Debriyaja bastığımda demir sürtünme sesine benzer ince bir sürtünme sesi neden?

sabrier

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
keser
Debriyaja basarken yani pedali basılı olarak tuttuğumda, aracın motor kısmında yağsız kalan demir sürtünme sesine benzer ince bir sürtünme sesi, ciyaklama gibi bir ses var. debriyajı basık tuttuğum sürece geliyor .
Aracın durur veya yürür durumda olması farketmiyor.
Duraklamış halde vitesi boşa atıp debriyajı bıraktığımda veya vitesteyken yürür halde yani her halukarda debriyaj pedalını bıraktığımda ses kesiliyor herşey normal.
Bu durum önceleri aralıklarla ortaya çıkıyordu fakat şu anda sürekli hale geldi.
Aynı zamanda debriyaja basarken pedaldak hafif titreşim de hissedilebiliyor.
Sorun ne olabilir ve bu şekilde kullanımı ne gibi zaralar doğurabilir.
Onarımı masraflımı.
Bilgi sahibi dostlar yardımcı olabilirmisiniz.
teşekkürler.
(golf 4 164000 km de)

r_E_J_i

vwTürk Üyesi
İsim
İbrahim
Soyisim
Erdoğan
benzer bi sorunu başka marka bi araçla yaşamıştık.Fren pedalı ile debriyaj pedalını birbirine bağlayn bi parça varmış döşemenin altında kalıyo.bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım fren ve debriyaj neden birbirine bağlansın ki?sonuçta göğsü söktürmemiz gerekti ve kaynak ile tekrardan bağlantı sağlandı.bizdede bahsettiniz sese benzer bi ses ve fren stop lambaları yanık kalıyodu düzeldi.Masraf olaraksa işçiliğe çok çıkıyo.göğsü sökmeye nazlanıyor ustalar...Vw de böyle bi sorun yaşanırmı bilmiyorum ama şikayetlerinizden ilk çağrışım yapanlar bunlar....geçmiş olsun...

ugurseyhan

vwTürk Üyesi
İsim
UĞUR
Soyisim
SEYHAN
bendede aynı sıkıntıya benzer bişey var bende vitesden çıkattığımda yapıyor sürtme sesi debriyajı bırakınca kesiyor şanzımanın içinde balatayı volandan ayıran bir çubuk varmız o zamanla aşınıyormuşl şanzıman indikten sonra çıkar dedi

oktar

vwTürk Üyesi
İsim
Oktar
Soyisim
DEMİRCİOĞLU
Çok büyük olasılıkla debriyaj rulmanınız bozuk, böyle kullanmaya devam ederseniz baskının şemsiyesine zarar verecektir. Uzun vadede debriyajınız ayırmamaya başlar.

Veya daha öncesinde bilya tamamen dağılabilir. Eğer tamamen dağılırsa debriyaj çatalına veya merkezinede zarar verebilir.

Debriyaj balatanızın durumunu göz önünde bulundurarak bir karar vermeniz doğru olur, eğer balatanız bitmek üzere ise hiç beklemeden, debriyaj söktürüp baskı+balata+rulman değiştirmeniz akıllıca olur.

ugurseyhan

vwTürk Üyesi
İsim
UĞUR
Soyisim
SEYHAN
boralarda golflerde debrijay bilyası yokmuş.. ustaların dediği

sabrier

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
keser
Sesi dinleyenler debriyaj bilyası diyorlar ve şanzımanın inmesi gerektiğini artık inmişken komple baskı balata değişimi öneriyorlar
bu ne kadar mantıklı ?

ugurseyhan

vwTürk Üyesi
İsim
UĞUR
Soyisim
SEYHAN
debriyajın bittiği düşünülüyorsa indirmede sakınca yok ama genelde inmişken değiştirelim deniliyor tekardan 10 150 vermektense yenisini takmak hem kullanıcının hemde satıcının işine yarıyor ben o sesle bayadır kullanıyorum ama ses gelir gelmez çekiyorum ayağımı debriyajdan balata tam ayıramadığı için o ses geliyor.

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Debriyaj bilyası olmaması gerek. Ben denk gelmedim hiç bir vw'da.

sabrier

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
keser
debriyajın bittiği düşünülüyorsa indirmede sakınca yok ama genelde inmişken değiştirelim deniliyor tekardan 10 150 vermektense yenisini takmak hem kullanıcının hemde satıcının işine yarıyor ben o sesle bayadır kullanıyorum ama ses gelir gelmez çekiyorum ayağımı debriyajdan balata tam ayıramadığı için o ses geliyor.
Bu arada bu gün farkettim gece normal seyir halindeyken de gece cırcır böceklerinin sesine benzer bir ses de var nooluyor bu araca anlamadım ki!
<peki hocam siz bu konuda gerekli araştırmaları yaptınız mı?
Malum ustaların bir çoğu çakma usta işini iyi yapsada küçük problemleri çok büyük olarak size kabullendirip üstüne bi de çıkan masrafı orjinal servis fiyatları ile mukayese edip "bak hele yawf ne kadar da ucuza kapattık" dedirtmek için kırk takla atıyorlar.
Aynı problemi yaşıyorsanız size söylenenler ve çözüm önerileri vede masraf nedir?
teşekkürler...
-bulunduğum bölgede en yakın özel servis 90 km de olduğundan gerekli araştırma ve önerileri alayım ki o kadar yolu gitmeye değsin.-

sabrier

vwTürk Üyesi
İsim
musa
Soyisim
keser
Ses sorunu çözüldü;
Kaba taslak olacak ama anlatayım
Tamirci ustam motorun altında şanzıman tarafları galiba konserve kapağına benzer bir kapağı çıkararak içinden bi tane yuvarlak içinde bilye olan parça bi tane de şiş benzeri daha kısa ve daha kalın bi demir parçası çıkardı bilyeli parçanın arası kısa ve kalınca demirin ise ucu bayğı bi aşınmıştı bu iki parçayı 50 tl karşılığında satın aldık ve taktık , yarım saat bile sürmedi. şanzıman yağı çok az kalmıştı onu da yeniledik.
ses tamamen kesildi ve vitesler bariz bir şekilde yumuşadı .
toplam 100 kayme...

Üst Alt