• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

DSG Nasıl Çalışır?

naessea

vwTürk Üyesi
Selam, googladım ancak bir sonuca varamadım. Dsg mekanik olarak nasıl çalıştığından ziyade vitesi yükseltmeye ve düşürmeye nasıl karar veriyor. Mesela yokuş yukarı çıkarken geçiş yapmaması ya da gaz tam basıp devir yükseldiğinde vites geçirmemesi gibi; kara verirken nelere bakıyor.:icon_smurf: otomatik şanzıman genelinde şöyle bir anlatım mevcutmuş :) https://en.wikipedia.org/wiki/Transmission_control_unit

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli

M_Özyürek

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Vw
Aracınızın Modeli
Golf 6
Mesleğiniz
Sigorta Acentesi
Motor devri, hız, o anki tork, yolun eğimi, gaz pedalı açısı, fren müşürü, gibi bir çok sensörden gelen verilerin harmanlanması sonucu karar veriyor.
Mesela hız sensörünün fişini çekerseniz sistem çöker.

entwicklung

VWTURK Gold Member
Herşeyin özeti esasında, Şanzuman kontrol ünitesine yüklenen bir program şanzumandaki yük durumunu anlık motor verileri ile karşılaştırararak karar veriyor.

Şanzuman verilerini bilgisayar bağlayıp reel zamanlı incelediğinizde sistemin,

Selenoid valf basınçları, voltları, şanzuman yağ sıcaklığı, motor yağ sıcaklığı, aracın eğim miktarı, motor yükü, şanzuman yükü, gaz pedalı kullanım yüzdesi, aracın hızı, motor devr gibi ana değerleri takip ettiğini gözlemleyebilirsiniz.
elektronik kontrollü otomatik şanzumanların hepsi bu şekilde sadece DSG değil.

bu değerler ile belli bir mapping üzerinden karar vererek çalışıyor.
Program remap edilerek çalışma şekli değiştirilebiliyor. (Güncelleme)

VW tiptronic'lerde ve sanıyorum tüm DSG'lerde S konumu ayrıca fuzzy logic çalışır. Dolayısıyla kullanım şartlarına göre çalışma karakteri değişir şanzumanın.

Copcu

vwTürk Üyesi
Bir şey dikkatimi çekti S aldığımda sanki bir benzinli spor araba gibi ses veriyor. Saund gibi bir katkı varmı acaba!!

F3111 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt