Benzin Pompasına Röle Takılması

• Konbuyu başlatan NECBEY
  • Başlangıç tarihi
N

NECBEY

Guest
Öncelikle bu iş için bir adet kesici Röle temin ediyoruz ben Atiker marka kullandım.

Röleyi benzin pompasının olduğu benzin giriş çıkışının olduğu yere koydum.

Resimler çok anlaşılır olmadı ancak arkadaşlara ön fikir olacağı açısından faydalı olacaktır. Bu, basit Röleyi bağlamak için piyasada 80 ile 100 TL arasında ücret istiyorlar. Paranız cebinizde kalsın.'' araya bir sigorta bağlamak daha güvenli olacaktır''

Not: Benim kullandığım kit brc aracım yazılımdan sonra 210 hp oldu araç yüksek devirlere çıkınca benzin ihtiyacı duyuyor ve role benzin pompasının devresini kapatınca haliyle pompa devre dışı kalıyor. Bu sebepten dolayı yazılımdan sonra Röleyi devre dışı bıraktım. Normal stock araçlarda sorun yok bilginize...

akın84

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
hayır abi, benzin deposunun üzerindeki benzin pompasına takacaksınız. Önceki aracıma lpg taktırırken role taktırmıştım, benzin deposunun üzerinde benzin pompasını gizleyen bir kapak var, o kapağı açınca kablolarını görürsünüz.

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Dediğiniz gibi, lpg tankındaki kesicinin artı ucuna bağlanacak .

kaygusuz

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Teşekkürler

Tapatalk 

buzel

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
VW
Aracınızın Modeli
Bora
Mesleğiniz
Bilgisayar Mühendisi
İsim Soyisim
Burak UZEL
Gecenlerde lpg ustam role taksan iyi olur demisti, 80 tl fiyat verdi. Taktirmali mi sizce bu benzin pompasi rolesini arkadaslar?

-- 2005 VW Bora Pacific BFQ Motor Otomatik vites --

metinmb407

1
VWTURK Gold Member
Bu röleye 80 lira saçma bir fiyat. 5 bacaklı röle de aynı mantıkta çalışıyor en fazla 10 liradır. LPG ye geçince benzine gelen elektriği kesiyor.

N

NECBEY

Guest
Bu röleye 80 lira saçma bir fiyat. 5 bacaklı röle de aynı mantıkta çalışıyor en fazla 10 liradır. LPG ye geçince benzine gelen elektriği kesiyor.

Gecenlerde lpg ustam role taksan iyi olur demisti, 80 tl fiyat verdi. Taktirmali mi sizce bu benzin pompasi rolesini arkadaslar?

-- 2005 VW Bora Pacific BFQ Motor Otomatik vites --
30 TL ye netten aldım zaman ayarlı röle, 30 dakikada bir pompayı devreye alıyor.

firestarter84

vwTürk Üyesi
benim de daha önce 1 defa benzin pompam yandı ama depoyu yarım deponun altına hiç düşürmem, sanırım ömrü dolmuş o yüzden yanmıştı. 3sene önce yeni orjinal pompasından aldım ve gene yarım deponun altına hiç düşmüyorum, sorun yok maşallah. zaman zaman ben de röle işini düşündüm ama sonra vazgeçtim nasılolsa hep benzin koyuyyorum diye. acaba taktırsak mı?

şu 30 dakikada bir devreye alan röle bana da mantıklı geliyor.

N

NECBEY

Guest
benim de daha önce 1 defa benzin pompam yandı ama depoyu yarım deponun altına hiç düşürmem, sanırım ömrü dolmuş o yüzden yanmıştı. 3sene önce yeni orjinal pompasından aldım ve gene yarım deponun altına hiç düşmüyorum, sorun yok maşallah. zaman zaman ben de röle işini düşündüm ama sonra vazgeçtim nasılolsa hep benzin koyuyyorum diye. acaba taktırsak mı?

şu 30 dakikada bir devreye alan röle bana da mantıklı geliyor.
Röle taktırmanız durumunda pompanız boşa çalışmamış olacak ve ömrü uzayacaktır.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

METEGE

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
Abi alakasız olacak ama anlamadığım için soruyorum; ne işe yarıyor bu alet? Bizim de taktırmamız gerekli mi...

N

NECBEY

Guest
Abi alakasız olacak ama anlamadığım için soruyorum; ne işe yarıyor bu alet? Bizim de taktırmamız gerekli mi...
Benzin pompasının devamlı çalışmaması için gerekli. Araba benzinle çalıştığı zaman pompa devreye giriyor.

emre3843

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
bende forumlarda gördükten sonra aklıma geliyor ustama gidiyorum gereksiz bişey hocam boşver diyor....

firestarter84

vwTürk Üyesi
ben de geçenlerde bu konuyu ankara teleflex bayisi ile görüştüm. Röle taktırıp benzin pompasına müdahale etmek yerine yarım deponun altına düşürmeyin benzini yeter. Depoda benzin varsa zaten benzin pompası onunla soğur, ömrü kısalmaz diyorlar. Bunun için ne diyorsunuz arkadaşlar?

N

NECBEY

Guest
ben de geçenlerde bu konuyu ankara teleflex bayisi ile görüştüm. Röle taktırıp benzin pompasına müdahale etmek yerine yarım deponun altına düşürmeyin benzini yeter. Depoda benzin varsa zaten benzin pompası onunla soğur, ömrü kısalmaz diyorlar. Bunun için ne diyorsunuz arkadaşlar?
Mesele sadece pompanın sogutulması değil, sistem doğru çalışır ise daha az çalıştığı için ekonomik ömrü uzayacaktır diye düşünüyorum. Şu ana kadarki araştırmalarımda durumdan, pek şikayetçi olan görmedim

emre3843

Ayrılmış Üye
Ayrılmış Üye
genelde ustalar tavsiye etmıyor

firestarter84

vwTürk Üyesi
işin garibi, prins servisine sorduğumda tavsiye ediyorlar, teleflex e sorduğumda etmiyorlar... acaba kite göre değişiyor mu?

N

NECBEY

Guest
işin garibi, prins servisine sorduğumda tavsiye ediyorlar, teleflex e sorduğumda etmiyorlar... acaba kite göre değişiyor mu?
Fatih, Bana göre bu ustaların çoğu sallıyor verdikleri cevaplar hiç tatmin edici değil. Evet yada hayır derken adamlar niye evet yada hayır dediklerini bile bilmiyorlar.

firestarter84

vwTürk Üyesi
anlıyorum... sanırım ben de yaptırmaya karar verdim... normalde şöyle düşünüyordum, benzin pompasının orjinali zaten 150TL gibi bir rakam benim aracın. zaten sadece ilk çalışmada işe yarıyor sonra boşa çalışıyor. hani röle taktırmasam 150TL lik pompa bana 8yıl gitmişti :) 6 ile 8 sene arasında pompayı yenilerim kullanırım diye düşünüyordum fakat bir de uzun yolda falan pompa arızalanırsa yolda kalmak daha kötü olacak çünkü aracı çalıştıramıcaz... en iyisi röle taktırmak oluyor...

bir de aklıma takılan başka bir şey var, normal röle takıp araç gaza geçince pompanın tamamen kapanması mı?

yoksa bir de elektronik röleler var her 45dakikada bir pompayı 5 er dakika aralıklarla çalıştırıp durduruyor GAZdayken.

bunlardan hangisini taktırmalı? :) sorularım bitmiyor kusura bakmayın ama bu konu baya bilgilendirici olmaya başladı sayenizde :)

Üst Alt