• Sevgili üyelerimiz,
    Geçiş sürecinden sonra bazı üyelerimizin, profillerinde eksik bilgiler olduğu görülmektedir (yaşadığı şehir, otomobil marka, model gibi bilgiler) tüm üyelerimizin profillerini kontrol etmeleri rica olunur...
    Yeni Profil düzenlenmesi ile alakalı buraya tıklayarak Resimli anlatımı görebilirsiniz...

Benzin kalitesi

octaviaman

vwTürk Üyesi
aracımda 95 oktan benzin kullanıyorum ve çekişten,performanstan memnunum.geçen gün başka bir markanın 97 oktanıyla fulledim.Çekiş kalitesinde belirgin bir azalma oldu.Aracımda hiçbir sorun yok.En pahalı benzini kullanıp üstüne bizlere böyle problemler yaşatanları protesto ediyorum.Katkı maddesi saçmalıklarıyla benzini halediyorlar bir güzel.:6_18_5[1]:

teoo1905

vwTürk Üyesi
bende 97 kullanıyorum memnunumda 95 de kullandım ama 97 daha iyi bence
Benzinide bp den alıyorum.

mayham85

Uzaklaştırılmış Üye
abi en iisi 95 oktan ayrıca bildiğin benzin istasyonundan almak piyasada 97 oktan diye oynanmış benzin satan mazot diye içine gaz yağı katılmış yakıt satan istasyonlar mevcut

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
aracımda 95 oktan benzin kullanıyorum ve çekişten,performanstan memnunum.geçen gün başka bir markanın 97 oktanıyla fulledim.Çekiş kalitesinde belirgin bir azalma oldu.Aracımda hiçbir sorun yok.En pahalı benzini kullanıp üstüne bizlere böyle problemler yaşatanları protesto ediyorum.Katkı maddesi saçmalıklarıyla benzini halediyorlar bir güzel.:6_18_5[1]:
abi en iisi 95 oktan ayrıca bildiğin benzin istasyonundan almak piyasada 97 oktan diye oynanmış benzin satan mazot diye içine gaz yağı katılmış yakıt satan istasyonlar mevcut
Burada ikiniz de büyük bir yanılgı içindesiniz Arkadaşlar..

Polo 1.4 araca 97 oktan yakıt koyunca çekişten düşmesi, yakıtın kalitesizliğinden değildir. Sadece o aracın motorunun 95 oktan yakıtla çalışmak üzere üretilmesi ve yazılımının da o şekilde düzenlenmesiyle ilgilidir.

Eğer ki altınızda A6 2.8 Quattro olsaydı; inanın ki aynı şeyi 95 oktan için söyleyecektiniz zira o aracın da kullanma klavuzunda anılan ideal yakıtı 98 oktan olarak geçer.. :)

Olay tümüyle bundan ibaret..

Daha eskiye dönersek; 76 Model Renault 12 araçlar "normal" benzinle çalışırlardı.. Daha iyi gitsin diye "Süper" benzin konduğunda çekişten düşer, kasılırlardı.. Ancak karbüratör ve avans ayarlarıya oynanmaları gerekirdi ki süper benzinle olan çekişleri düzelsin..

alperti 1.8T

vwTürk Üyesi
depo kapaında ne yazıyosa onu kullanmak lazım, misal bizimkilerde 95 ve 91 yazıyo

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
Eğer motorda fabrikasyon dışı bir modifiye uygulaması yoksa, evet; depo kapağında yazanı kullanmak en doğrusu..

Tabi şu da var; ülkemizde üretilen 95 oktan yakıtlar genelde teoride 95 oktandır. Üretim toleransları dahilinde laboratuar değerleri 93 civarı çıkmaktadır, bu da bir not olarak aklınızda bulunsun :)...

kingoftheroad

vwTürk Üyesi
yaklaşık 2 yıldan fazladır shell 97 oktan kullanırım aracımda ve en ufak sorun yaşamadım hep genelde aynı yerden alırım uzun yolda ise genelde shell tercihimdir. geçenlerde p.o 95 oktanı denedim aracın çekişinde düşme oldu, yani gaza yüklenince verdiği tepkide düşme algıladım. benim aracım 97 seviyo galiba alıştı iyice :)

gforce

vwTürk Üyesi
poloya 95 üstü konulmamalı zaten, 91-95 kullanılmalı. Daha üstü faydadan çok zarar verebilir!

ercof4

vwTürk Üyesi
dizel shell v-power alıyordum... adamlar yanlışlıkla benzin koyunca küstüm, aracım benzinli gibiydi, polo TDI- gittim total'den excellium aldım... çok farketti, tabi olumsuz yönde, deponun bitmesini bekliyorum, gene shell'e döneceğim, diğerlerini denemek istimiyorum...

Uyguntin

1
Forum Sorumlusu
Henüz Ben de denemedim ama Petrol Ofisi'nin yeni ürün serisini hem benzin hem de dizelde methediyorlar..

HüseyinA

vwTürk Üyesi
Arkadaşlar , Shell'den 95 Oktan kurşunsuz benzine tam alışmışken yeni çıkan katkılı 95 okt.kurşunsuz verdiler. 1 tam depo kullandım. 2. depoya yeni başladım. Shell katkılı 95 kurşunsuz benzin kullanan var mı ? Malum FSI motora yakıt beğendirmek zor. İst.şehir içi kullanımda km.de 301 Ykr. yaktı. Kullanan var mı?

memphis

vwTürk Üyesi
poloya 95 üstü konulmamalı zaten, 91-95 kullanılmalı. Daha üstü faydadan çok zarar verebilir!

bizim polo classic in benzin kapağında neden o zaman 95/98 yazıyor. bende 97 alıyordum ta ki son benzin zammına kadar bir problem de yaşatmadı.

şu an shell 95 oktan kullanmaktayım

sosyalci

vwTürk Üyesi
Benim araba 99 Golf benim boğaz kelebeğini temizleyen özel servis 97-98 oktan kullanmamı tavsiye etti, daha temizmiş.

onuraydın

vwTürk Üyesi
ben 2.o gtı ıma dewamlı 97 oktan alıyorum opetten ve çok memnunum herkese tavsiye ederim ve ayrıca shellden 100 oktan aldım bi kaç kez 97 nin tadını vermedi ama yanma daha ateşli olmuş olacak ki enjektör temizliğine faydası oldu__

muratcantona

Uzaklaştırılmış Üye
banada bırı unuttum snrm benzıncıydı kendı .. 100 oktan ayda 1 veya 2 ayda 1 alkı motoru temızlesın ddı ne kdr dogrudur bılemem tabı ama bn 95 ten baska almıoru fıyatlar saolsun

platon45

vwTürk Üyesi
Arkadaşlar ben poloma 5 aydır 97 oktan alıyordum.Son alışımda 95 koydurdum (kıyaslamak için) ancak sorun oldu. Benzinden mi bilmiyorum ama Bayramda köye gidrken birkaç yerde kırmızı ışıkta falan sürati kesip aracı boşa alarak yanaştığımda arabanın stop ettiğini gördüm bunun benzinden olduğunu düşünüyorum. Benzin kapağında 91-95 yazmasına rağmen ben 97 alacağım. Bakalım bu sorun tekrarlamazsa sebebi 95 oktan benzin olabilir.

Odfpe

vwTürk Üyesi
Aracınızın Markası
Audi
Aracınızın Modeli
A4
Mesleğiniz
Hekim
Her benzin almada arabanın karakteri, sesi, gücü ve verdiği keyif değişir mi ya? Evet değişiyor. Dizelde çok az karşılaştığım belki hiç karşılaşmadığım yakıt kaynaklı performans problemini maalesef benzinli araçta yaşıyorum. Bir bayiden benzin alıyorsun araç yarış atı oluyor, bir başkasından alıyorsun sütçü beygiri gibi, bekle ki gitsin, bekle ki bitsin yakıt. "Benzin" bulmak sıkıntı.

Üst Alt