• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Caddy sürgülü kapı kilit sisteminin tamiri.

intercyber

vwTürk Üyesi
Herkese merhabalar. Caddy sol sürgülü kapı merkezi kilit sisteminin arızalanması nedeniyle "bazen kapanmama ve cazır cuzur sesler" sistemin neden arıza yaptığını ve onarım şeklini sizlerle paylaşmak istedim.

Parçayı sökmek biraz dikkat isteyen bir iş. Kendinize güvenemiyorsanız ya da yeterli alet edevatınız yoksa kaportacıya söktürün. Vidaların çoğu iki sac arasında olduğu ve fotoğraflanması zor olduğu için sökülmüş ve tamire hazır aşamasından başlıyorum.

AMAN DİKKAT. PARÇANIN KAPAĞINI DÜZ BİR ŞEKİLDE VE ÇOK DİKKALİ AÇIN. İşleme başlamadan önce mutlaka resim çekin. Tamir işlemi, bittikten sonra parçayı toplarken resim hayat kurtarıcı olacaktır. Ben öyle yapmadığım için 2 gün uğraştım. İçerideki parçalar birden fazla şekilde takılabiliyor. Doğru pozisyon ve yeri bulamazsanız sistem bir iki kere çalışıp dağılıyor ya da anahtarın mandalını veya motor yuvasını yeniden kırabiliyor. En iyi ihtimalle kilit sisteminin bir iki fonksiyonu devre dışı kalabiliyor. Dikkat ediniz.

Şekilde kırmızı daire ile belirttiğim kısım bizim tamir edeceğimiz ve ilgileneceğimiz kısım. Bu kısımda motor, konum anahtarı ve motorun dişli ile irtibatının sorunsuz olmasını sağlayan ve konum anahtarı ile bitişik bir yuva var. Dikkat edilecek başka bir nokta ise anahtarın aslında göründüğü gibi olmaması gerektiğidir. Aşağıdaki resimdeki anahtara benzemesi gerekiyor.

Kilit sisteminizin içine dikkatli bir şekilde bakarak kırılan parçayı bulabilirsiniz. Bir yerlere takılıp kalmıştır ve büyük ihtimalle de dişli ile motor arasına sıkışmıştır. Zaten kilit sisteminin arıza yapmasının başlıca sebebi de bu. Önce anahtarın üstündeki mandal kırılıyor. Motor duracağı pozisyonu bilmediği için kuvvetli bir şekilde dönüyor ya da araya kırılan mandal sıkışmışsa dönmeye çalışıyor. Zorlama ile motorun sabitleme yuvası yani anahtara bitişik konumdaki yuva kırılıyor ve motor kilit sistemi içinde yukarı aşağı hareket ederek çalışıp dişliyi zorlamaya ve sıyırmaya başlıyor. Küçücük bir parçanın yol açtığı zarar zamanında müdahale edilmezse büyük oluyor ve parçanın komple değişimine kadar gidiyor (dişli bulunamazsa eğer) Neyse devam edelim.

Anahtarın mandalını yuvasına yerleştirip japon yapıştırıcı ile iyice sabitledikten sonra (mandalın anahtara takılan yuvasına japon yapıştırıcı dökmenizin bir sakıncası yok çünkü bu mandal sol tarafından gerilme ile anahtara baskı yapıyor ve kapatıyor. Yani hareketli bir parça değil gerilme kuvveti var sadece. Bu nedenle sağ tarafını ne kadar iyi sabitlerseniz o kadar iyi olur). İşlem bittikten sonra motor yuvasını da çok iyi bir şekilde yapıştırın. Ben sigara külü döküp japon yapıştırıcı ile iyice sağlamlaştırdım. Sonra arada kalan ufak boşluğa sıcak silikon doldurdum (Resme dikkatlice bakarsanız silikonları görebilirsiniz)

Onarım işlemimiz bittikten sonra kapağı kapatıp tüm vidaları sıktıktan sonra test edin. Sakın kapağı kapatmadan test etmeye çalışmayın çünkü parçalar yerlerinde çıkıp ayarları bozulabiliyor. Bu arada Tamir işlemini aracın içinde yapmak gerekiyor çünkü kapı teli parçayı dışarıya almanıza izin vermiyor. Ya kapı telini de söktüreceksiniz ya da araç içinde çalışacaksınız.

Umarım faydası olur. Problem yaşayan arkadaşlar benimle irtibata geçebilirler. Foruma her gün giremediğim için gecikmeli cevap verirsem kusura bakmayın.

44caddy44

vwTürk Üyesi
kapı kılıdı sokulurken su kanalının yapıskanı gıdıyor ve yapıssa bıle dusuyor ıkı gun sonra araba su almaya baslıyor bu konuda arkadasları uyarmaktada fayda var ...

intercyber

vwTürk Üyesi
kapı kılıdı sokulurken su kanalının yapıskanı gıdıyor ve yapıssa bıle dusuyor ıkı gun sonra araba su almaya baslıyor bu konuda arkadasları uyarmaktada fayda var ...

Böyle bir şey dikkatimi çekmedi. Benim aracımda da su alma problemi yaşamadım. Belki de şanslıyımdır. Daha öncede ön iki kapının switchlerini onarmıştım. Bu işlemlerin üzerlerinden yıllar geçti, en yeni onarımım sürgülü kapı, onun da üzerinden yıl geçti. Su alma problemi hiç yaşamadım. Dediğim gibi belki de benim şansımdır. Yine de uyarıda bulunmak da fayda var. Ne olur ne olmaz.

bewko

vwTürk Üyesi
benim sol sürgülü kapı da sıkıntı var kilit açılırken carr curttt sesler çıkıyor ama baya gürültülü çıkıyor yani servise gittim mekanizma değiştirilmeli diyor oda 500 tl ye yakın fiyat istedi kaportacı söküp tamir edebilir mi bunu sizce boşu boşuna söktürmekte istemiyorum

intercyber

vwTürk Üyesi
benim sol sürgülü kapı da sıkıntı var kilit açılırken carr curttt sesler çıkıyor ama baya gürültülü çıkıyor yani servise gittim mekanizma değiştirilmeli diyor oda 500 tl ye yakın fiyat istedi kaportacı söküp tamir edebilir mi bunu sizce boşu boşuna söktürmekte istemiyorum
Kusura bakmayın sorunuzu farketmemişim. Tamir kısmı kaportacının işi değil, eli yatkın birisi anlattığım şekilde yapabilir. Geçmiş olsun.

Üst Alt