• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

CADDY VE AKÜ TERCİHİ

safkanturk

vwTürk Üyesi
Merhaba arkadaşlar, malum kış geldi ve geneldede kış gelirken yaşadığım sorunu tekrar yaşamaktayım. Evet konu akü. aracım wv caddy combi 1.9 çift sürgülü kapı olandan. Araca en uyugn akü hangisidir, siz ne kullanıyorsunuz öğrenmek, sormak istedim. verdiğiniz bilgiler doğrultusunda akü'yü alacak olduğumdan dolayı her cevap benim için büyük önem taşımaktadır.
Şimdiden hepinize kalpten teşekkürler.

SEDAT38

vwTürk Üyesi
En iyi akü Varta, biraz daha ucuz olsun derseniz Mutlu, İnci v.s. aküler tercih edilebilir.

safkanturk

vwTürk Üyesi
çok teşekkür ederim. Bilgimin olmadığı bu konuda yardımcı olduğunuz için minnettarım. (yönetici arkadaşlar konuyu kapatabilirler.)

44caddy44

vwTürk Üyesi
çok teşekkür ederim. Bilgimin olmadığı bu konuda yardımcı olduğunuz için minnettarım. (yönetici arkadaşlar konuyu kapatabilirler.)
akuyu orjınal degerındemı takıcaksınız benımde aracım 3 yasını doldurdu akusu tırtladı sureklı aku bıtırmeye basladı tabı bunda tesısatın cok buyuk yerı var 62 amper yerıne 72 takmayı dusunuyorum servıs aracın beynıne zarar verebılır dedı ama sanmıyorum bende varta almayı dusunuyorum

emre3843

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
varta bu işin kalitesi....mutlu yada inci aküyle arlarında 50-60 lira gibi bir fiyat oynuyor..o yüzden paraya kıyıp kalite almanızı öneririm...

memento35

vwTürk Üyesi
Kısacası Volkswagen'in de tercihi Varta İyidir.

9/12/2013 tarihinde 2006 model 1.9 Caddy TDI aracımın orijinal aküsü olan Varta marka akü soğuk bir İzmir sabahı -2 derecede bitti. Yerine 60 amperlik Varta kapalı sistem(tam kapalı) akü aldım. Çalıştırırken yer yer araba zangırdama yaparak çalışıyordu ama yeni aküden sonra artık yapmıyor. Mutlu Akü'nün sitesi 72 Amperlik TAM KAPALI / LS3-72A modelini önerdi. İnci Akü ise 66 amperlik Formul A (LB3 066 060 013) modelini önerdi. Varta'nın 60 amperlisinde Soğuk Marş Akımı - yani Marş Basma Gücü A-EN diye de geçer - 540 A-EN olarak geçiyor.

Varta markasını araştırdım ve şunlar dikkatimi çekti:
Varta akülerini bünyesinde barındıran dünyada 36% pazar payı ile kurşun-asit akü pazarının global lideri olan Johnson Controls, 2012 yılında 3,5 milyonu Start-Stop olmak üzere 130 milyon akü üretmiştir.
Varta aküleri 2005 yılının Haziran ayında, dünyanın 1 numaralı akü üreticisi Johnson Controls International (JCI)’ın Delphi Akü Bölümünü satın almasının üzerine JCI ile karşılıklı görüşmeler başlamıştır. Bu görüşmelerin sonucunda, JCI’ın üretmekte olduğu dünyanın önde gelen akü markası Varta’nın Türkiye distribütörlüğü Karat Güç Sistemleri tarafından üstlenilmiştir.

Akü özellikleri:
Araçlardaki standart kullanım için öngörmüş olduğumuz Dynamic Trio serimizin aküleri, hassas kalıp kesim yöntemiyle üretilmiş ızgaraların kullanıldığı patentli "PowerFrame" teknolojisi ile donatılmıştır.Dynamic Trio serimizin akülerinin ortak bir noktası, modern presleme yöntemi ile elde edilen PowerFrame® ızgarasıdır.
Patenti elimizde bulunan yeni nesil ızgara teknolojisine dayanan üretimde emisyon az olup, enerji akımı optimum düzeydedir. Bu teknolojiyle üretilen aküler ayrıca benzersiz bir performans sağlamakta ve kalitesinden ödün vermeyen güven sunmaktadır. Dolayısıyla hangi uygulama alanında kullanmak isterseniz isteyin, çalışma koşulları ne kadar zorlu olursa olsun, her ihtiyaca cevap verebilecek uygun bir VARTA® aküsünün mevcut olduğuna güvenebilirsiniz.

Geleneksel akülerle karşılaştırıldığında % 110'a varan değerlerde optimal soğuk motor çalıştırma gücü

prens

vwTürk Üyesi
Paylaşım için teşekkürler

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ekirik

vwTürk Üyesi
Bu yıl Şubat ayında 2005 model caddy'ime Varta 72amper akü takıldı servisde orjinali vardı onu tercih ettim. Daha önce ki 61amper di. Çok farketti. Özellikle soğukta marjda. Bir de servis danışmanı artık aracınıza müzik sistemi ve kolon takabilirsiniz demişti. Bence orjinali Varta olanı ben 250TL ye Mutlu akü fiyatına [kampanya varmış] aldım.

44caddy44

vwTürk Üyesi
Bu yıl Şubat ayında 2005 model caddy'ime Varta 72amper akü takıldı servisde orjinali vardı onu tercih ettim. Daha önce ki 61amper di. Çok farketti. Özellikle soğukta marjda. Bir de servis danışmanı artık aracınıza müzik sistemi ve kolon takabilirsiniz demişti. Bence orjinali Varta olanı ben 250TL ye Mutlu akü fiyatına [kampanya varmış] aldım.

akuyu hangı servıs degıstırdı ? bana uzay oto akunun yukseltılmesı zararlı olacagını soyledı beyne ve elektronık aksama zarar verebılır dedı sanayıdekılerde mars motoruna zarar verebılır dedı cok kararsızım akum neredeyse tamamen bıtmıs durumda aractakı tesısattan dolayı aku cabuk desarj oluyor

ekirik

vwTürk Üyesi
ben Rize'de yaşıyorum Rize'deki servisde değiştirdim. Ben aslında aracı yağ değişimi için bırakmıştım telefonla arayarak 8 yıllık akünüz artık tükenme noktasına geldi değiştirilmesi gerekir dediler. Zaten sabahlar biraz zor marş almaya başladığını farketmiştim değiştirilelim dedim. Ellerinde kampanlalı 250TL ye orjinal 72 amper Varta akü olduğunu onu tavsiye ettiklerini söyleyince ilk olarak orjinali 61amper olan bir araca 72amper akü bağlamak marş dinamosuna zarar vermez mi diye sormuştum. Servis teknikerleri 72amper'in üzerinde akü değişimini onaylamadıklarını ve 72 amper tavsiye ettiklerini söylediler. Ayrıca elektrik aksamına da hiç bir yük bindirmeyeceğini garanti ettiler ki şu ana kadar 10 ay geçti akü kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım. Tam tersine özellikle marş çok çabuk alıyor.

Edit : Özellikle aracınızda tesisat vs. varsa 72 amper en idealidir. Aşağıdaki tabloda caddy için 66 ve 72 amper tavsiye ediliyor.

http://www.demparotomotiv.com/akusec.html

LazOğli

vwTürk Üyesi
Varta akü gerçekten çok kaliteli bir akü başımızdan geçen ufak bir olayı anlatayım siz karar verin. Kuzenin 30 yaş üstünde bir tek kabin aracı vardı araç arazili. Aracı aldığı adam, 2 sene üstünde bulunan varta aküyü kullanmış ardından kuzenim de 4 sene kullandı bu zaman zarfında akü 1 kere delindi bir kere de yolda giderken bulunduğu yerden yere düştü ve o şekilde akü 6 sene gitti ve kuzen arabayı 2 sene önce sattı, sattığı adam akrabalarıydı ve adam hala aynı aküyü kullanıyor. Akü hiç şarj ettirilmedi ve hala sağlam birde araç tüplü soğuk havalarda çalışması zor oluyor. Siz düşünün akünün ne kadar kaliteli olduğunu.

safkanturk

vwTürk Üyesi
aracım 2006 modeldi. aldığımdada km'si bayağı bi düşüktü. Muhtemelen içinden çıkan bitmiş akü fabrikada konulan aküydü. Markası varta 60 amperdi. yine varta taktık fakat 71 amper sanıyorum şu anki akü. eskisine göre araça ekstra bi elektrik gücü gelmiş gibi. marşa sanki formalite icabı basıyormuşum gibi bir tıkta hemen çalışıyor :) WV=VARTA gerisi gerçekten zarta.

intercyber

vwTürk Üyesi
Varta akü gerçekten çok kaliteli bir akü başımızdan geçen ufak bir olayı anlatayım siz karar verin. Kuzenin 30 yaş üstünde bir tek kabin aracı vardı araç arazili. Aracı aldığı adam, 2 sene üstünde bulunan varta aküyü kullanmış ardından kuzenim de 4 sene kullandı bu zaman zarfında akü 1 kere delindi bir kere de yolda giderken bulunduğu yerden yere düştü ve o şekilde akü 6 sene gitti ve kuzen arabayı 2 sene önce sattı, sattığı adam akrabalarıydı ve adam hala aynı aküyü kullanıyor. Akü hiç şarj ettirilmedi ve hala sağlam birde araç tüplü soğuk havalarda çalışması zor oluyor. Siz düşünün akünün ne kadar kaliteli olduğunu.
Ben 7 yıl kullandım varta aküyü. Yaz aylarında yine sorun yoktu ama kışın uzun süre marş basınca bitiyor diye değiştirdim. Yani yine idare ederdi ama boşuna strese girmemek için değiştirdim. Vartadan şaşmayın bence.

ERE VW

vwTürk Üyesi
Merhaba arkadaşlar, malum kış geldi ve geneldede kış gelirken yaşadığım sorunu tekrar yaşamaktayım. Evet konu akü. aracım wv caddy combi 1.9 çift sürgülü kapı olandan. Araca en uyugn akü hangisidir, siz ne kullanıyorsunuz öğrenmek, sormak istedim. verdiğiniz bilgiler doğrultusunda akü'yü alacak olduğumdan dolayı her cevap benim için büyük önem taşımaktadır.
Şimdiden hepinize kalpten teşekkürler.
Mustafa kardeşim arcına 74 amper varta akü taktır bir sorun olmaz şayet oralarda bulamazsan mutlu akü taktıra bilirsin kafanda sorun yapma

safkanturk

vwTürk Üyesi
Mustafa kardeşim arcına 74 amper varta akü taktır bir sorun olmaz şayet oralarda bulamazsan mutlu akü taktıra bilirsin kafanda sorun yapma
Teşekkürler mustafa abi. aynen dediğin aküden taktırdım ve gerçektende 1 saniyede marş alır hale geldi araç. Sonsuz teşekkürler.

ERE VW

vwTürk Üyesi
Teşekkürler mustafa abi. aynen dediğin aküden taktırdım ve gerçektende 1 saniyede marş alır hale geldi araç. Sonsuz teşekkürler.
Sevindim başka sıkıntın olursa 535 272 26 40 bu numaradan ulaşabilirsin aracın çalışmasınada sevindim şimdiden kolay gelsin

burak4135

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
mustafa ustam haklı bende aracımı alalı 2 yıl oldu aküm mutlu hala çatır çatır marş basıyor mutluda vartadan sonra en iyisi bence de dobloda 3 yılda bir akü değiştirdiğimizden delphi yi falan önermiyorum

METKET VW

vwTürk Üyesi
Istanbulda uygun Varta akü nerden alabilirim acaba?
2,5yıl önce Mutlu almıştım,ama pişman olmak üzereyim..servis bitmek üzere dedi,ki sabahları zor çalışmaya başladı..(hafta sonu sadece kullaniyorum..)
Orginali 6-7 yıl kullandım,bitene kadar tık demedi,soğuk veya sıcakta..Mutlu galiba yatan araca pek uygun değil..daha hızlı boşaliyor")

Üst Alt