• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Bir türlü sebebi bulunamayan ses.

mgakn

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
audi
Aracınızın Modeli
a8
Mesleğiniz
ihracat
Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım umarım sorunuma çözüm bulurum.

Aracım 97 model Audi A8. Aylardır özellikle de biraz bozuk yola girince sol önden takır takır sesler geliyordu. Bunun üzerine son zamanlarda hareket halindeyken frene basınca da çat diye ( iki metalin birbirine çarpma sesi gibi) bir ses gelmeye başlayınca ustaya gittim. Usta beni kontrol için rot balansçıya gönderdi. Rotçu kontrol etti baktı etti ön takımla ilgili bazı parçların listesini yazdı. Salıncak burcu vs. Benim araçta sağ sol toplam 8 adet kol var. Bende tek seferde hepsi değişsin diye tümünü sıfır aldım gittim tamirciye değiştirdi ama sesler kaybolmadı. Hatta bir iki kez durmaya yakın fren pedalı bir kaç saniye takılı bile kaldı. Ustaya sorunca bu seferde travers burcundandır dedi ve tabi benim sigortalar attı iyi dileklerimi sunrak çıktım tamirciden.
Arkadaşlar bunu nelerden yapabilir ? Sizin tavsiyelerinize göre başka tamirciye gideceğim.

Aykutkolcu

vwTürk Üyesi
Bozuk yoldayken gelen ses amortisor takozlarından gelebilir yada amortisor patlamış olabilir bu parçalara her rot balansçı bakmıyor malesef iyi bi ustaya göstermen gerekiyor ön takımını yenilemiş olman güzel enazından ilerde rahat edersin hemen arıza yapmıyacagını bilirsin frene basınca gelen çat sesi balatalarından diye düşünüyorum diskler ve balatalar ne durumda bunu görmek lazım bazı yan sanayi balatalar kalipere gore kuçuk oldugunda aradaki boşluktan dolayı ilerleyen zamanlarda bu sesi yapabiliyor bilginiz olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

turkceci007

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Volkswagen
Aracınızın Modeli
Tiguan5n,Polo6r
Mesleğiniz
Memur
Bence de kaliper pimleri boşluktan ses yapıyor ve sistem sağlıklı çalışmadığı için balatayı geç bırakıyor bazen. O tekerleğin araç boştayken birkaç yerine sertçe vurun ses geldiğini fark edersiniz muhtemelen.

oguzhanc64

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
KIA
Aracınızın Modeli
Cee'd 1.6 CRDI
Mesleğiniz
Öğretmen
bazen fren balataları eskiyince tam frene dokunduğun anda belirttiğiniz gibi vurma sesi yapabiliyor.
Jetta'mızda geri gelirken frene dokunduğun anda yapardı. O şekilde kullandık. Balata bitti, değiştirdik. Düzeldi.
Kalipere baktırın.

Üst Alt