• Sevgili üyelerimiz,
    Sitemiz, bildiğiniz üzere 2003 yılından bu yana sizlere hizmet vermektedir. Kalitemizi daha ileriye taşıyabilmek adına başta teknik ekibimiz olmak üzere tüm ekibimiz'in gayretleri sayesinde sitemiz, günümüz şartlarına uygun bir şekilde yenilenmiştir tüm üyelerimize hayırlı olsun.
    Bu geçiş sürecinden sonra foruma kullancı adı ile girişlerde sorun yaşayan kullanıcılarımızın bizlere ulaşıp üyeliklerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.
    Görüş ve önerilerinizi buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Not: Siteye yüklediğiniz resimlerinizin kalıcı olması için Sitemizin Mesaj bölümünden resim yükleme ikonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz... Yönetim.

Çözülemeyen EGR Arızası

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Arkadaşlar merhaba...

Aracım 2001 AUB motor kodlu fabia

Başlıkta da belirttiğim gibi EGR arızam var. Motor arıza ışığım yanıyordu araçta bir problem görmediğim için yaklaşık 1 sene böyle kullandım. Bir gün bakım yapılırken arıza tespit cihazına bağlandı ve bilgisayarda,

16785 P0401 Egzoz gazını geri gönderme sistemi yayılım çok düşük statik

hata kodunu aldık. Usta egr bozulmuş değişmesi lazım dedi biraz pahalı geldiği için yaptıramadım. Arızayı silip devam ettik. Takribi 30 km sonra yine yandı. Geçen gün artık değiştireyim dedim ve şaşi numarasından bakarak parçayı alıp ustama gittim değiştirdi. En son ödemeyi yaparken "ben olsam değiştirmem, lpgden yapıyor yine yanacak" dedi. Ben de " bütün bu motor kodlu lpgli araçlarda yanıyor mu bu ışık" dedim. O da " yok hepsinde yanmıyor" dedi (o ara gerçekten çok sinirlendim bu tavrına). Neyse 2 gün arıza ışığı yanmadı üçüncü gün tekrar yandı. başka ustaya hata kodunu okutmaya götürdüm. Baktık yine aynı arızayı veriyor.

Velhasıl kelam durum bu. Lütfen yardımcı olur araçta başka bir arıza yok, aracımdan soğumak üzeriyim lütfen bir akıl verin bana.

Şimdiden değerli cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum esenlikle kalın.

NOT: arıza ışığı söndürdükten sonra benzinde de kullandım yine arıza ışığı yaktı. Yani anladığım kadarıyla olayın LPG ile bir alakası yok...

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Hata kodunu arayınca bunlar çıkıyor. Sadece egr den olmayabilir kablo tesisatından olabilir veya egr bağlantı parçalarının temizlenmesi gerekebilir.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16785/P0401/001025

https://translate.google.com/translate?sl=&tl=tr&u=http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16785/P0401/001025
EGRye giren çıkan borularda mı bir şey mi var acaba? Kendi ustama gitmek istemiyorum artık adını vermeyeceğim ama bu forumdan büyük bir ihtimalle birçok kişinin gittiği bir usta kendisi. hakikaten tavrı hiç hoşuma gitmedi

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Bugün İvedikte Yakup ustaya gidildi. Sağolsun gayet ilgiliydi kendisi kompresyon testi yapalım dedi 2 ve 4 numaralı gözlerde 6 bar civarı basınç çıkınca siboplara bakılacağını yaklaşık maliyetin 1500 tl olduğu söylendi.
Güncellemeleri paylaşmaya devam edeceğim benim gibi sorun yaşayan arkadaşlara umarım faydalı olur.

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Marka:
Meslek:
EGR'nin metal hortumlarını kontrol ettiniz mi? kurumdan tıkanmış yok değil mi?

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
metal hortumlarını kontrol ettirecek usta bulamadım herkes motoru açmaya çalışıyor. Ankarada egrnin hortumlarını kontrol edecek usta varsa seve seve tavsiyenize alırım

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Marka:
Meslek:
metal hortumlarını kontrol ettirecek usta bulamadım herkes motoru açmaya çalışıyor. Ankarada egrnin hortumlarını kontrol edecek usta varsa seve seve tavsiyenize alırım

En basit iş. Boğaz kelebeğini sökünce bile altında görünür heralde. Motorunuzun yapısına hâkim değilim ama orada olmalı.
EGR değişimi kararından önce sırasıyla;
1- Sisteme bağlı metal hortumlarda kurumdan dolayı tıkanma var mı kontrol edilmeli, varsa sprey ile temizlenmeli.
2- Hortumlar temiz ise ve hata devam ediyorsa, EGR üzerindeki potansiyometre bölümü sökülmeli ve sistem içerisindeki dişlide sıyırma veya kırık var mı kontrol edilmeli. Kırık dişli var ise sorun giderilmeli.
3- Yukarıdaki kontroller yapıldıktan sonra sorun bulunamadıysa EGR değişimi anlamlı. (Yine bile tamir edilir de, uğraşmaz kimse diye söylüyorum)

Geçmişte bir çok ustanın EGR değişecek dediği araçları bizzat yukarıdaki şekilde kontrol ederek çözüme ulaştırdık. Bizzat benim söküp tamir ettiğim araçlarda olmuştu forum da.
Ustaların basit sorunlar yüzünden araç sahiplerine binlerce lira kilitlemesine çok takığım.

okaykay_1

vwTürk Üyesi
İsim
okay
Soyisim
kaygusuz
Marka:
Meslek:
perşembe günü musaitseniz sökelim. bakalım sanayide arkadasım var.

unsaLhsN

vwTürk Tasarım Ekibi
İsim
Hasan
Soyisim
Ünsal
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Polo 1.4 TDI
EGRye giren çıkan borularda mı bir şey mi var acaba? Kendi ustama gitmek istemiyorum artık adını vermeyeceğim ama bu forumdan büyük bir ihtimalle birçok kişinin gittiği bir usta kendisi. hakikaten tavrı hiç hoşuma gitmedi
Bence yanlış düşünüyorsunuz bende başka bir problem yaşadım isim vermedim sonra adamların yaptıklarını çektim bana kalırsa iyi ustayı söylüyorsak kötü olanı da söylemek lazım ki başka kişiler aynı sorunu yaşamasın. Zaten ustalar arabayı sattırıyor insana. Geçmiş olsun umarım kısa zamanda sorunu çözersiniz

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
Marka:
Meslek:

Entwicklung hocamın dediği yer boğaz kelebeği sökülünce bu işaretlediğim yer tıkalı olabiliyor

entwicklung

VWTURK Gold Member
İsim
E
Soyisim
O
Marka:
Meslek:
EGR'nin fotoğrafını paylaşmamış arkadaşımız zaten, EGR'den geçip çıkan egsoz gazı boğaz kelebeğinin altına gidiyor olmalı. O kısımdaki çıkışın tıkalı olma ihtimali üzerinde durduk.
EGR motora ne kadar hava gireceğini ölçmez. Çoğunlukla 4. silindirdeki egsoz gazının bir kısmını alıp, motor yazılımındaki oranlarda hava emme manifolduna geri basar.
EGR dediğimiz hepi topu bir vana. Son derece basit bir elektrik motoru ile açılıp kapanıyor sadece bu kadar.

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
biliyorum hocam da orası direk silindirlere giren havayla alakalı. Benim tahminim yanmadan sonra egzos manifoldundan cıkıp egrye kadar giden boruda sıkıntı olduğu yönünde, çünkü arıza kodunda egzos gazı yayılımı çok düşük diyor. Bahsettiğim borunun tıkalı olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum.

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
hangi sanayi sitesi hocam ve arkadaşınız hangi servis paylaşır mısınız?

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Arkadaşlar merhaba...

Aracım 2001 AUB motor kodlu fabia

Başlıkta da belirttiğim gibi EGR arızam var. Motor arıza ışığım yanıyordu araçta bir problem görmediğim için yaklaşık 1 sene böyle kullandım. Bir gün bakım yapılırken arıza tespit cihazına bağlandı ve bilgisayarda,

16785 P0401 Egzoz gazını geri gönderme sistemi yayılım çok düşük statik

hata kodunu aldık. Usta egr bozulmuş değişmesi lazım dedi biraz pahalı geldiği için yaptıramadım. Arızayı silip devam ettik. Takribi 30 km sonra yine yandı. Geçen gün artık değiştireyim dedim ve şaşi numarasından bakarak parçayı alıp ustama gittim değiştirdi. En son ödemeyi yaparken "ben olsam değiştirmem, lpgden yapıyor yine yanacak" dedi. Ben de " bütün bu motor kodlu lpgli araçlarda yanıyor mu bu ışık" dedim. O da " yok hepsinde yanmıyor" dedi (o ara gerçekten çok sinirlendim bu tavrına). Neyse 2 gün arıza ışığı yanmadı üçüncü gün tekrar yandı. başka ustaya hata kodunu okutmaya götürdüm. Baktık yine aynı arızayı veriyor.

Velhasıl kelam durum bu. Lütfen yardımcı olur araçta başka bir arıza yok, aracımdan soğumak üzeriyim lütfen bir akıl verin bana.

Şimdiden değerli cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum esenlikle kalın.

NOT: arıza ışığı söndürdükten sonra benzinde de kullandım yine arıza ışığı yaktı. Yani anladığım kadarıyla olayın LPG ile bir alakası yok...

Güncelleme :

Arkadaşlar aracın kompresyon değerlerinin düşük çıkmasından dolayı subaplara bakıldı 2 subap eğilmiş, değiştirildi. Işık söndürüldü ancak 1 gün sonra aynı arızayı verdi. Araç tekrar ustaya bırakıldı. Usta; yeni egr valfinin kısa devre yaptığını denemek için çıkma bir egr valfi taktığını söyledi 2 gün gez bakalım yanacak mı dedi. Bugün aracı teeslim aldım eve giderken Anadolu bulvarının üzerinde ışık tekrar yandı. Geç saat olduğu için henüz ustama gitmedim ama eminim aynı hatadan yaktı ışığı. Kafayı yemek üzereyim arabayı yakıcam az kaldı. Hayır anlamıyorum ki bu ışık yanınca ne çekişte ne gidişte ne de rolantide bir sıkıntı çıkıyor. Niye bu hatayı veriyor anlamıyorum

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
Marka:
Meslek:
Güncelleme :

Arkadaşlar aracın kompresyon değerlerinin düşük çıkmasından dolayı subaplara bakıldı 2 subap eğilmiş, değiştirildi. Işık söndürüldü ancak 1 gün sonra aynı arızayı verdi. Araç tekrar ustaya bırakıldı. Usta; yeni egr valfinin kısa devre yaptığını denemek için çıkma bir egr valfi taktığını söyledi 2 gün gez bakalım yanacak mı dedi. Bugün aracı teeslim aldım eve giderken Anadolu bulvarının üzerinde ışık tekrar yandı. Geç saat olduğu için henüz ustama gitmedim ama eminim aynı hatadan yaktı ışığı. Kafayı yemek üzereyim arabayı yakıcam az kaldı. Hayır anlamıyorum ki bu ışık yanınca ne çekişte ne gidişte ne de rolantide bir sıkıntı çıkıyor. Niye bu hatayı veriyor anlamıyorum
Entwicklung ve benim dediğim yere baktınızmı yoksa hala ısrarcımısınız e Egr nin sizin gönderdiğiniz resimdeki alet olduğunu söylemeye

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Entwicklung ve benim dediğim yere baktınızmı yoksa hala ısrarcımısınız e Egr nin sizin gönderdiğiniz resimdeki alet olduğunu söylemeye

Valla hocam dediğiniz yeri temizletecek usta bulamadım egr boruları tıkanmaz deyip kestirip atıyorlar...

salcek

vwTürk Üyesi
İsim
salih
Soyisim
çiçek
Marka:
Meslek:
Boğaz kelebeğini söken her hangi bir yere git o söksün sen altındaki yere bak

tardis

vwTürk Üyesi
İsim
Cem
Soyisim
GÜNER
Marka:
Meslek:
Güncelleme :

Güncelleme 2:

Bugün son olarak artık boruları söktürdük, baktık ki egr körlenmiş... İçimden bunu yapana baya bir sövdüm. Neyse tekrar bağladık egryi, ilk başta normal p0401 ve p1443 arızasını yine verdi. Tekrar sildik yaklaşık 15 km kullandım şuan arıza ışığı yanmıyor. 3 gün daha böyle yanmazsa sorunu çözülmüş kabul edeceğim (pek umudum yok yanacağını düşünüyorum) güncellemeye devam edeceğim.

Üst Alt