• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Caddy zor çalışıyor (Çözüldü)

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Bıde pıs bi koku var

yabay

vwTürk Üyesi
Sente ayarındaki kitleme piminden bahsetmiyorum.
Yuvarlak içerisindeki deliklerde 13 anahtar başlı 3 adet civata giriyor. bunlar gevşetilip avans veya retard ayarı yapılıyor.

Ekli dosyalar

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Napcaz şimdi

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
Sente ayarındaki kitleme piminden bahsetmiyorum.
Yuvarlak içerisindeki deliklerde 13 anahtar başlı 3 adet civata giriyor. bunlar gevşetilip avans veya retard ayarı yapılıyor.
o 13 lık civataları kayışın gergisini ayarlarken kayış gerginliği serbest kalsın diye gevşetiyoruz. gergiyi okey e getirince o 3 adet 13lük civatayı sıkıyoruz. sonra krank kasnağından motoru 2 tur çevirip senteyi tekrar kontrol ediyoruz. söylemek istediğin bu kontrolse doğru bu dediğin 3 civata ile ilgili. siz adına avans diyebilirsiniz. biz o civataları gergi ayarı yaparken kayışı heryöne eşit germek için kullanıyoruz. bu işlemi hafta 10 15 sefer türlü vw lere yapıyoruz.

Kalfaabdullah

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Passat cc
Aracınızın Modeli
2013
Mesleğiniz
Oto tamir
Abicim yeni arabada pompa ayari yok diyorsunda 1.6 cay motor yeterimce yeri ayari yoksa bu alman buna niye triger degisimi icin kilit koymus donmesin diye ???

Sizin arizaniz 100de 80 avans 100 de 20 de isitma bujileri trigerden yapar avans ayarini ayari kacmis ise yapar beyinli pompa degilki ayari kendi yapsin...

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
sözün bittiği yerdeyim. siz daha iyi bilirsiniz...

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
birisi bana bu avans ayarı neresi ve nasıl yapılıyor söylermi. ayrıca common rail olanlarda pompa yok demedim. bjb bls tarzı motorlarda yok dedim. bu motorlrda vakum pompası var ortak işgören ondada ayar falan yok. tutturmuşsunuz bi avans. motoru senteye aldınmı bütün dış ayarları oluyor bitiyor daha ne ayarı neredeki ayar ? biri desin şununla avans ayarı yapılıyor. en son yazan arkadaş bls motorun avans ayarı nerde ve nasıl yapılıyor. bi anlatında anlayalım.

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
konuyu açan arkadaş motorcuna sorarmısın benim ledinin avans ayarı bozukmu diye. sonrada buraya yaz.

yabay

vwTürk Üyesi
Avans ayarınızı kontrol ettirin öncelikle, (Torsion value)
Mazot geri kaçma ihtimaline karş da size birazdan bir görsel atacağım. mazot hattına bir çekvalf koyup deneyelim. (tek yönlü valf) Eğer mazot geri kaçırıyorsa bu sizin sorununuzu halledecektir. Çekvalf ucuz bir şey.

20 tl ile denemeye değer. Torsiyon ayarınız için de VCDS veya muadil bir arıza tespit cihazı ile değer okunup mekanik olarak ayarlanması 10dk.
Bunlar hallolduktan sonra enjektöre doğru gideriz. Eğer enjektör lastiklerinizin gövdede bulunan o-rnglerinde kaçak olursa mazot hattı hava yapar, araç düzensiz çalışır az da olsa. 3 yıldır 3 TDI'ımda neler nelerle uğraştım, forumdan açtığım konulara da göz atabilirsiniz. Enjektör alt lastiklerinden mazot indiriyor olsa, sabah tekleyerek çok zor çalışır ve bembeyaz çiğ mazot dumanı atar.

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Avans ayarınızı kontrol ettirin öncelikle, (Torsion value)
Mazot geri kaçma ihtimaline karş da size birazdan bir görsel atacağım. mazot hattına bir çekvalf koyup deneyelim. (tek yönlü valf) Eğer mazot geri kaçırıyorsa bu sizin sorununuzu halledecektir. Çekvalf ucuz bir şey.

20 tl ile denemeye değer. Torsiyon ayarınız için de VCDS veya muadil bir arıza tespit cihazı ile değer okunup mekanik olarak ayarlanması 10dk.
Bunlar hallolduktan sonra enjektöre doğru gideriz. Eğer enjektör lastiklerinizin gövdede bulunan o-rnglerinde kaçak olursa mazot hattı hava yapar, araç düzensiz çalışır az da olsa. 3 yıldır 3 TDI'ımda neler nelerle uğraştım, forumdan açtığım konulara da göz atabilirsiniz. Enjektör alt lastiklerinden mazot indiriyor olsa, sabah tekleyerek çok zor çalışır ve bembeyaz çiğ mazot dumanı atar.
Çok tesekkur ederim 🙏

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
bence bu havalarda kızdırmaların pek önemi yok sabah yanar gecer. fazla kızdırmaz. avans yok bence.

yabay

vwTürk Üyesi
Alacağınız tek yönlü valfi, mazot hattında buraya , ok yönünce akış yapacak şekilde bağlayacaksınız.. (mazot filtreniz 2 girişli olabilir, öyle olursa, depodan mazot geliş kısmına bağlayacaksınız)

Ekli dosyalar

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Alacağınız tek yönlü valfi, mazot hattında buraya , ok yönünce akış yapacak şekilde bağlayacaksınız.. (mazot filtreniz 2 girişli olabilir, öyle olursa, depodan mazot geliş kısmına bağlayacaksınız)
Tesekkur ederim 🙏

yabay

vwTürk Üyesi
Deneyip sonucu yazar mısınız?

NECBEY

Yönetici
Administrator
Aracınızın Markası
Audi A6
Aracınızın Modeli
A6 Quattro
Mesleğiniz
Emekli
konuyu açan arkadaş motorcuna sorarmısın benim ledinin avans ayarı bozukmu diye. sonrada buraya yaz.
@fsm0 üyemiz,
Yazışmalardaki üslubunuza dikkat ediniz, emrivaki tavrınız hoş değil, sitemizin en önemli prensiplerinden biri, üslup ve seviyedir bu sebeptendir'ki 2003 ten beri vw severlere hizmet vermektedir...

fsm0

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
caddy
Aracınızın Modeli
2005
Mesleğiniz
elektrik
Emrivakilik yok. sadece konuyu açan arkadaşın konuya nadiren katılması ve çözüm sunanların tartışmasına dönüşmesine son noktayı koymak adına. konuyu açan arkadaşa tavsiyede bulundum. Yapılan tavsiyeleri fiziğe konuyu açan arkadaş dökmelidir. yoksa bu tartışma son bulmaz. gerisi sizin taktiriniz.

okaykay_1

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw golf
Aracınızın Modeli
2001
Mesleğiniz
fotografcılık
necdet abi arabayı memiş ustaya götürse psde baksa mustafa usta gibi nokta atısı yapamaz mı ?

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Arkadaslar işlerimin yogunlugundan ne cewap yazabıldım ne arabaya bakabıldım dısarıda bır işim var bakalım çalışacakmı 2 gundur bınmıyorum yıne

yabay

vwTürk Üyesi
Arkadaslar işlerimin yogunlugundan ne cewap yazabıldım ne arabaya bakabıldım dısarıda bır işim var bakalım çalışacakmı 2 gundur bınmıyorum yıne
Yardım için hazır kuvvet buradayız 👊

Son düzenleme:

Mertali42

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Ww
Aracınızın Modeli
Caddy
Mesleğiniz
Uretım
Yardım için hazır kuvvet buradayız 👊
Selamlar dün yine çalışmakta zorlandım marsı 3 defa 20 saniye aç kapa yaptım gaza yuklenmeden marsa bastım alıyor gıbı oldu almadı sonra en az 4 marş yaptım 5 marşı uzun tuttum yol bılgısayarı hata gosterdıgı halde bastım aldı sanki dedıgınız gıbı mazotu cekemıyor bu cek valf işine kafam yattı ilk onu deneyıp haber verecegım
Not aracın mars dınamo bakımı yeni yapıldı yag yag fıltteleri yakıt fıltresi hava fıltresı yeni degıstı 72 amper varta aku yeni

Üst Alt