Benzin Pompasına Röle Takılması

• Konbuyu başlatan NECBEY
  • Başlangıç tarihi
N

NECBEY

Guest
anlıyorum... sanırım ben de yaptırmaya karar verdim... normalde şöyle düşünüyordum, benzin pompasının orjinali zaten 150TL gibi bir rakam benim aracın. zaten sadece ilk çalışmada işe yarıyor sonra boşa çalışıyor. hani röle taktırmasam 150TL lik pompa bana 8yıl gitmişti :) 6 ile 8 sene arasında pompayı yenilerim kullanırım diye düşünüyordum fakat bir de uzun yolda falan pompa arızalanırsa yolda kalmak daha kötü olacak çünkü aracı çalıştıramıcaz... en iyisi röle taktırmak oluyor...

bir de aklıma takılan başka bir şey var, normal röle takıp araç gaza geçince pompanın tamamen kapanması mı?

yoksa bir de elektronik röleler var her 45dakikada bir pompayı 5 er dakika aralıklarla çalıştırıp durduruyor GAZdayken.

bunlardan hangisini taktırmalı? :) sorularım bitmiyor kusura bakmayın ama bu konu baya bilgilendirici olmaya başladı sayenizde :)

Fatih, Atiker marka Röle 30 dakikada bir devreye giriyor tabiki zaman ayarlı Röle taktırman yararına olur. Orjinal pompanın fiyatında bir yanlışlık olmasın 150 TL bana biraz düşük geldide.

METEGE

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Necdet abi benim kit de atiker. Maliyeti nedir rölenin?

firestarter84

vwTürk Üyesi
abi orjinal pompayı 3 sene önce 150ye almıştım şimdi de o civarlardadır diye tahmin ediyorum.

firestarter84

vwTürk Üyesi
valla tam hatırlamıyorum ama yan sanayisi 90TL orjinali 150TL demişlerdi bana. ben de benzin işi olduğu için önemli parça diye orjinalinden ver demiştim, üzerinde de parça no VW amblemi falan vardı... bir de arızalı olanla yanyana koyup baktığımda aynıydı zaten usta da aynı şekilde takmıştı yenisini. belki sizin araç audi olduğu için öyle olmasın, benimki golf 1.8 :) gariban arabası :)

N

NECBEY

Guest
valla tam hatırlamıyorum ama yan sanayisi 90TL orjinali 150TL demişlerdi bana. ben de benzin işi olduğu için önemli parça diye orjinalinden ver demiştim, üzerinde de parça no VW amblemi falan vardı... bir de arızalı olanla yanyana koyup baktığımda aynıydı zaten usta da aynı şekilde takmıştı yenisini. belki sizin araç audi olduğu için öyle olmasın, benimki golf 1.8 :) gariban arabası :)
Fiyat farkı dediğin gibi olabilir ayrıca üç sene öncesine göre kur artışından'dan kaynaklı olabilir. Allah herkesin gönlüne göre versin.

N

NECBEY

Guest
Röle'yi kendim taktım sorun yok sadece lpg benzin geçişlerinde öncesine nazaran hafiften bir silkelenme oluyor.

firestarter84

vwTürk Üyesi
röleden bugün ben de sipariş verdim 30TL ye. abi sen benzin deposunun içinden mi kablo çektin? röleyi nereye monte ettin? pompanın yanına mı? bir de araya sigorta atsaydın.

firestarter84

vwTürk Üyesi
abi ben de röleyi az önce bağladım fakat şöyle oldu: gazdan benzine geçerken yakıt gitmiyor araba stop ediyor. neden olabilir ki?

N

NECBEY

Guest
abi ben de röleyi az önce bağladım fakat şöyle oldu: gazdan benzine geçerken yakıt gitmiyor araba stop ediyor. neden olabilir ki?
Fatih, nasıl bağladın bilmiyorum geçişlerde biraz sarsıntılı oluyor ancak stop etmesini normal değil. Ters bağlantı yapmış olabilirmisin?

firestarter84

vwTürk Üyesi
abi şöyle bağladım:
siyah: şase
kırmızı: gaz kesicinin kablosuna paralel
maviler: benzin pompasının + kablosunu kestim giriş çıkış yaptım

mavi kabloların yerini değiştirdim sorun düzelmedi, voltaj çakışması olmasın diye gaz kesiciye diyot attım gene düzelmedi... gaza geçerken idare ediyor da benzine geçince tırt.

gaza geçerken bırak hafif silkelemeyi araba kendini resmen öne atıyor, yani yakıt gelmiyor, aniden geliyor fırlıyor araba.
benzine geçince de direk stop ediyor.

acaba benim sistemle mi uyumlu değil yoksa röle mi arızalı?

bende atiker falan yazmıyor digital fuel pump protector diyor üzerinde.

N

NECBEY

Guest
abi şöyle bağladım:
siyah: şase
kırmızı: gaz kesicinin kablosuna paralel
maviler: benzin pompasının + kablosunu kestim giriş çıkış yaptım

mavi kabloların yerini değiştirdim sorun düzelmedi, voltaj çakışması olmasın diye gaz kesiciye diyot attım gene düzelmedi... gaza geçerken idare ediyor da benzine geçince tırt.

gaza geçerken bırak hafif silkelemeyi araba kendini resmen öne atıyor, yani yakıt gelmiyor, aniden geliyor fırlıyor araba.
benzine geçince de direk stop ediyor.

acaba benim sistemle mi uyumlu değil yoksa röle mi arızalı?

bende atiker falan yazmıyor digital fuel pump protector diyor üzerinde.
Aynı renk olan kabloyu pompaya giriş çıkış yapacaksın. Diğer siyah ve kırmızıyı gaz kesiciye bağlayacaksın. Yanlış bir şey yapma. Beni cepten ararsan tarif ederim 05324884008

firestarter84

vwTürk Üyesi
arıcam abi....

aynı renk kabloyu pompaya giriş çıkış yaptım, kırmızıyı da gaz kesiciye bağladım da. siyah şemada şase olarak gösteriyor, siyahı gaz kesicinin neresine bağlıcaz? şaseye değil mi?

N

NECBEY

Guest
arıcam abi....

aynı renk kabloyu pompaya giriş çıkış yaptım, kırmızıyı da gaz kesiciye bağladım da. siyah şemada şase olarak gösteriyor, siyahı gaz kesicinin neresine bağlıcaz? şaseye değil mi?
Fatih gaz kesiciye giren kabloların renklerini yazarmısın

firestarter84

vwTürk Üyesi
konuyu güncelleyim... benzin pompası zaman rölesi teleflex sistemlerde çalışmıyor çünkü gaz bitip de benzine geçince teleflexde LPG gaz kesici kablosundan voltajı kesmiyor, kesmediği için de röle kendini hala LPGde bırakıp aracın benzin pompasını çalıştırmıyor. Atiker röleyi iade edip ELOdan da röle aldım durum gene aynı.

sorun çözülsün diye araya röle koyduk röle çekiyor bırakmıyor olmadı...

gaz kesici kalbosuna voltaj akmasın diye tüm voltaj kablolarına tek yönlü diyot yerleştirdik sorun gene aynı...

BRC nin bazı kitlerinde de bu röle kullanılamıyor sanırım kitin beyniyle alakalı bir şey bu...

yagmurtgt

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
vw bora comfort
Aracınızın Modeli
2000
Mesleğiniz
güvenlik görevlisi
İsim Soyisim
ibrahim burak er
güzel faydalı bir paylaşım necati bey peki bizim araçlara bir faydası olurmu benim brc kitim var araçta

N

NECBEY

Guest
güzel faydalı bir paylaşım necati bey peki bizim araçlara bir faydası olurmu benim brc kitim var araçta
Rölenin görevi, araç lpg ile çalıştığı süre içerisinde benzin pompasını devre dışı bırakır ve pompanın gereksiz yere çalışmasını durdurur.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Üst Alt