

vwTürk Üyesi
öncelikle emeğine sağlık bana cok faydası olcak sanırım benim başımada aynı sey gedi hatta daha fazlası desem abartmış olmaz benim arabam seat ibiza 1.6 latino arabayı 8.500 e baka kredisiyle aldım su anda bankaya borcum faiziyle birlikte 32 bin lira benimde değişmediğim bir şey kalmadı ama sorunum hala devam ediyor aylardır aynı sorunu yaşıyorum her usta farklı bir şey söyledi hepside başka parça istedi aldık ama olmadı. senin söylediğin gibi bende bilgisayara baklattımda aynı sorunlar gösteriyo ikisinide 3 er kez değiştim ama iki gün önce saat 23,30 da yazını okudum erinmedim aşagı arabanın yanına indim artık canıma tak etmişti. (bu arada arabayı almadan önce arabanın kaputunu bile acmayı bile bilmezdım ama şimdi servis acmayı bile düşünüyorum :) ) neyse bende senin gibi kelebek bogazında ki soketten şüphelendim çünkü denemediim başka bir şey kalmamıştı soketle oynamaya başladım bogaz değişik sesler cıkarıyo ama benimki senin gini çat çut etmiyo araba istop etmiyo tek tek kablolara bakmabaşladım kurcalayalarak ama bir şey bulamadım komple oynadıgında oluyodu ve fark ettim ki tam kabloların sokete girdiği yerler kırılmışkablolar dışarda ve bir tanesinin telleri baya kopmuş önce bantlamak istedim ama olmadı sonra bantı cıkartırken o kablo koptu yeişkırmızı kablu şimdi soket bulmam gerekecek onuda zor bulursun diyolar ama bakcam yani inşllah ordandır

mergen41

vwTürk Üyesi
abi cidden paylaşımın anlatımın ve bilgiler için çok teşekkürler servislerin eline kalsak zaten arabamızın bütün parçalarını değiştirecekler adamlarda tamir etme olayı yok direk değiştir:D
geçmiş olsun ve güle güle kullan abi

atakhannn

vwTürk Üyesi
Peki araç garanti altında olsaydı bu durumda yetkili servisler acaba ne yaparlardı?

Bu arada uzun süre aracındaki soruna çare arayıp sonra da bu bilgiyi bizimle uzun uzun paylaşan arkadaşa çok teşekkür ederim...

extrem_015

Uzaklaştırılmış Üye
teşekkürler çok yararlı bilgiler

gezgen

vwTürk Üyesi
Servis falan hikaye..adamların 40-50 yıldır geliştirdiği motor teknolojisini bir makine mühendisi bile zor anlayabilecekken 1-1.5 aylık kurslarla servis elemanlarının mı öğreneceği sanılıyor..Artık anlamak lazım kardeşim arabayı sen yapmamışsın...motorunu sen yapmamışsın..almışsın arabayı eee birgün bozulacak tabii..sonra bağlıyacaksın bilgisayara ee onu da sen yapmamışsın..arıza bulucan...buldun diyelim tamir mi edicen..sen daha 5 tl. dijital saatleri bile tamir edemiyorsun..yedek parçasını alıp komple değiştireceksin...tabii bulursan..çünkü onuda sen yapmıyorsun...arbayı almışsın...yedek parça pahalı diye almıyacakmısın..kabul etmesenizde bu böyle...
Aslında bütün servis elemanlarının Cenk bey gibi sistematik çalışıp arızayı bulması gerekir..eee bu arabalara binecek herbirimiz tamırci kesilip erg nedir asr nedir bi şekilde öğrenmemiz lazım...şimdi aklıma geldi :) :)

kurda sormuşlar ensen neden kalın ?
cevap vermiş kendi arabamı kendim yapar kendim tamir ederim :) bir atasözü daha vardı ama neydi yaaa ...Elin bişeysile hovardalık yapılmaz mı neydi....:)))

olcay91

vwTürk Üyesi
öncelikle herkese merhaba bilgiler için teşekkürler.aracım 2000 model passat 1.8 20v. Şu ana kadar hiç lpg takılmadı.sorun şu gösterge panelinde epc ışığı yanıyor ve araç ilk çalıştırılıcağı zaman böyle çalışır gibi oluyo sonra benzin yemiyomuş gibi spot ediyo .bi kaç kez aynı işlemi tekrarladıktan sonra araç çalışıyo ve bunu genelde depo çeyrek ve çeyrekten aşağıya indiği zaman çok sık yapıyor.bu sorundan dolayı aracı servise götürdük anlattık ve sorunun benzin pompasından kaynaklandığını değişmesi gerektiğini söylediler.130tl ye değiştirdiler ve o zaman araç bi kaç gün sorun yaşatmadı ve sonrasında tekrar aynı sorun devam etti.tekrar ayn ıservise götürdük ve olayı anlattık tam o anda araç içeri alınıcakken aynı sorun yaşandı ve hemen bi alet var soket arabanın içine taktılar ve oksijen sensörürünün hata verdiğini söylediler :s hata silinip tekrar benzin pompası değişti.yine bi süre sorun yaşamadık ama epc ışığı bu zamana kadar hiç sönmedi hala yanıyo.bazen 20 seferden fazla marşta anca çalışıyor araç bu çok sinir bozucu bi durum acil bi işimiz oludğunda böyle yapınca deliriyoruz araçta çalışmıyor. böyle az çalışıyo 20 sn filan devir göstergesi 1000 altında hep oynuyo hemen stop ediyo.böyle olurken gaz veriyorum ama yemiyo çalıştırırkende gaz verip çalıştırıyorum ama değişen bişey olmuyo. bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. arabadan soğudum gerçekten. şimdiden herkese teşekkürler.

yılmaz7

vwTürk Üyesi
abi bilgiler için çok saol bende çok çektim çekiyorum bu işten

oluleci

vwTürk Üyesi
benim polo da çekti bundan bir süre ama neyse ki sorun pek büyük çıkmadı. bildiğiniz fren müşiri nedeniyle 1,5 ay kadar canımı sıktım. birkaç ustaya gösterdim ama güvenemediğim için servise yenilettim. 3-4 ay oluyor bir daha epc lambası yanmadı.

asilkan1907

vwTürk Üyesi
bende de aynı sorun var 2 aydır yanıyor bu epc ısıgı kendı tamırcıme goturdum fren musuru dedı bu hafta tamır ettırıcem bakalım ne olacak aracım 2002 model polo comfortlıne..herkeze verdıgı bılgılerden dolayı tesekkurler...

mustidem

vwTürk Üyesi
öncelikle cenk beyi hem tebrik ederim, hem detaylı anlatımı için teşekkür ederim gerçekten çok faydalı oldu çıktısını alıp vw servisindeki ustaya götüreceğim,sevaptır. çoğu problemi çözemiyor çünkü :) şimdi cenk beyin yazdıklarının hepsini üşenmeden okudum ama benim kafama takılan yeni aldığım 1,2 tsi jettada geçen gün uzun yoldan geldim 1dakika kadar bekleyip stop ettim. sabah bindiğimde epc ışığı yandı ve aracı 3bin devri geçiremedim. gitmiyordu araç servise götürdüm. kontağı kapatıp açtık düzeldi. ama ben yinede bağlattım cihaza, turbo gaz ayar valfinden bir arıza uyarı kayıt edildiğini, tüm soket ve bağlantıları kontrol ederek mekanik bir arıza olmadığını . nedenini bilemediklerini söylediler ama benim midem bulandı açıkcası, 2bin kmdeki bir araçtan böyle bir arıza uyarısı görmem hoş değil bence. benim gibi yeni alıpta böyle bir deneyim yaşayan var ise,lütfen tecrübesini paylaşsın. çünkü bu arızayı birkere veren ileride mutlaka verecektir diye düşünüyorum.

mustidem

vwTürk Üyesi
bugün birdaha verdi aynı arızayı,epc ışığı yandı ve servise bıraktım, bekleyeceğiz.göreceğiz.

yunuss60

vwTürk Üyesi
benim polo da çekti bundan bir süre ama neyse ki sorun pek büyük çıkmadı. bildiğiniz fren müşiri nedeniyle 1,5 ay kadar canımı sıktım. birkaç ustaya gösterdim ama güvenemediğim için servise yenilettim. 3-4 ay oluyor bir daha epc lambası yanmadı.
peki fren müşürünün arızasını nasıl anladınız bendede aynı sorun war ama halledemiyorum :(

yunuss60

vwTürk Üyesi
bende 2004 polo var benzinli lpg yok ilk sorun aracı ilk çalıştırdığımda 1. viteste 1000 devirde filan giderken ayağımı gazdan çektiğimde cok fena öne yığılıyo bi yeri koparacak diye korkuyorum ikinci sorun ise soğukken bi sorun yok ama hararet ibresi az bişey bile kalkmaya başladığında hangi viteste olursa olsun seyir halinde rolantide 2000 devirde 3000 devirde sabit giderken araç tekliyor benzin pombası değişlti bujiler değişti ama bi sonuç alamadım bobininde birisi değişti yine sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirim yoksa kafayı yemek üzereyim

ECU38

vwTürk Üyesi
cenk bey süper bir konu. tam 4 yıl sonra bile işe yaradığını görmek güzel bende epc ışığı yanmıyor ama boğaz kelebeğini kendim temizlemeyi düşünüyordum çünkü serviste ne kadar temizlerse temizlesinler ben kendim temizlmedikçe rahat edemem burada ki ayrıntılı anlatımlar sayesinde süper bir konu ve çözüm olmuş tekrar tşkler...

MKIV

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Epc ve motor arıza ışığı

Geçenlerde kaportacıya aracımı bırakmıştım işi bitince götürmek için arabayı çalıştırdım bir ses geldi benzin bitti zannettim baktımki epc ve motor arıza lambası yanıyor ve ekranda emission workshop birde engine diye birşey yazdı.Kontağı kapatıp açtım düzelmedi.Kaportacıya sordum (tampon sökülmesi için stopların çıkması lazım) herhangi bir soket boştamı kaldı takımadımı diye onlarda yok dediler bende sanayideki tamirci arkadaşa gittim bilgisayara bağladı ve arıza kodlarına baktık benzin buharlaşmasıyla ilgili birşey yazıyordu hata kodlarını sildi bir daha da yanmadı.
Acaba neden oldu diye merak ediyorum hani ilerde daha büyük bir arızaya yolaçmasın.

kajmeraj

vwTürk Üyesi
bende de 1.8 T var kontak birinci çevirdiğimde epc yanıyor ıkıncısıni çevirdiğimde yani arabayı çalıştırdığım zaman sönüyor. Sorun yoktur heralde değil mi ? bir sorum daha olaca birinci anahtarı cevirince yağ lambası sönüyor başka araçlarda ikincisini cevirince sönüyor benim araçta mı sorun var yoksa woksvagenlerde mi böyle anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.

sawash

vwTürk Üyesi
aracım 2002 polo comfortline.aynı sorun bende de var.3 hafta oldu aracı alalı,1 hafta önce bu sorun cıktı.makinaya bağlattğımda hiçbirsey görünmüyor..epc kafasına göre yanıyor sönüyor.ama ne tekleme ne gaz yememe gibi bir sorun olmadı simdiye dek.

tipo57

vwTürk Üyesi
ben aynı sorunu ikinciye yaşıyorum fakat bunlar biliniyor ww üretici firma bu konuda neden bildirim yada araçlarını geri toplamıyor.yılda en az iki kere tekrarlıyor.

Üst Alt