Emniyet Kemeri Tamiri

vw061

VWTURK Gold Member
Katılım
23 Tem 2008
Mesajlar
6,438
İsim
A. Metin
Soyisim
ÜÇÜNCÜ
Not: İşlem 2013 yılında tarafımca yapılmıştır. Araç 1997 model Transporter T4. Tüm araçlarda benzer sistem kullanılıyor diye düşünmekteyim.
Fotoğaf boyutları büyük olmasına rağmen küçük çıkıyor? üstelik fotoğrafları tam resim diye seçtim?
Merhaba arkadaşlar, Volkswagen marka araçlarda nadir olarak rastlanan arızalardan birisi de emniyet kemeri! Şüpheniz emniyet kemerinin ne kadar hayati bir önem taşıdığı aşikardır! Genelde kemer bozulunca; aman sakın dokunma elinde kalır,hayati önem taşır uzmanına yaptır derler. Bir bakıma doğru ama sistem oldukça basittir ve işi içine girince çözüm bulmak kolay oluyor. Benim emniyet kemeri birkaç gün önce geri toplamamaya,çekince gelmemeye başladı.En sonunda kilitleni verdi. Ben de sökmeye karar verdim, kaybedecek bir şeyim yoktu olmazsa yenisini veya çıkmasını alırım diyerek işleme başladım. Aşağıda fotoğraflar ile sizlere çözüm sundum. Aslında her şey emniyet kemer mekanizmasında ki plastik bir tırnaktan kaynaklanıyor. Bu tırnak zamanla özelliğini kaybediyor ve tırnak plastik dişli çarkına değince çark da takılı kalıyor o yüzden kemeri çekince gelmiyor. Ben de en sonunda tırnağın ucunu biraz keseyim dedim, tabi bu işlemi yapmadan önce tırnağı iptal ederek ,mekanizmanın tırnaksız çalışıp çalışmayacağını test ettim, sorunsuz çalışınca ben de tırnak makası ile tırnağın ucunu kestim bu sayede tırnak plastik dişli çarkına takılmıyor ve kemer hem sorunsuz geri topluyor hem de çekince size doğru geliyor. Üstüne basa basa belirtmek isterim; Bu tırnağın mekanizmada ki güvenlik sistemi ile bir alakası yok,sadece kemerin geri toplarken kademeli olarka yavaşça toplamasını sağlıyor. Aslında bu işlemi yaptıktan sonra bir fark göremedim, kemer gayet güzel çalışıyor.

Bu işlemi yaparken dikkat edeceğiniz husus emniyet kemerininin plastik muhafaza kapaklarını sökerken, sol da ki ince kapağı sökmemek, çünkü o ince kapağın içinde kemer sarma sacı var ve kapağı pat diye açarsanız o yay gibi sarma yayı fırlayı verecektir, geri toplayıp takabilir misiniz hiçbir bilgim yok. Ben yavaşça kanıttıra kanıttıra açtım, o sarma sacının sağlam olduğunu görünce kapattım. Sizin işiniz diğer kapakta yani geniş olan taraf.

İşte fotoğraflar!
17709.jpg8.jpg7.jpg6.jpg7.jpg9.jpg8.jpg6.jpg2.jpg1.jpg
 

Ekli dosyalar

  • 6.3 KB Görüntüleme: 5
  • 6.8 KB Görüntüleme: 4
  • 6 KB Görüntüleme: 3
  • 4.4 KB Görüntüleme: 1

husertas

vwTürk Üyesi
Katılım
17 Mar 2016
Mesajlar
615
İsim
Hüseyin
Soyisim
Ertaş
Fotolar aşırı küçük.
Site adminleri bir el atabilirler mi?
 
Üst Alt