Beyni sulanmış cordoba tamiri :)

omertek

vwTürk Üyesi
Merhaba arkadaşlar bir tecrübemi daha sizinle paylaşmak istedim umarım faydalı olur.Arıza şekli marşa basıyorsun motor çalışıyor hemen stop ediyor devir saati yukarı fırlayıphızla aşşağı düşüyor ve stop ettiğinde yağ lambası yanıp sönüyor.Neyse servise bıraktım arabayı ızgaraların ordaki kanal tıkanmış olabilir beyine su gitmiş dediler birkaç gün serviste kaldı araba beyin soketlerini çıkarmışlar oksitlenme varmı diye bakmışlar
tertemiz neyse geriye takmışlar araba çalışmış.Aradım araba çalışıyor bişey yok dediler gittim aldım arabayı bir gün kullandım bir şey yok ikinci gün oldu arada bir deniyorum yolda falan kalmayayım yaparsa kapının önünde yapsın diye bi baktım çalışmaz tepem attı söktüm beynin soketini bide ben çıkartıp takayım belki düzelir dedim ama tık yok.Ama bi sefer el attım artık geri dönüş yok şu beyni söküp bakayım dedim ne var ne yok ne menem birşeymiş diye bir açtımki ne göreyim İstanbul barajlarının doluluk oranı %40 bizim beyninki almış başını gitmiş yarım su bardağı su çıktı içinden ama anlaşılan yakın zamanda olmuş olması ve yağmur suyu olduğu için oksitlenme yoktu,neyse çıkarttım yerinden güzelce kuruttum birde içine nem alıcı silikon jel paketlerinden koydum taktım yerine işlem tamamdır.Şimdi merak edeceksiniz ya bu elektronik parça adamlar bunu neden suya karşı yalıtmamışlar diye aslında kutunun vidalanan yerinde çepeçevre bir conta var bi kova suyun içine batırsanız ordan su girmez,can alıcı nokta kutunun arka tarafında içinde nem oluşmasın diye kısmi açık bir penceresi var eğer su onun seviyesine kadar yükselirse aynen içeri Tabi bu arada servis arkadaşlarıda alkışlıyorum içine bakmayı akıl edememişler yada üşenmişler bir kaç resim ekliyorum en azından fikir sahibi olmanızı sağlar (bu olaydan sonra beynin kablolarını uzatıp koltuğun yanına almayı düşünüyorum )
Sonuç:Yağışlı havalarda sık sık su giderlerini kontrol etmek gerek...

R32

vwTürk Üyesi
Immobilizer olmasin? Yedek anahtarla denedin mi?

omertek

vwTürk Üyesi
evet ilk aklıma gelen o olmuştu ama ondan değilmiş.

97PassatT

vwTürk Üyesi
cordoba beyin problemi

[merhaba ,
geçenlerde aynı şey benim başıma geldi,motorun durumu arkadaşımızınki gibi oldu ,her yeri söktük taktık araba çalışmıyordu,benim raçta yaklaşık 3 aydır yatıyordu ,istanbulun barajlarını dolduran yağmur bizim seatın beynin olduğu bölümüde doldurmuş,sonuç olaraktan beynin alt kısmındaki o küçük bölüm oksitlenmiş ve beyin sizlere ömür olmuş.
yenisini sordum 2400 tl dendi,2 tellide çıkmacılarda proğramlama dahil 600 tl ye hallettik.
almış olduğumuz yeni beyni çok güzel bir şekilde suya karşı tecrid ettik paketledik öyle taktık,ama her zaman o mazgalların olduğu yeri yapraklardan temizlemek gerektiğini pahallı bir şekilde öğrenmiş olduk.

Üst Alt