Acımız büyük tüm milletimizin başı sağolsun vwtürk Yönetim.

Bi-xenon Mercek ve Cree Led & Bi-Led !!!

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Arkadaşlar Merhaba,

Herkesin düşünüp uygulamak istediği fakat soru işaretleri yüzünden uygulayamadığı muhteşem ikiliyi sizin için test ettim. Amaç foruma katkısı olsun. Sonuç fotoğraflarda... Far çizgisi hakkında takdir sizin. Video bir ara eklerim.

Yorumum : Artık Gen1-2-3-4-5-6-7 serisi balastlara onlarca para bayılmaya gerek yok. Balast ve Xenon ampul piyasasını öldürecek bir ikili olduğunu düşünüyorum. Gen5 Balast kadar hızlı şimşek etkisi var.

R3 Cree Led 9600 Lümen

N

NECBEY

Guest
Eline sağlık Murat senden de bunu beklerdim ister anlatım ister görsel paylaşımların mükemmel...:tebrik:

Lupo

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Emeğinize sağlık çok güzel, paylaşımınız çok güzel olmuş.. Benim sorum şu yönde..

Bizde led aldık Çin den ama benim uzun far takacağımız yer çok dar.. Led 85 mm ve ürünün soğutucu yeri girmiyor..

Ürün bu şekilde kalıyor girmiyor.. Nası bir yöntem izlememiz gerekir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
Çizgi güzel lakin yolda görmemiz lazım :)

ULuTÜRK-58

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
AUDI A6
Aracınızın Modeli
3.0 TDI QUATTRO
Mesleğiniz
MÜHENDİS
İsim Soyisim
FURKAN BAKIREL
En önemlisi ıslak zemin performansı o nasıl

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Murat hocam eline sağlık.

Kesilme çizgisi bozulmamasına rağmen çizginin altındaki ışık dağılımı kötü değil mi? Orta noktada toplanmış. Yeterince homojen bir dağılım yok. Özellikle karanlık yollarda kenarlar çok karanlık kalmaz mı? Yoksa foto yanıltıyor mu bizi?

nurigökay

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Emeğinize sağlık çok güzel, paylaşımınız çok güzel olmuş.. Benim sorum şu yönde..

Bizde led aldık Çin den ama benim uzun far takacağımız yer çok dar.. Led 85 mm ve ürünün soğutucu yeri girmiyor..

Ürün bu şekilde kalıyor girmiyor.. Nası bir yöntem izlememiz gerekir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim :)

Abdullah aynı ledden bende taktim bende sıkıntı olmadı o sebepten birşey diyemeyecegim

Matchmaker

Forum Sorumlusu

Fanlı tip yerine püsküllü tip almalıydınız. Çünkü fanlılar ciddi anlamda yer sorunu teşkil ediyor. Paylaştığım ledlerin püskülleri kıvrılabiliyor. Ben ibizada kullandım üzerine kapak çok rahat kapandı....

https://youtu.be/QB4ahuz5FjY

Matchmaker

Forum Sorumlusu
Murat hocam eline sağlık.

Kesilme çizgisi bozulmamasına rağmen çizginin altındaki ışık dağılımı kötü değil mi? Orta noktada toplanmış. Yeterince homojen bir dağılım yok. Özellikle karanlık yollarda kenarlar çok karanlık kalmaz mı? Yoksa foto yanıltıyor mu bizi?
Alt ve üstte çok az karanlık bölge oluşabilir. Bu mercek Bosch marka. Mesela hella mercekte aydınlatma mesafesi uzunlarda çok düşükken Bosch markada daha fazla.. Hella da yan aydınlatmaları çok iyi.. Kullanılan mercek, reflektör hepsinde farklı performans sunacağını düşünüyorum. Benim için çizgi önemliydi onuda gayet başarılı bir şekilde sundu.

Bu arada bu ledlerin 4 yönlüsüde var. 80-90 $ civarında. Denemek lazım...
Çizgi güzel lakin yolda görmemiz lazım :)
Metin başkan benim çok vaktim yok. Sen artık Ar-Ge çalışmalarınla daha iyi noktalara taşıyabilirsin...

Lupo

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Fanlı tip yerine püsküllü tip almalıydınız. Çünkü fanlılar ciddi anlamda yer sorunu teşkil ediyor. Paylaştığım ledlerin püskülleri kıvrılabiliyor. Ben ibizada kullandım üzerine kapak çok rahat kapandı....

https://youtu.be/QB4ahuz5FjY
İbozum ile birlikte aldık bu LED'leri.. İbrahim in sorunu çözülebilecek durumda benimki şuanda elimizdeki ürünle sadece far açılarak yapılabilecek birşey..

Şimdi murat beye bir dizi sorularım olucak

Bizim almış olduğumuz arkası soğutmalı ürün totalde 80 mm 40 mm kafasından dibine - 40 mm soğutma kalıyor. Şimdi püsküllü olarak tabir ettiğiniz ürün de ledin dip kısmından arka bitiş bölümüne kadar 40 mm yeri var ( püskülün başlangıç yerine kadar )

Bizim ürünün çapına bakarsak 40 mm sizin ürün 25 mm olarak gözümüze çarpıyor..hadi çaptan kurtardık diyelim bu sefer bu üründe püskül var. Sağ sola açarak yayarsak bu ürünün uzun ömürlülüğünü nası sorgularız ?

Bizim bu konuda izlememiz gereken yol ne olmalıdır ?

İkinci sorum orjinal ampülü bile çıkartırken zorlandığım yere bu aldığım ürünleri nası yerleştiricem ?

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Murat eline koluna saglik . Bence aydinlatma iyi tabi arkadaslarinda soyledigi gibi yolda gormek te lazim . Fotograf duvara yakin cekildigi ivin acinin biraz dar gozuktugunu dusunuyorum . Mesafe uzadikca daha genis aci olacaktir ki sende zaten bu fotografta far cizgisini gostermeyi amaclamissin

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
İbozum ile birlikte aldık bu LED'leri.. İbrahim in sorunu çözülebilecek durumda benimki şuanda elimizdeki ürünle sadece far açılarak yapılabilecek birşey..

Bizim almış olduğumuz arkası soğutmalı ürün totalde 80 mm 40 mm kafasından dibine - 40 mm soğutma kalıyor. Şimdi püsküllü olarak tabir ettiğiniz ürün de ledin dip kısmından arka bitiş bölümüne kadar 40 mm yeri var ( püskülün başlangıç yerine kadar )

Bizim ürünün çapına bakarsak 40 mm sizin ürün 25 mm olarak gözümüze çarpıyor..hadi çaptan kurtardık diyelim bu sefer bu üründe püskül var. Sağ sola açarak yayarsak bu ürünün uzun ömürlülüğünü nası sorgularız ?

İkinci sorum orjinal ampülü bile çıkartırken zorlandığım yere bu aldığım ürünleri nası yerleştiricem ?

Kanka puskulleri saga sola kivirmanin (kirmadan) bir zarari olacagini sanmiyorum . Kivirmadan o puskuller hicbir fara sigmaz :)

Matchmaker

Forum Sorumlusu

Sizdeki ürünün ön tarafı 40 mm benim paylaştığım ürün ise 45mm toplamda yani sizin gözünüze çarpan 5mm fark zaten far çanağı içerisinde kalıyor. Sizin kazancınız çapın küçük olması olacaktır... Uzun hüzme de kullanacağınız püsküllü ledin ısınması mümkün değil. Neden diyeceksiniz elinizdeki fanlı modeli isterseniz test edin 5 dk gibi bir sürede fan çalışmıyor bile. Örneğin 500 km bir yola gitseniz ve yol boyunca 200 sellektör atsanız her biri 2 sn sürse 400 sn 6-7 dk eder. Bu kadar çalışma ile sanırım led ömrünü konuşmaya bile gerek yok... Sürekli çalışmada bile sorun yaratmıyor...

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Lupo hocam fotolardan anladığım kadarıyla sizin araçta far kapağı yan. Bu yüzden ampulun arkası far kasasına denk geliyor. Eğerki ampul takılan kısım ile far kasası arasında yeterli alan var ama kapağın yan olmasından ötürü ampulü fara takamıyorsanız, arka soğutucu kısmı ile led kısmı ayrılabilen modeller görmüştüm. Onlar işini görebilir.
Ama reflektör ile kasa arasındaki alan çok dar ise (40-45mm'den daha az) bu durumda işin zor. Çünkü arka kısmı daha küçük ampul görmedim hiç.
Bir de şöyle bir şey denenebilir. Far ayarından reflektör en sağa veya en sola çevrilerek bir miktarda daha işini kolaylaştırabilir. Tabi çok fazla açıp ayar topuzunun çıkmamasına dikkat etmek lazım.

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Sizdeki ürünün ön tarafı 40 mm benim paylaştığım ürün ise 45mm toplamda yani sizin gözünüze çarpan 5mm fark zaten far çanağı içerisinde kalıyor. Sizin kazancınız çapın küçük olması olacaktır... Uzun hüzme de kullanacağınız püsküllü ledin ısınması mümkün değil. Neden diyeceksiniz elinizdeki fanlı modeli isterseniz test edin 5 dk gibi bir sürede fan çalışmıyor bile. Örneğin 500 km bir yola gitseniz ve yol boyunca 200 sellektör atsanız her biri 2 sn sürse 400 sn 6-7 dk eder. Bu kadar çalışma ile sanırım led ömrünü konuşmaya bile gerek yok... Sürekli çalışmada bile sorun yaratmıyor...
Hesaba bak abi :) Bu adam isi biliyor :)

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Lupo hocam fotolardan anladığım kadarıyla sizin araçta far kapağı yan. Bu yüzden ampulun arkası far kasasına denk geliyor. Eğerki ampul takılan kısım ile far kasası arasında yeterli alan var ama kapağın yan olmasından ötürü ampulü fara takamıyorsanız, arka soğutucu kısmı ile led kısmı ayrılabilen modeller görmüştüm. Onlar işini görebilir.
Ama reflektör ile kasa arasındaki alan çok dar ise (40-45mm'den daha az) bu durumda işin zor. Çünkü arka kısmı daha küçük ampul görmedim hiç.
Bir de şöyle bir şey denenebilir. Far ayarından reflektör en sağa veya en sola çevrilerek bir miktarda daha işini kolaylaştırabilir. Tabi çok fazla açıp ayar topuzunun çıkmamasına dikkat etmek lazım.
denedik olmadi. Hatta Fani sökmeye baslafik icerde toplariz diye , ama söktukce vida cikiyor :) en sonunda biz bu fani icerde toparlayamayiz diye vazgectik :) . Ama far tasi ayarini denemedik hakikaten . Guzel fikir aksam onuda deneyelim ama sigmayan kisim cok Birkac milim far tasi ayariyla cozebilecegimizi sanmiyorum ama oneri icin tesekkurler aksam bir deneyelim .

marikan

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Passat
Mesleğiniz
EEM
Benim bahsettiğim modeller vidali değilde led kısmı ile fan kısmı birbirine geçmeli şekilde olanlar. Led kısmı fara takıyorsunuz, daha sonra soğutucu kısmı üzerine geçiyor. Ama şimdi aradım bulamadım. Çok önce görmüştüm.

Isınma konusunda en ufak sıkıntınız olmasın. Kısada bile uzun süre yanabilecek ampuller bunlar. Uzunlarda hiç bir şey olmaz.

semphatic

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Benim bahsettiğim modeller vidali değilde led kısmı ile fan kısmı birbirine geçmeli şekilde olanlar. Led kısmı fara takıyorsunuz, daha sonra soğutucu kısmı üzerine geçiyor. Ama şimdi aradım bulamadım. Çok önce görmüştüm.

Isınma konusunda en ufak sıkıntınız olmasın. Kısada bile uzun süre yanabilecek ampuller bunlar. Uzunlarda hiç bir şey olmaz.
Fani sökup icerde toplamayi dusunduk . Dedigim gibi o kadar vida icerde hayatta toplanmaz . Ama far tasi ayarini bozarak denemek aklimiza gelmedi . Tasi elimle iterek denedim ama olmadi . Far tasi ayariyla oynayarak ampul deligini kasa deligine dogru biraz yaklastirabilirsek belki cozum olur . Aksam deneyecegiz

Üst Alt