• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Direksiyon Çevirince Lakırtı Sesi?

wonderland6

vwTürk Üyesi
Merhaba arkadaşlar, aracım VW Caddy 1.9 2005 BJB bugun itibariyle nevşehir oto sanayide ön takımdaki parçalar, komple debriyaj seti değişimi yapıldı. Araç bakıma gitmeden direksiyonu sağ sola çevirince yani sallayınca lakırtı sesi geliyor. Tahminim beni yanıltmadı tabii bir takım gittim amortisör takozu ve bilyası aldım. Araç bugün geldi daha yeni salladım direksiyonu araç çalışmazken gene lakırtı var. Sizce bu durum ne olabilir? Yarın ustayı da arayacağım ama bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Teşekkürler

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Direksiyon tıkırtı burcu yada boşluk olabilir yada ön düzen yapılırken gevşek kalmış bir parça olabilir ön düzen yaptırdıktan sonra rot ayarına girdinizmi?

wonderland6

vwTürk Üyesi
Muhtemelen direksiyon tıkırtı burcu dediğiniz gibi. Bunu ben bilmiyordum siz söyleyince youtube dan baktım hatta link
. Rot ayarına girdi, ben amortisör takozlarından zannediyordum. Ama şimdi ön takım dün söküldü rot'a girdi tekrar masraf aman Allahım :) Peki bunun bir sıkıntısı olur mu?

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Muhtemelen direksiyon tıkırtı burcu dediğiniz gibi. Bunu ben bilmiyordum siz söyleyince youtube dan baktım hatta link
. Rot ayarına girdi, ben amortisör takozlarından zannediyordum. Ama şimdi ön takım dün söküldü rot'a girdi tekrar masraf aman Allahım :) Peki bunun bir sıkıntısı olur mu?
Kullanımda sıkıntı olmaz sadece bozuk yolda biraz tıkırtı yapar o kadar...

wonderland6

vwTürk Üyesi
Kullanımda sıkıntı olmaz sadece bozuk yolda biraz tıkırtı yapar o kadar...
Anlıyorum.. Bir makale de okudum hidrolik direksiyonlarda tıkırtı burcu yok diyor, benim bildiğim ve araştırdığımda sağ aks bağlantı yerinde 1 adet mevcut diyor.

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
Anlıyorum.. Bir makale de okudum hidrolik direksiyonlarda tıkırtı burcu yok diyor, benim bildiğim ve araştırdığımda sağ aks bağlantı yerinde 1 adet mevcut diyor.
Direksiyonda boşluk olduğunda aynı şekilde ses yapar bilginiz olsun dış akslar bozuk olduğunda daha çok dönüşlerde yapar.

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
direksiyon simidinden fren pedalının oradaki mafsala kadar olan yani direksiyon kolonu olarak adlandırdığımız, üzerinde direksiyonu yukarı aşağı ayarlamanızı sağlayan orta mafsal boşluk yapmış görünüyor. 14 15 yaşındaki caddy ler için kroniktir. bu mafsal direksiyon kolonu sökülüp çıkartıldıktan sonra mafsalı tamir edilir.

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
1t1 419 502 m nolu parçadır.

yabay

vwTürk Üyesi
Ön düzenini sıfır yaptırdığım halde pedalların tam üzerinde mafsal var, benim aracımda da çalışmazken hızlıca sağ sol yapınca oradan ses geliyordu, mafsalın arasına karşılıklı ince teflon musluk contasını kesip keçirdim, ses kesildi..foto atacağım nereye uygulama yaptığımla ilgili, belki faydası dokunur.

yabay

vwTürk Üyesi
Size bahsettiğim yer ve eklediğim parçaların fotosu bu... büyük boy fiber/tefon (beyaz sert olanlardan olması gerekiyor, kauçuk olan olmaz) musluk contasını ikiye yarıp oklar ile gösterdiğim yere geçiriyorsunuz, ses kesiliyor ya tamamen ya da çok büyük oranda. Aralarını da yağlamak gerekiyor, ben taktıktan sonra sıvı gres sıktım aralarına.

Mafsalı sökmek ve tornacı ile uğraşıp para ve zaman harcamaya pek lüzum yok.

Ekli dosyalar

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
kanımca gelen ses bir üsteki mafsaldan geliyor.

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
Size bahsettiğim yer ve eklediğim parçaların fotosu bu... büyük boy fiber/tefon (beyaz sert olanlardan olması gerekiyor, kauçuk olan olmaz) musluk contasını ikiye yarıp oklar ile gösterdiğim yere geçiriyorsunuz, ses kesiliyor ya tamamen ya da çok büyük oranda. Aralarını da yağlamak gerekiyor, ben taktıktan sonra sıvı gres sıktım aralarına.

Mafsalı sökmek ve tornacı ile uğraşıp para ve zaman harcamaya pek lüzum yok.
abi burda bosluk olusuyor mu cidden

yabay

vwTürk Üyesi

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
Üst Alt